banner216

Bu haber kez okundu.

Gümüşhane’de Merkez ilçe muhtarlarıyla koordinasyon toplantısı
Gümüşhane’de Vali Okay Memiş başkanlığında merkez ilçeye bağlı ve köy ve mahalle muhtarlarının katılımıyla koordinasyon toplantısı yapıldı.
İl Özel İdaresi sosyal tesislerinde düzenlenen programa Milletvekilleri Hacı Osman Akgül, Cihan Pektaş, Belediye Başkanı Ercan Çimen, Vali Yardımcısı Şenol Turan, İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ekrem Akdoğan, Arzular-Kabaköy Belediye Başkanı Necati Uçan, kamu kurum müdürleri, GTSO Başkanı İsmail Akçay, AK Parti İl Başkanı Celalettin Köse, MHP İl Başkanı Nadim Aydın, köy ve mahalle muhtarları katıldı.
Toplantının başlangıcında yaptığı konuşmada göreve başladığı 5 aylık süre içerisinde 320 köyün neredeyse tamamını ziyaret ettiğini belirterek, Milletvekilleri, İl Genel Meclisi üyeleri ve muhtarlarla yaptıkları istişareler neticesinde aldıkları en önemli kararın iki yıl içerisinde bütün köy yollarının asfaltının tamamlanması olduğunu söyledi.
Öncelikli olarak içme suyu ve asfalt gibi ana hizmetleri yerine getireceklerini, daha sonra köy konağı gibi diğer eksikleri tamamlamayı hedeflediklerini kaydeden Vali Memiş, “Gümüşhane’nin çevresini ve çehresini değiştirecek hizmetlere vesile olacağız. Bu hizmetlerimiz aynı zamanda turizm alt yapısı demek. Her köyümüz ayrı bir güzel. Ben Gümüşhane’nin köylerine gittiğim zaman bütün köylerimizde ayrı bir güzellik görüyorum. Adeta her köyümüz doğa harikası” dedi.
Gümüşhane kent merkezini büyütmenin yöntemlerinden birisinin de Gümüşhane’ye yakın olan köylerin il merkezine katılımı olduğuna vurgu yapan Vali Memiş, “Gümüşhane iki dağın arasına sıkışmış. Mescitli, Akçakale ve Tekke köylerinin Gümüşhane’ye katılması lazım. Bu benim şahsi fikrim. Bu katılım gerçekleşmesi Gümüşhane’nin büyümesi için elzemdir. Bu karılım gerçekleşirse 5-10 yıl içeresinde 100 bin nüfuslu bir il oluruz. Türkiye’nin en küçük ili olmaktan çıkarız. Böylece ilin büyümesini sağlarız. Bu konuda duyarlılık bekliyorum. Köse Salyazı Havaalanı Gümüşhane’ye çok büyük değer katacak. O havalimanına ulaşımı sağlayacak yolları da çok seri bir şekilde yaptığımızda bunun faydasını göreceğiz” ifadelerini kullandı.
Geçtiğimiz günlerde açıkladığı 30 mandıra hedefini 50’ye çıkardıklarını ifade eden Vali Memiş, hayvan varlığını artırmak zorunda olduklarını belirterek, muhtarlardan hayvancılığa duyarlı olmalarını ve duyarlılık göstermelerini istedi.
AK Parti Gümüşhane Milletvekili Hacı Osman Akgül ise bu dönem yaşanan sıkıntılar ve ülkenin ekonomik durumundan kaynaklanan bazı gelişmeler nedeniyle kamu yatırımlarının önümüzdeki dönemde çok üst düzeyde tutulacağını belirterek, bundan Gümüşhane’nin de iyi bir oranda faydalanmasını beklediklerini söyledi.
Başbakan Binali Yıldırım’ın Gümüşhane’nin Köse ilçesine bağlı Salyazı köyünde yapılacak olan Salyazı Havaalanı ile ilgili müjdesini de değerlendiren Akgül, “Çok onurlu bir gelişme oldu. Bu da bölgemize önemli pozitif bir katkı sağlayacak. Bugünden itibaren en azından moral açısından bugünden bir katkı sağlayacaktır” dedi.
Köylere hizmeti adaletli götüreceklerini ifade eden Akgül, “Köy muhtarlarımızın sıkıntılarını biliyorum. Köylü oyunu veriyor, muhtarı seçiyor, muhtardan da hizmet bekliyor. Muhtar eğer bir hizmeti köyüne götüremiyorsa, o hizmeti alamıyorsa köyde sürekli birlikte yaşadığı seçmenleriyle beraber sürekli bunun baskısını hissediyor. Onun için bizde muhtarlarımızı rahatlatalım dedik. İmkânlarımız dâhilinde planlı, programlı bir şekilde sosyal yaşamı da etkileyecek yatırımlara kadar bir sıralama yoluyla hizmetlerimizi sizlere aktaralım. Bunun için de ilk önce yol yapımından başladık. Yani erişimin kolaylaşması ve rahatlıkla sağlanması açısından çok daha iyi olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
Yol, su, elektrik, kanalizasyon gibi olması gereken hizmetleri tamamlanmadan bir başka hizmete geçemediklerini ifade eden Akgül, “İlk önce bütün köy yollarımızı yapacağız ondan sonra inşallah diğer hizmetlerimize devam edeceğiz. Hizmette adaletli şekilde olacağız her zaman” dedi.
