banner216

Bu haber kez okundu.

Hanefi Bostan: "YÖK’ün ÖYP esaslarında yaptığı değişikliğin yürütmesi durduruldu"
Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, "YÖK’ün ÖYP esaslarında yaptığı değişikliğin yürütmesi durduruldu" dedi.
Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, yazılı açıklama yaptı. Bostan yaptığı yazılı açıklamada, "Bilindiği üzere, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığının 04.02.2016 tarihli Genel Kurul Kararı ile Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına (ÖYP) İlişkin Usul ve Esaslarda değişiklikler yapılmıştır. Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esasların; ’Danışman ataması ve tez izleme komitesi’ başlıklı 11. Maddesinin 3. Fıkrası; (3) Derslerini başarı ile tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri kadrolarının bulunduğu üniversitelerin teklifleri ve YÖK Yürütme Kurulu kararı ile kadrolarının bulunduğu yüksek öğretim kurumlarına dönerler. Bu araştırma görevlilerine lisansüstü eğitim çalışmalarının gerektirdiği durumlarda kısa süreli olmak kaydıyla izin verilir.(Değişiklik 04.02.2016 tarihli Genel Kurul Kararı ile yapılmıştır.)”, şeklinde düzenlenmiştir" dedi.
Hanefi Bostan sözlerini şöyle sürüdür.
Türk Eğitim-Sen olarak, öğretim üyesi yetiştirme programına ilişkin usul ve esasların; 04.02.2016 tarihli Genel Kurul kararı ile değişiklik yapılan ’Danışman ataması ve tez izleme komitesi’ başlıklı 11. Maddesinin 3. Fıkrasının öncelikle yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali talebiyle açtığımız davada; Danıştay 8. Dairesi’nin 2016/2364 E. sayılı ve 11.05.2016 tarihli kararında;’Derslerini başarı ile tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri kadrolarının bulunduğu üniversitelerin teklifleri ve YÖK Yürütme Kurulu kararı ile kadrolarının bulunduğu yüksek öğretim kurumlarına dönerler.’ cümlesi ile ilgili olarak; lisansüstü eğitim için başka bir yükseköğretim kurumuna gönderilen araştırma görevlilerinin eğitimleri sonunda kendi üniversitelerine dönecekleri yönündeki yasal düzenlemeye aykırı bir şekilde, henüz tez aşamasını tamamlamamış araştırma görevlilerinin kadrolarının bulunduğu yükseköğretim kurumlarına dönecekleri yolunda yapılan idari düzenlemede üst hukuk normlarına uyarlık bulunmadığı, lisansüstü eğitim için başka bir üniversiteye gönderilen araştırma görevlilerinin gönderildiği yükseköğretim kurumunda tezini tamamlayamaması sonucunu doğurması nedeniyle açıkça hukuka aykırı bulunan dava konusu düzenlemenin uygulanması halinde telafisi güç ve imkansız zararların doğacağı belirtilerek; Öğretim Üyesi Yetiştirme Programına İlişkin Usul ve Esaslar’ın; 04.02.2016 tarihli YÖK Genel Kurul kararı ile değişik 11.maddesinin 3.fıkrasında yer alan  ’Derslerini başarı ile tamamlayan ÖYP araştırma görevlileri kadrolarının bulunduğu üniversitelerin teklifleri ve YÖK Yürütme Kurulu kararı ile kadrolarının bulunduğu yüksek öğretim kurumlarına dönerler.’ cümlesinin yürütmesinin durdurulmasına karar verilmiştir".
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202