banner216

Bu haber kez okundu.

Memur-Sen’den kılık-kıyafet yönetmeliğindeki değişiklik hakkında açıklama
Memur-Sen Konfederasyonu, kılık-kıyafet yönetmeliğindeki değişiklikle ilgili açıklama yaptı.
Memur-Sen Konfederasyonundan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “12 Eylül darbesinin ürünü Kılık-Kıyafet Yönetmeliğinin 6’ncı maddesinde, Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan yönetmelikle değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklikle, TSK bünyesinde görev yapan ‘sivil memurları’ asker kişi kapsamında değerlendiren ve görev yaptıkları kurumların kılık-kıyafete ilişkin özel hükümleriyle ilişkilendiren 6’ncı maddesinin kapsamından sivil memurlar çıkarıldı. Bu değişiklikle, TSK bünyesinde, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nda görev yapan sivil memurlar, diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kamu görevlilerinin tabi olduğu genel yönetmeliğe tabi olacaklar ve bu alanda asker kişi olarak değerlendirilme garabetinden kurtulacaklar” denildi.
Açıklamanın devamında, “Memur-Sen olarak, kılık-kıyafete ilişkin yasaklar, sınırlamalar, insan haklarına ve onuruna aykırılıklar içeren darbe ürünü Kılık-Kıyafet Yönetmeliğinin yürürlükten kaldırılması konusunda; geliştirdiğimiz tekliflerle ve hayata geçirdiğimiz sivil itaatsizlik eylemiyle farkındalık ve kamuoyu baskısı oluşturmuştuk. Bu duruşumuz çerçevesinde, kamu görevlilerine, öğrencilere ve nihayetinde TBMM’de fiile uygulanan ve hukuki dayanağı bulunmayan başörtüsü yasağını sona erdiren idari düzenlemeler ve fiili uygulamalar hayata geçirildi” ifadelerine yer verildi.
Milletin ve kamu görevlilerinin beklentisine ve taleplerine uygun bu değişiklikleri olumlu bulmakla birlikte yetersiz gördüğünün ifade edildiği açıklamada, “3.Dönem Toplu Sözleşme ve Kamu Personeli Danışma Kurulu görüşmelerinde, başörtüsü yasağının sona ermediği kurum ve kuruluş, yasaktan kurtulmuş kamu görevlisi kalmaması gerektiği konusundaki teklifimizi masaya taşıdık. Yargı organlarında, TSK’da başörtüsü yasağının hem meslek mensupları açısından devam etmesinin, hukuk devleti ilkesiyle çeliştiğini dile getirdik. TSK bünyesinde görev yapan sivil memurların, salt TSK’da görev yaptığı için başörtüsü özgürlüğünden ve Yönetmelikte yapılan diğer değişikliklerden faydalanamamasının da hukuka aykırı olduğunu her zeminde dile getirdik” denildi.
Açıklamada, Memur-Sen olarak Milli Savunma Bakanı Fikri Işık’a yapılan ziyarette dile getirdikleri ve sivil memurlara ilişkin demokratikleşme, sivilleşme ve özgürleşme içerikli taleplerinden biri olan TSK bünyesindeki sivil memurların, kılık-kıyafet noktasında diğer kamu görevlileri ile aynı düzenlemelere, hükümlere tabi olması teklif ve taleplerini karşılayan Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren değişiklikle; TSK bünyesinde görev yapan sivil memurların, kılık-kıyafet noktasında genel yönetmelik kapsamına alınarak asker kişi kapsamından çıkarılması ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapan kamu görevlilerinin tabi olduğu hükümlerle ilişkilendirilmesinin hem sivilleşme hem de demokratikleşme noktasında önemli bir adım olduğu kaydedildi. Kılık-Kıyafet yönetmeliğinde yapılan bu değişikliğin yasak ve sınırlamalardan kurtulma ve özgürleşme noktasında olması gereken noktaya daha da yakınlaşmasını sağlamaktan uzak olduğu belirtildi.
Açıklamanın devamında, “12 Milyon imza toplayarak talep ettiğimi değişikliklerin, sivil itaatsizlik eylemiyle fiilen hayata geçirdiğimiz özgürlük ikliminin kılık-kıyafet noktasında tam olarak sağlanması amacıyla; kravat dayatmasının, takım elbise zorunluluğunun, sakal korkusunun, bıyık şeklinin yer almadığı, başörtüsü yasağının kurum, kuruluş, unvan ve görev ayırımı yapılmadan bütünüyle kaldırıldığı kılık-kıyafet özgürlüğü alanının oluşturulması teklif ve kararlılığımız devam etmektedir. Kamu görevlileri, insan onuruyla ve insan haklarıyla bağdaşmayan yasak, sınırlama ve dayatmalara yer verilmeyen kılık-kıyafet özgürlüğüne sahip oluncaya kadar Memur-Sen olarak sivil itaatsizlik eylemimizi sürdüreceğiz” ifadelerine yer verildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202