banner216

Bu haber kez okundu.

Türkiye Kamu-sen, Ek Gösterge Talebine İlişin Dilekçeleri Başbakanlığa Gönderdi
Türkiye Kamu-Sen İstanbul İl Başkanlığı, memur ve akademisyenlerin Ek Göstergelerinin artırılması ve yardımcı hizmetler sınıfındaki memurlara aynı hakların verilmesi için topladıkları dilekçeleri Başbakanlığa gönderdi.
Sirkeci Büyük Postane önünde toplanan Türkiye Kamu-Sen İstanbul Şubesi üyeleri, Ek Gösterge taleplerini Ankara’ya gönderdi. Etkinlik öncesi düzenlenen basın açıklamasına Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç.Dr. M.Hanefi Bostan, Türkiye Kamu -Sen İstanbul İl Başkan Mustafa Kavlu, şube başkanları ve sendika üyeleri katıldı.
Burada Türkiye Kamu- Sen adına açıklamayı yapan Türkiye Kamu-Sen İstanbul İl Başkan Mustafa Kavlu, “Öğretmenlerin ek göstergelerinin 3600 olarak yeniden düzenlenmesi, akademisyenlerimiz ve tüm kamu görevlileri için ek göstergelerin 800 puan artırılması, yardımcı hizmetler sınıfına da ek gösterge verilmesi talebiyle Genel Merkezimiz tarafından 28 Aralık 2015 tarihinde bir dilekçe kampanyası başlatılmış; 15-22 Nisan tarihine kadar tüm dilekçelerin Başbakanlığa gönderilmesi kararlaştırılmıştı” dedi.
BAŞKAN KAVLU: “BU KAMPANYANIN ÜÇ AYAĞI BULUNMAKTADIR”
Başlatılan kampanyanın üç aşamadan oluştuğunu belirten Başkan Kavlu, “Bu kampanyanın üç ayağı bulunmaktadır. Kampanyanın ilk ayağı şu anda 3000 ek göstergeye sahip olan öğretmenler ile ilgilidir. Şöyle ki; öğretmenlerin emeklilik kesenekleri 3000 ek gösterge üzerinden hesaplanmaktadır. Ek göstergelerinin 3600’e çıkarılması öğretmenlere emekliliklerinde büyük oranda fayda sağlayacaktır. Zira 3600 ile 3000 ek gösterge üzerinden emekli olanlar arasında ciddi emekli maaş farkı bulunmaktadır.Yıllarca çalıştıktan sonra emekli olan öğretmenlerin maaşlarında büyük oranda azalma meydana gelmektedir. Fiilen görev yapılan süre içerisinde verilen ek ders ücretleri ve ek ödemeler, emekli keseneklerine yansıtılmadığı ve emeklilikte ek ders ücreti de alınmadığı için emekli olan bir öğretmenin aldığı maaş ile görev yapan öğretmenin aldığı maaş arasındaki fark büyüktür. Bu ücret farkı sebebi ile pek çok öğretmen emekliliği hak etmiş olmalarına rağmen emekli olamamaktadır.Öğretmenlere 3600 ek gösterge getirilmesi halinde birçok öğretmen emekli olabilecek, emekli öğretmenlerin yerine de atama bekleyen öğretmenler istihdam edilebilecektir” diye konuştu.
“KAMPANYAMIZIN İKİNCİ AYAĞINI AKADEMİSYENLERİMİZ VE MEMURLARIMIZ OLUŞTURMAKTADIR”
Kavlu, “Kampanyamızın ikinci ayağını akademisyenlerimiz ve memurlarımız oluşturmaktadır. Yine öğretmenler de olduğu gibi akademisyenler ve memurlarda da ek gösterge rakamları, aylık ücreti etkilediği gibi, emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin miktarını da önemli ölçüde etkilemektedir. Ancak, ek gösterge rakamlarının düşük rakamlarda belirlenmesi nedeniyle eşitlik ilkesine aykırı uygulamalar ve mağduriyetler söz konusu olmaktadır” dedi.
“KAMPANYAMIZIN ÜÇÜNCÜ AYAĞINI İSE YARDIMCI HİZMETLER SINIFI OLUŞTURMAKTADIR”
Kavlu, “Kampanyamızın üçüncü ayağını ise yardımcı hizmetler sınıfı oluşturmaktadır. Yardımcı Hizmetler Sınıfı için hiç ek gösterge rakamı belirlenmemiştir. Diğer hizmet sınıflarının tamamında, kazanılmış hak aylıkları veya kadro dereceleri bakımından 1, 2, 3 ve 4 üncü derecelerde bulunacaklar için ek göstergeler söz konusudur. Ancak Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli açısından hiçbir şekilde ek gösterge uygulaması mevcut değildir. Dolayasıyla Yardımcı Hizmetler Sınıfı personeli hangi eğitim düzeyinde ve hangi kazanılmış hak aylık derecesinde olursa olsun, ek göstergeden yararlanamamaktadır."dedi.
“TALEPLERİMİZ YERİNE GETİRİLENE KADAR KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”
Taleplerinin yerine getirileceği güne kadar konunun takipçisi olacaklarını ifade eden Başkan Kavlu, “Ek gösterge ile ilgili taleplerimiz yeni değildir. Sendikamız 2015 yılında da benzer bir dilekçe kampanyası gerçekleştirmişti.Ayrıca Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen olarak gerek toplu sözleşme görüşmelerinde gerekse KPDK toplantılarında da konuyu gündeme getirmiştik. Bizler taleplerimiz yerine getirilene kadar konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Bugün de ek gösterge rakamlarının artırılması için topladığımız dilekçelerisizlerin huzurunda Başbakanlığa gönderiyoruz. Bu minvalde ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartlar göz önüne alındığında, bu talebimizin ne kadar insani ve haklı bir talep olduğu apaçık ortadadır” dedi.
Yapılan açıklamanın ardından toplanan dilekçeler Başbakanlığa iletilmek üzere Ankara’ya gönderildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202