banner216

Bu haber kez okundu.

Uyuşturucu İle Mücadele Strateji Belgesi Ve Eylem Planı Uygulamaya Kondu
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş başkanlığında toplanan Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu, Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı uygulamaya koydu.
Uyuşturucu ile Mücadele Yüksek Kurulu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un başkanlığında, Adalet, Aile ve Sosyal Politikalar, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Gençlik ve Spor, Gümrük ve Ticaret, İçişleri, Milli Eğitim ve Sağlık Bakanlarının katılımıyla toplandı. Toplantı sonucu 2016-2018 Uyuşturucu ile Mücadele Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı uygulamaya konuldu.
Toplantıya ilişkin yapılan açıklamaya göre, yeni kararlar da alan Yüksek Kurul, 2016 Yılı Ekim ayında 2. Uyuşturucu İle Mücadele Şurası’nın yapılmasını kararlaştırdı. Şura’da mücadelede gelinen noktayı konunun tüm tarafları ile paylaşarak, kamu kurumları yanında, üniversitelerin, sivil toplum kuruluşlarının, belediyelerin ve diğer toplum kesimlerinin ve ailelerin katkı ve katılımı ile mücadelenin güçlü bir şekilde sürdürülmesinin sağlanması amaçlandı.
HEDEF YEREL DİNAMİKLERİ HAREKETE GEÇİRMEK
Yeni Eylem Planı döneminde, illerde Vali Başkanlığında kurulan İl Uyuşturucu İle Mücadele Koordinasyon Kurulları’nın daha fazla sorumluluk alarak yerel dinamikleri harekete geçirmesi hedeflendi. Bu amaçla Mayıs ayında, 8 İl Vali Yardımcısının ve sekreterya faaliyetlerini yürüten Halk Sağlığı Müdürlerinin katılımı ile bir toplantı yapılması karara bağlandı.
KOLLUK GÜÇLERİNİN ÖDÜLÜ 2 KAT ARTTIRILACAK
Uyuşturucu ile mücadelede, tespit edilen yasal ihtiyaçlara yönelik olarak ise; uyuşturucu ile mücadele eden kolluk güçlerinin yakalamalarda uygulanan ödül tutarlarının 2 katına çıkarılması, tedavi için hekime başvuran hastaların tedavi süreçlerinin aksatmadan yürütmek için TCK’da yer alan ihbar yükümlülüğünün kaldırılması, örgütlü işlenen uyuşturucu suçlarında kullanılan gizli soruşturmacı yetkisinin bireysel olarak işlenen uyuşturucu suçlarında da kullanma yetkisinin güvenlik güçlerine verilmesine yönelik yasal düzenlemeler yapılması için gerekli girişimlerde bulunulması kararlaştırıldı.
İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ YETKİLENDİRİLMESİ KARARLAŞTIRILDI
Metruk binaların yıkılarak, uyuşturucu tacirleri ve kullanıcıları için mekan olmaktan çıkarılması amacıyla, yürütülen çalışmalar kapsamında bu tür binaların yüzde 40’ının yıkıldığının görüldüğü ifade edilerek geriye kalan metruk binaların yıkılma süreçlerinin hızlandırılması için İçişleri Bakanlığının yetkilendirilmesi kararlaştırıldığı bildirildi.
’NARKOLOG’ PROJESİ
Yüksek Kurul tarafından yapılan yazılı açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın Narkotim’lerin kurulması ile birlikte sokak satıcılarına yönelik başarılı operasyonları sonucu yakalama oranlarının yüzde 60 oranında arttığı, alınan diğer önlemlerle uyuşturucu kullanımındaki ve satışındaki artış trendinin stabil hale gelmeye başladığı görüldüğü vurgulandı. Projenin devamı olarak öncelikle Milli Eğitim Bakanlığı ile birlikte yürütülen “Güvenli Okul Projesi” kapsamında gençler, esnaflar, veliler ve okul çevresindeki diğer paydaşlarla daha sıcak diyalog kuracak psikologlardan oluşacak Narkolog projesinin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Pilot olarak uygulanması ve sonrasında elde edilecek verilere göre yaygınlaştırılmasının karara bağlandığı bildirildi.
Uyuşturucu ile mücadelede işadamlarının, STK’ların, üniversitelerin ve araştırma merkezlerinin katkı ve katılımını sosyal sorumluluk projeleri çerçevesinde sağlamaya yönelik model geliştirilerek uygulamaya geçirilmesi karara bağlandı.
Bakanlıklar dışında, gerek ulusal gerekse uluslararası alanda mücadeleye destek olması amacıyla, Uyuşturucu İle Mücadele Kurulu’na Maliye Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Mali Suçları Araştırma Kurulu ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü temsilcilerinin üye olarak katılması kararlaştırıldı.
Yüksek Kurul’da, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Türkiye’de 2015 yılında uygulanan Uyuşturucu İle Mücadele Modeli, strateji belgesi ve Acil Eylem Planı’nın diğer ülkelere örnek olay (case study) olarak gösterilmesinden duyulan memnuniyet ifade edilerek, mücadelede katkısı olan tüm kamu, üniversite, STK, belediyelere ve katkısı olan diğer taraflara teşekkür edilerek özellikle mücadelede kamuoyunun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesindeki katkısı nedeniyle yazılı ve görsel basına da teşekkür edildi.
TIBBİ VE SOSYAL REHABİLİTASYON
Yüksek Kurul, uyuşturucu ile mücadeleyi 2016-2018 döneminde de aynı kararlılık ve hassasiyetle, yerel yönetimlere ve STK’ların katılımına öncelik verilerek yürütüleceğini, özellikle gençleri hedef alan uyuşturucu tacirleri ile amansız bir şekilde mücadele edilirken, uyuşturucudan mağdur olan insanların da tedavilerinin yanında tıbbi ve sosyal rehabilitasyon süreçlerini en etkili şekilde yürütüleceği konusundaki kararlılığını da vurgulandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202