banner216

Bu haber kez okundu.

YTB Başkanı Bülbül: “Bazı ülkelerin AB üyeliği sorgulanmalı”
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Batı’nın sergilediği tavrı eleştirdi. Avrupalı liderlerin Türkiye’deki olayları çarpıttığını ve bu durumun AB’nin değerleriyle uyuşmadığını söyleyen Bülbül, “AB’nin temel kriterlerine, değerlerine göre bu açıklamaları yapan ülkeleri değerlendirsek her halde bu ülkelerin AB üyeliğinin sorgulanması gerekir” dedi.
Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen proje ile yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye Stajları programı kapsamında Türkiye’deki kamu kurum ve kuruluşlarında staj yapma imkânı buldu. İki dönem halinde hayata geçirilen projenin ilk dönemi Ankara’da düzenlenen sertifika töreniyle tamamlandı. YTB merkez binada gerçekleştirilen törene TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, YTB Başkanı Kudret Bülbül ve öğrenciler katıldı. Tören öncesi konuşan YTB Başkanı Bülbül, 15 Temmuz gecesini hatırlatarak, öğrencilerin tarihi günlere şahitlik ettiklerini belirtti. Staj döneminin böyle bir tarihe denk gelmesiyle sadece mesleki tecrübe değil, Türkiye’yi de yakın tanıma fırsatı bulduklarını söyleyen Bülbül, Batı’nın Türkiye’de yaşanan pek çok gelişmeyi çarpıttığını kaydetti.
“Toplumun tüm kesimlerinin meydanlara indiğini görmüyor, görmek istemiyor”
Avrupa’nın çarpıttığı konuları sıralayan Bülbül, “Batı basını sadece Cumhurbaşkanımızı destekleyenlerin sokaklara döküldüğünü söyleyerek sağcısıyla, solcusuyla, dindarıyla, laikiyle toplumun tüm kesimlerinin meydanlara indiğini görmüyor, görmek istemiyor” diye konuştu.
Bülbül, Avrupa’nın çarpıttığı bir başka konunun Türkiye’de demokrasi ve medya özgürlüğü olduğunu dile getirdi. Öğrencilere Türkiye’deki medya özgürlüğünü çok kolay test edebileceklerini ifade eden Bülbül, “Türkiye’deki herhangi bir gazete bayisinden gidin tüm gazeteleri alın. Daha sonra yaşadığınız ülkelerdeki bütün gazeteleri alın. Önce Türkiye’deki gazeteleri okuyun. Göreceksiniz ki çok farklı düşünceler bu gazetelerde dile getiriliyor. Ancak yaşadığınız Batı ülkelerinin gazetelerinde bu farklılığı ben çok fazla görebileceğinizi düşünmüyorum” dedi.
Batı’da Türkiye’de milletin ortaya koydu tavrın görmezden gelindiğini ifade eden Bülbül, “Böyle bir olay bir Avrupa ülkesinde yaşansaydı ve böyle bir destanı bir Avrupa halkı yazsaydı her halde tüm dünya bu destanı yazanlara övgüler dizerdi” diye konuştu.
15 Temmuz gibi bir darbe girişiminin bir an için Avrupa’da yaşanıldığını düşünmelerini öğrencilerden isteyen Bülbül, bugün Avrupa’nın Türkiye’ye sergilediği tavrı Türkiye’nin Avrupa’ya sergilemesi durumunda hangi tepkilerin geleceğinin iyi bilinmesi gerektiğini vurguladı. Batı’nın Türkiye’de yaşanan olaylara karşı tavrını dile getiren Bülbül, “Bu tavırlar gösteriyor ki, Türkiye’nin gerçekliği ile Avrupa’nın gerçekliği ne kadar farklı?” dedi.