Gümüşhane’nin Doğu ve Güney Doğu Anadolu Kalkınma projesi kapsamına alındığını hatırlatan Akgül, şöyle konuştu: “Bu kapsamda bölgemize 62 milyar gibi bir yatırım 5 yıllık bir süreç içerisinde planlanıyor. Biz burada oturup hiçbir şey üretmediğimiz sürece bize gelecek bir yatırım değil. Biz proje üreteceğiz ve bu projeler karşısında devlet bize destek verecek. Çok müthiş, güzel destekler var, hibeler var. Yatırımların yüzde 50-70 arasında devlet tarafından karşılanması var. Fabrika binalarının yapılıp işletmeciye cüzi bir miktarda kira bedeli karşılığı devredilmesi var. 5 yıl süreli sıfır faizli yatırım teşvik bedeli var. Kredi kullanacaksanız bunun yarısının faizini devlette karşılama var. Bazı sektörlerle ilgili bu bir sınırlama düşünülüyordu ama bu sınırlamayı da bizler toplantılarda önerilerimiz doğrultusunda kaldırdık. Ama henüz netleşmeyen bir şey var. Hangi sektörler olduğu net değil. Eğer elimizdeki işletmelerde modernize edeceksek yeni bir teknoloji getireceksek ona da aynı teşvik oranında faydalanma imkânı sağlıyor. Biz bu konu da inşallah sizlere rehberlik yapmaya çalışacağız. Bölgemizde tarım ve hayvancılıkla ilgili bir kalkınma hamlesini kısa sürede yapabiliriz. Bugün ahır yapımından mandıra yapımına çok büyük destekler bulunuyor bu desteklerden faydalanabiliriz.”
Konuşmasında 15 Temmuz darbe girişimine de değinen Akgül, sözlerini şöyle tamamladı: “Gümüşhane olarak vermiş olduğunuz mücadeleden dolayı hepinizden Allah razı olsun. Bu ülkemizin egemen güçler tarafından işgaline yönelik bir tezgâhtı. Bma bu milletin mevzu vatan olunca gerisinin teferruat olacağı inancıyla vatan mevzu olduğunda bir araya geleceği, 79 milyonun kenetleneceğini ve tanklara kafa atacağını, mermiye kafa atacağını, uçağa parke taşı atacağını düşünmemişlerdi. Gümüşhane’miz içinde bu mücadelede yüz akı ve simge isimlerimiz, kahramanlarımız olmuştur. Şerife Bacılar, Vasfi Yılmazlar, bunlar ilimiz adına bizlerin onur kaynağı olmuştur.”
Gümüşhane’de muhtarların 15 Temmuz darbe girişimine karşı gösterdiği cesaret örneğine özellikle teşekkür eden AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş ise konuşmasında şunları söyledi: “Kurtuluş Savaşından bu tarafa ülkemiz ilk defa böylesine büyük bir beka mücadelesi veriyor. Yurt içinde ve yurt dışında ülkemize karşı emeli olan, ülkemizi bölmek isteyen bütün güçlere karşı büyük bir mücadele veriyoruz. Millet olarak adeta tek yumruk haline geldik. İnşallah bu mücadelemizden de başarıyla çıkacağız. Bütün terör örgütlerine karşı büyük bir mücadele veriyoruz. Türk Silahlı Kuvvetlerimizi Suriye’de DEAŞ’e karşı harekat düzenliyor. Yurt içinde ve yurt dışında ülkemize karşı emeli olan, ülkemizi bölmek isteyen bütün güçlere karşı mücadele veriyoruz. Ülke halinde tek yumruk haline geldik. Türkiye bu süreçten güçlü olarak çıkacaktır. Bütün bunlara rağmen terörle mücadeleye ciddi miktarda para harcarken diğer taraftan sosyal devletin bir gereği olarak vatandaşlarımıza devletimiz her türlü yardımı yapıyor. Yatırımlarımız hızla artarak devam ediyor. Bu yıl devletimizin yatırım bütçesi 60 Milyar TL idi. Ünümüzdeki yıl bu para 78 Milyar lira olarak. KÖYDES ödeneklerimiz 2 katına çıkacak.”
