banner216

Bu haber kez okundu.

Göç meselesi Uludağ Üniversitesi’nde ele alınıyor
Uludağ Üniversitesi, Bursa Valiliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Ekonomik, Siyasal ve Stratejik Araştırmalar Merkezi TESAM’ın ortaklaşa düzenlediği Sosyal Bilimler Sempozyumu’nda başladı. İki gün sürecek olan sempozyumda dünyanın bir numaralı meselesi haline gelen göç ele alındı.
UÜ Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde iki gün sürecek sempozyumun açılış töreninde konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, mevcut istatistiklere göre dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 3’ünün kendi doğdukları yer dışında yaşadığını söyledi. Bu sayının 190 milyonu geçtiğine işaret eden Mehmet Yüce, insanların en sık yaptığı eylemlerden birisinin yaşadığı mekanı terk etmek olduğunu belirtti. İnsanın yaşadığı yerleri terk etmesinin çok acı bir durum olduğunu vurgulayan Rektör Yardımcısı Mehmet Yüce; “Bu bazı durumlarda kaçınılmaz oluyor. Göç, insanlık tarihinin başlangıcından beri var olan bir gerçektir. Özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren ön plana çıkarak dünyanın en önemli meselelerinden birisi haline gelmiştir. Göç, Türkiye’nin de bu günlerde en önemli gündem maddelerinden birisi olmuştur. 2011 yılında 1 milyon Suriyeli göç etmek durumunda kalmışken, bugün toplamda 12 buçuk milyon Suriyeli ülkesini terk etmek mecburiyetinde bırakılmıştır. Yaşanan bu zorunlu göç olayı, asrımızın en dramatik olaylarından birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bilhassa Suriyeli mültecilerle gündemimize oturan göç, devletlerin stratejik öncelik ve politikalarında ve toplumların sosyal kodlarında göz ardı edilemeyecek bir unsur olarak önem arz etmektedir” dedi.
Bursa’da göçlerde 62 köy, 18 yeni mahalle kuruldu
Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse ise, Bursa’nın göçler ile şekillenmiş ve halen göç alarak büyümesini devam ettiren bir şehir olduğuna işaret ederek, “Osmanlı’nın şehircilik anlayışı ile Bursa farklı bir yapıya bürünmüştür. Hatta bunu mahalle adlarında bile görüyoruz. Bursa göçler ile yenilenen bir şehir olmuştur. Zaman içerisinde Bursa genelinde göçler dolayısı ile 62 yeni köy, 18 yeni mahalle kurulmuştur. Bursa tarihi boyunca herkese kucak açmıştır. Bundan sonra da açmaya devam edecektir. Son olarak komşumuz olan Suriye örneğini yaşıyoruz. İnsanlar savaş nedeniyle vatanını terk etmek zorunda kalıyor. Ülke olarak geçmişte olduğu gibi biz bu mazlum kardeşlerimize kucak açtık. Her zaman ülke olarak ve Bursa olarak kucak açmaya devam edeceğiz. Çünkü bizim ensar ve muhacir gibi bir medeniyet anlayışımız var” diye konuştu.
TESAM Genel Başkanı M. İlyas Bozkurt, “Savaşlar ve ihtilaller ile birçok insan mağdur oldu. Bu insanlar göçler ile yer değiştirmeye başladılar. Göç aslında belli olayların sonucudur ve belli sebeplere dayanır. Bunlar doğal, siyasal, güvenlik ve ekonomik sebeplerden meydana gelebilir. Son günlerde ise en çok üzerinde durduğumuz göç savaş ve ihtilaller sonucu meydana gelen göçlerdir. Göç sorununun iki tane yönü var. Birinci yönü göç edenlerin yaşamış olduğu mağduriyet, ikinci yönü ise göç edilen yerlerde yaşayan insanların yaşamış olduğu mağduriyet. Ama bu iki yönlü mağduriyetler de insan olmanın getirmiş olduğu sorumluluklardır” şeklinde konuştu.
Nilüfer Belediyesi Başkan Danışmanı Vedat Müftüoğlu da, göçlerin insanlık tarihiyle birlikte başladığının altını çizdi. TESAM Genel Koordinatörü Yıldırım Deniz da, dünyadaki gelişmiş ülkelerin düşünce konularına büyük önem verdiğini kaydetti.
Açılış konuşmalarının ardından Sempozyumun ilk oturumuna geçildi. UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce’nin başkanlığını yaptığı sempozyumda Prof. Dr. Hamza Ateş, Prof. Dr. Hasan Köni ve Doç. Dr. Yusuf Adıgüzel göç konusunu farklı boyutları ile ele aldı. Sempozyumda Türkiye’nin farklı üniversitelerinden toplam 32 akademisyen konuşacak.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202