banner216

Bu haber kez okundu.

THK’dan Son Günlerde Basında Yer Alan Haberlere İlişkin Açıklama
Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığı’ndan son günlerde Kurum ile ilgili basında yer alan haberlere ilişkin yapılan açıklamada, kötü yönetim, otorite boşluğu ve yargıya intikal etmiş birçok davanın ödemeler dengelerinde açık oluşturduğu belirtilerek, bin 800 çalışanın bu süreçte zorlukları kendileriyle birlikte göğüslediği ve bu bağlamda basına yansıyan haberlerin art niyetli, gerçeği yansıtmayan haberler olduğu bildirildi.
THK Genel Başkanlığı’ndan son günlerde basında çıkan haberler üzerine yapılan açıklamada, doğru bilgiyi THK’nın sahibi olan milletle paylaşma ihtiyacı duydukları belirtilerek, “Her şart altında doğru haberlerle halkı bilgilendirme görevi olan basın mensuplarının, yayınlayacakları haberlerle ilgili Kurumumuzdan teyit almaları önem arz etmektedir” denildi.
THK’nın “İstikbal Göklerdedir” vizyonuyla bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından 1925’de kurulduğunun bildirildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Bugün ülkemizin her yanına yayılmış 423 şubemiz var. Kuruluş ve varoluş amacımız; Türk havacılığını geliştirmek! THK, 80 yıldır 7 bin 500’den fazla pilot yetiştirdi. Hala, her yıl artan milli havayollarımızın pilot ihtiyacını karşılamak için yılda 160 pilot mezun ediyoruz. Kurulduğumuz dönemde bağış kampanyaları düzenleyerek bir kısmını kendi fabrikalarımızda ürettiğimiz 300 uçağı Türk Hava Kuvvetlerine hibe ettik. Bugün Etimesgut’taki uçak fabrikamızda yüzde yüz Türk mühendis ve teknisyenleri ile yeni nesil eğitim uçağı yaptık ve yakın zamanda seri üretimine başlıyoruz. Türkiye’nin 17 noktasındaki helikopterlerimizle Sağlık Bakanlığı üzerinden halkımıza hava ambulans hizmeti veriyoruz. Avrupa’daki en büyük yangın söndürme filomuzla ülkemizdeki ve komşu ülkelerdeki orman yangınlarını söndürüyoruz. Bütün hava araçlarımızın teknik bakımını kendimiz yapacak kabiliyetteyiz ki bu dünyada az rastlanan bir durumdur. Her alanda yetkinliğimizi geliştirmek için sürekli eğitim ve Ar-Ge yatırımları yapıyoruz. Kuruluşunda 21 kalem gelir bağlanan ve bugünkü karşılığı milyarlarca lira olan THK’nın elinde hiçbir kamu geliri kalmamıştır. Mali desteğinin tümü, Milletimizin fitre, zekât ve kurban derisi bağışlarından oluşmaktadır. Ülkemizde benzer büyüklükte olup da kamu yardımı almayan hiçbir kuruluş yoktur. THK, dünyanın başka hiçbir ülkesinde örneği olmayan ve bir milletin varlığı için vazgeçilmez hizmetler üreten özel bir kurumdur. THK’nınsürdürdüğü faaliyetler ancak onlarca yıllık tecrübeyle ve yüzlerce teknik personelle yürütülebilir. THK, milletimizin verdiği 91 yıllık destekle bu faaliyetleri dünya çapında en üst düzeyde yapabilir hale gelmiştir. THK, Kapadokya ve Pamukkale’de balon uçuşlarını başlatan kurumdur. İzmir Efes’teki hava meydanımızda ve Eskişehir’deki eğitim kampımızda binlerce gence eğitim vererek havacılığın gelişimini sağlıyoruz. 1929’dan beri Dünya Havacılık Federasyonunun üyesi olarak sayısız başarıya imza attık. Tüm varlığımızla bu alana yatırım yapmaya devam ediyoruz.”
“TÜM FAALİYETLERİMİZİ ŞEFFAFLIK ESASINA GÖRE KAMUOYU İLE PAYLAŞMAK İÇİN YENİDEN YAPILANDIRMAMIZI TAMAMLAMAK ÜZEREYİZ”
THK’nın kurulmasından sonra attığı en büyük adımın THK Üniversitesi olduğunun kaydedildiği açıklamada, “Ülkemizde çok hızlı gelişen havacılık sektörünün yetişmiş insan ihtiyacını karşılamak amacıyla kurulan THK Üniversitesinin mevcudu 6 bin öğrenciye ulaşmıştır. Varlıklarımızdan çok büyük bir kısmını aktararak kurduğumuz Üniversitemizi her şartta desteklemeye devam ediyoruz. Hedefimiz kısa zamanda bölgede saygın bir havacılık üniversitesine dönüşmektir. Mevcut yönetimimiz, sancılı bir süreç sonrasında 6 ay evvel, 12 Ekim 2015’de iş başına geldi. Geldiğimiz günden beri dört koldan aksayan birçok meseleyle mücadele ediyoruz. Camiamızla bütünleşmiş olarak kısa zamanda ciddi mesafeler kat ettik. Gayemiz, bundan böyle THK’nın sadece milletimizin göğsünü kabartacak haberlerle anılması, parmakla gösterilmesidir. Tüm faaliyetlerimizi şeffaflık esasına göre kamuoyu ile paylaşmak için yeniden yapılandırmamızı tamamlamak üzereyiz. Bir kısmı basına yansıyan ve Türk Hava Kurumuna zararı dokunmuş konuların üzerine yargı güvencesiyle büyük bir kararlılıkla gidiyoruz. Önemli mesafeler kat ettik. Bilhassa İstanbul Laleli’deki beş yıldızlı otelimizin kira kontratının devri usulsüzlüğünden doğan 100 milyon dolara yakın kaybımızın telafisi için hukuki hazırlıklarımız tamamlanmak üzeredir. Milletimiz adına üstlendiğimiz görev gereği, Türk Hava Kurumunun uğratıldığı tüm zararları son kuruşuna kadar muhataplarına ödettireceğiz” ifadeleri kullanıldı.
“BASINA YANSIYAN HABERLER ART NİYETLİDİR VE GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”
Açıklamanın devamında şunlar denildi:
“Göreve geldiğimizde büyük bir borç sorunumuz vardı. Kötü yönetim, otorite boşluğu ve yargıya intikal etmiş birçok dava, ödemeler dengemizde açık oluşturmuştu. Bin 800 çalışanımız bu süreçte zorlukları bizimle birlikte göğüsledi. THK misyonuna inanmış bilinçli çalışanlarımız ve Milletimizin desteğiyle hızla sorunların üstesinden geliyoruz. Bu bağlamda basına yansıyan haberler art niyetlidir ve gerçeği yansıtmamaktadır. Sahip olduğumuz büyük potansiyel ile çok yakın gelecekte kuruluş amacımıza uygun başarılarımızı kamuoyu ile paylaşacağız. Milletimizin desteği ile bugüne ulaşmış Türk Hava Kurumu, aynı destekle millete hizmet etmeye devam edecektir.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202