Gümüşhane’de her gün bir yatırımın müjdesinin verildiği dile getiren Pektaş, “Gün geçmiyor ki ilimize yeni bir hizmetin müjdesi verilmesine hepiniz şahit oldunuz. Sayın Başbakanımızın Bayburt’tan açıkladılar Salyazı Havalimanımız programa girdi. İnşallah 2017 yılın da hızlı bir şekilde buranın inşaatına başlayacağız ve çok kısa sürede Havanımızı bitireceğiz. Ulaşım olmayınca yeterli ulaşım olmayınca yatırımlar da istediğimiz şekilde gelmiyor. Havaalanımıza mesafemiz yaklaşık 30 kilometre olacak. Erzincan, Trabzon, Ordu-Giresun Havalimanlarından yararlanan bir il olarak birde kendi ilimize havaalanı yaptığımız zaman bizim için çok iyi olacak. Dolayısıyla bu Gümüşhane’nin coğrafi konumu itibariyle de bir avantajıdır” diye konuştu.
Gümüşhane-Kelkit arasındaki yaklaşık 250 milyon liralık yolun ihaleye çıkacağını, Gümüşhane-Kelkit arasının duble yol olacağını, Pekün dağının 6,5 kilometrelik tünelle aşılacağını ifade eden Pektaş, “Peküne bir tünel yapacağız. Bu sene ihalesi yapılıyor. Allah’ın izniyle en geç 3 sene içerisinde bu iş bitecektir. Ayrıca Vauk Dağı tünelimizde proje çalışmalarımız başladı. Onun da inşallah seneye ihalesini yapacağız. Dolayısıyla biz Gümüşhane olarak diğer illere olan mesafesini habire kısaltıyoruz. Zigana tünelimiz yapılıyor, Vauk tünelimiz yapıldığı zaman Gümüşhane’miz eski ipek yolu üzerinde Trabzon’dan Çin’e kadar uzanacak yeni bir yol ağına ulaşacağız” dedi.
Gümüşhane’de şuanda 100’den fazla şantiye kurulu olduğunu, Kamu İhale Kurumundan ihale alırken bile artık sıraya girdiklerini ifade eden Pektaş, “Bu yıl 40’dan fazla ihale gerçekleştirdik. Şuanda 26 tane devam eden göletimiz var. Bitenlerle beraber şuanda devam edenlerle birlikte toplam 35 tane olacak. Hedefimiz 60’a kadar yükseltmek inşallah” ifadelerini kullandı.
Gümüşhane Belediye Başkanı Ercan Çimen ise yaptığı konuşmada, kendi görevleri olmadığı halde 93 köydeki cenaze işlerini bedelsiz olarak karşıladıklarını, gelen her türlü talebi de imkanlar ölçüsünde karşılamaya çalıştıklarını söyledi.
İl Özel İdaresi ile birlikte sürdürdükleri bir çalışmadan da bahseden Çimen, “Köy muhtarlarımız şehrimize geldiği zaman onların rahatlıkla konaklayabilecekleri bir muhtar evi yapmanın çabası içerisindeyiz. Süleymaniye Mahallesi’nin yolunu Valiliğimizle birlikte bitirdik, doğalgazı çekildi. Suyunu, kanalizasyonunu bitirdik. Kamulaştırma sorununu İl Özel İdaresi ile yaptığımız işbirliği ile çözdük. Canca Mahallesi’nin yolunu da en kısa zamanda yapacağız” diye konuştu.
Gümüşhane İl Genel Meclisi Başkanı Şerif Bayraktar da toplantıda konuşulması gereken herşeyin konuşulduğuna vurgu yaparak, “Bugüne kadar nasıl çalıştıysak bundan sonra da daha azimli olarak çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.
Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay da toplantının çok dinamik ve verimli bir toplantı olduğunu vurgulayarak, “Sorunları sağda-solda gereksiz yerde konuşmak yerine böyle bir toplantıda konuşmak çok daha verimli olacaktır. Sorunların direk muhatapları karşımızda. Eleştirilerimiz suçlamaya yönelik değil çözmeye yönelik yaptığımız takdirde daha da verimli olacaktır” diye konuştu.
AK Parti Gümüşhane İl Başkanı Celalettin Köse ise, “15 Temmuz gecesinde istiklalimize ve istikbalimize, milletimizin varlık ve bekasına yapılan işgal girişiminde milli iradenin yanında onurlu dik duruş sergileyen tüm muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Hizmet anlayışını eşitlik ve adalet içerisinde yürütmenin hep birlikte mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
MHP Gümüşhane İl Başkanı Nadim Aydın da Türkiye’nin Suriye’de, Irak’ta bir savaşın içerisinde, askerin ve özel harekatçıların terörle mücadele ederken Gümüşhane’de böyle rahat bir toplantı yapılabiliyorsa bunun devletin çok güçlü olduğunun bir sonucu olduğunu söyledi.
Toplantıda daha sonra köy ve mahalle muhtarları söz alarak sorunlarını birinci ağızdan tüm yetkililerin bulunduğu ortamda iletme imkanı buldu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202