banner216

Bu haber kez okundu.

Tarımsal Kalkınma Ve Gıda Güvenliği Dünya Zirvesi İzmir’de Gerçekleşti
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikaları Genel Müdürü Masum Burak, “ Artık hasattan önce tarım ürünlerinde analiz yapılıyor. Havadan ilaçlama çevreye zarar veriyor. Tarımsal mücadelede kullanılan 100’e yakın maddeyi yasakladık” dedi.
İzmir’de, Güney-Güney Bilgi Paylaşım ve Koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Orta Doğu, Kuzey Afrika, Avrupa ve Orta Asya ülkelerinden gelen uzmanlarla tarımsal kalkınma ve gıda güvenliği masaya yatırıldı.
Türkiye Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Uluslararası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde düzenlenen toplantı İzmir’in Menemen ilçesindeki Uluslaarası Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde yapıldı. Toplantıya Orta Doğu, Kuzey Afrika, Avrupa ve Orta Asya’dan gelen bakanlıklar ve mükemmeliyet merkezleri temsilcileri, çiftçi örgütlerinin yöneticileri ve medya temsilcileri katıldı.
"TÜRKİYE’DE GIDA GÜVENİRLİLİĞİNDE ÇOK İYİ DURUMDA"
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikaları Genel Müdürü Masum Burak, Türkiye’deki tarımsal gıda ürünlerinin güvenilir olduğunu belirterek, “Bakanlık gıda güvenirliliğini sağlamak için bir dizi önlem aldı. Artık hasattan önce tarım ürünlerinde analiz yapılıyor. Havadan ilaçlamayı bakanlık yasakladı. Havadan ilaçlama çevreye zarar veriyor. Tarımsal mücadelede kullanılan 100’e yakın maddeyi yasakladık. Yaş, meyve ve sebzede Rusya’ya ihracat yapıyoruz. Rusya’ya sebze ve mevye ihraç ediyoruz, Rusya yetkileri, "Bize gelen en güvenilir ürünler Türkiye’den geliyor’ şeklinde bir deklarasyon yayınladı" diye konuştu.
Altı ülkenin katılımıyla (Tunus, Fas, Özbekistan, Cezayir, Maceristan, Türkiye) Güney Güney işbirliğinde bir proje başlattıklarını ifade eden Burak, şöyle devam etti: "Tarımsal kalkınma, biyoteknoloji ve yenilenebilir enerji konusundaki deneyimlerin paylaşılması amaçlanıyor. Türkiye bu konularda çok ciddi ilerlemeler kaydetti. Kırsal kalkınma projelerinde ciddi aşamalar kaydedildi. Bu başarıları üye ülkelerle paylaşacağız. Ülkelerden gelen 35 uzman ülke tecrübeleri paylaşılacak. İkinci gün süt, fidan meyve kooperatiflerine bir teknik gezi yapılacak. "
"AÇLIĞIN ÖNLENMESİ, BARIŞ İÇİN KOOPERATİFÇİLİĞE DAHA ÇOK ÖNEM VERİLMELİ"
Tire Süt Kooperatifi toplantıda örnek bir girişim olarak gündeme geldi. Mahmut Eskiyörük’ün başkanlığındaki kooperatifin çalışmaları hakkında da bilgi verildi. Toplantıda söz alan Eskiyörük, kooperatifçiliğin insana yakışan en doğru kalkınma modeli olduğunu ve toplumsal barışın anahtarı olduğunu söyledi. Açlığın önlenmesi, barışın sağlanması için kooperatifçiliğe daha çok önem verilmesi gerektiğinin altını çizen Eskiyörük, "Tarımdaki yapısal sorunların giderilmesi ancak kooperatifle sağlanabilir. Kooperatifçiliğin devletin politikası olması gerekiyor.Pamukçuluğu elimizden aldılar, dışa bağımlı olduk. Böyle olunca bölge insanı süt hayvancılığına yöneldi. Bölgemiz Türkiye’nin en büyük süt üretim yeri haline geldi" dedi.
TÜRKİYE TARIMSAL EKONOMİDE ÇOK GELİŞTİ
Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı İstanbul Bölgesel Merkez Yöneticisi Rastislav Vrbensky, İstanbul’daki merkezlerinin bu yılın başında göreve başladığını belirterek, "Türkiye tarımsal açıdan çok gelişti. Türkiye, diğer ülkelere sadece tarım değil ekonomik alanda da yardımda bulunabilir. Türkiye, Rusya gibi yükselen ekonomiler ile güneydeki ülkeleri biraraya gelerek çalışmalar yapıyoruz" ifadelerini kullandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234