“Avrupa OHAL’e odaklandı”
Avrupa’nın tavrını eleştiren Bülbül, Fransa’da uygulanan OHAL’i hatırlatarak, “Fransa’da OHAL ilan edildi, bizde de benzer bir durum yaşanıyor. Milyonlarca insan dışarıda ama bir tane yakma, yıkma, yağma yok. İnsanlar özgün ve özgür kimlikleriyle sokaktalar. Ancak bu görülmüyor” diyerek Avrupa basınının sadece OHAL’e odaklandığına ve milletin asil duruşunu görmezden geldiğine dikkati çekti.
“AB değerler birliği olmaktan uzaklaşıyor”
Avrupa’nın tavrını eleştirmeye devam eden Bülbül, medyanın yanı sıra Avrupalı liderlerin de çarpıtıcı açıklamalarda bulunduğunu kaydetti. Liderlerin açıklamalarını değerlendiren Bülbül, “AB’nin temel kriterlerine, değerlerine göre bu açıklamaları yapan ülkeleri değerlendirsek her halde bu ülkelerin AB üyeliğinin sorgulanması gerekir. Belki de bazı ülkelerin AB kriterleri açısından üyeliklerinin düşürülmesi bile düşünülebilir. Bu anlamda AB değerler birliği olmaktan hızla uzaklaşıyor” diyerek Avrupa’nın takındığı bu tavırdan biran önce kurtulması gerektiğinin altını çizdi.
“Bu şekilde bir zulmün yaşandığı Türkiye’nin darbeler tarihinde bile yok”
Törende konuşan bir başka isim ise TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Mustafa Yeneroğlu oldu. Öğrencilere staj programı sayesinde tarihi günlere şahitlik ettiklerini anlatan Yeneroğlu, “Bu şekilde bir zulmün yaşandığı Türkiye’nin darbeler tarihinde bile yok. Görülmemiş bir olay” şeklinde konuştu.
Başarısız darbe sonrası Batı’nın takındığı tavra ve Batı medyasının yayınlarına dikkati çeken Yeneroğlu, “Türkiye söz konusu olunca darbeden sonraki günlerde Batı’daki gazetelerde çıkan başlıkları hatırlıyorum. Darbe teşebbüsünden ve milyonların bu teşebbüse iradesiyle tepki göstermesi göz ardı edilerek sivillerin darbeci askerleri etkisiz hale getirmesini manşetlere taşıdılar” diyerek yaşananların çarpıtıldığını vurguladı.
Atılan manşetlerin Batı’nın gerçek tarafını gösterdiğini belirten Yeneroğlu, “Bu manşetler Batı’nın Türkiye’deki darbe girişiminin başarısız olmasından duyduğu memnuniyetsizliği ortaya koyuyor” dedi.
“Batı Türk milletinin yanında olmalıydı”
Darbenin başarılı olması durumunda Batı’nın birkaç gün üzülmüş gibi yaparak daha sonra da darbecilerle birlikte kendileri için doğan yeni fırsatları değerlendirme yoluna gideceklerini söyleyen Yeneroğlu, “Olması gereken şuydu; Batılı ülkeler Türk milletinin yanında olmalıydı” dedi. Batı’da böyle bir olayın yaşanması durumunda Türkiye’nin tavrının böyle olmayacağını vurgulayan Yeneroğlu, “Türkiye’den yetkililer oraya giderek tepkisini ortaya koyardı” diye konuştu.
Öğrencilere bulundukları ülkelerde aktif olmalarını tavsiye eden Yeneroğlu, “Kimliğinize, kültürünüze sahip çıkın” uyarısını yaptı.
Konuşmacıların sözlerini tamamlamalarının ardından sertifika törenine geçildi. İki dönem halinde gerçekleştirilen Türkiye Stajları’nın ilk döneminde 23 kamu kurumunda staj yapan yaklaşık 50 öğrenci, sertifikalarını Milletvekili Mustafa Yeneroğlu ve YTB Başkanı Kudret Bülbül’den aldı.
Türkiye Stajları’nın ikinci dönemi ise 15 Ağustos’ta başlayacak. İkinci dönemin de tamamlanmasının ardından 100 öğrenci yurt dışından gelerek Türkiye’de staj yapma imkanı bulmuş olacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202