banner216

Bu haber kez okundu.

Galip Mendi, darbe girişimini katıldığı düğünden dönerken öğrenmiş
Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 15 Temmuz gecesi yaşanan darbe girişimini, bir düğün sonrası Bilecik’e dönmek üzere çıktığı yolda öğrendiğini söyleyerek, “O gece Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi ile birlikte düğün cemiyetindeydik. Çocuklarını tebrik ettik. Şehre dönmek için de araçlarımıza bindik. Otobandan çıktık gişelerden geçerken oğlum aradı” dedi.
Başkan Yağcı, 15 Temmuz gecesi yaşanan olayları ve süreci değerlendirdi. Öncelikle bu darbe teşebbüsünü ve teşebbüste bulunan herkesi lanetlediğini söyledi. Bu şartlar içerisinde, bu yüzyıl içerisinde büyük bir hızla gelişmekte olan ülkeye ve ülkenin insanına bu olayların yapılmaması gerektiğini söyleyen Başkan Yağcı, “Ülkemin imajı bu derece sarsılmamalıydı. Bu acı, bu kaos ülkeme yaşatılmamalıydı. Buna sebep olan bunun oluşmasına katkısı olan herkesi de lanetliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız, bunları bu işi yapan FETÖ terör örgütünü daha önceden haşhaşi olarak nitelendirmişti. Bunlar hem haşhaşi, hem hain, hem kalleş, hem lanet, hem yediği kaba affedersiniz pisleyen ahlaksız bir yapı olduğunu acı bir şekilde hepimiz gördük. Bu noktada onu ifade etmek istiyorum. Tabii 15 Temmuz’da gün içerisinde gündemlerimiz çok farklıydı. Biz AK Parti olarak, ülkemizdeki tüm insanlarımız olarak baktığımızda ülkemizi bir adım öteye nasıl götürebiliriz, şehirlerimize nasıl hizmet getirebiliriz. Aramızdaki sevgi bağlarını nasıl güçlendirebiliriz bu çaba bu gayret içerisinde bulunuyorduk. 15 Temmuz’da da o gün o akşam bir belediye başkanı arkadaşımızın kızının düğünü vardı. Sakarya’daydık. Sakarya’nın Hendek ilçesindeydik. Orada düğünde bulunduk. Bir çok protokolden de kimseler vardı düğünde. Hatta Jandarma Genel Komutanı Galip Mendi ile birlikte nikah şahidiydik. Görevlerimizi dostumuza karşı yaptık. Çocuklarını tebrik ettik. Şehre dönmek için de araçlarımıza bindik. Otobandan çıktık gişelerden geçerken oğlum aradı. Saate de bakmadım o şey içerisinde. Dedi ki ’Baba köprüler durdurulmuş. Darbe söylentileri var, uçaklarda alçak uçuş yapıyormuş’ dedi. Bir taraftan yolda hemen radyoyu açtık. Hemen TGRT radyoyu bulduk ve olayları dinlemeye başladık. Ben Tugay Komutanımızı aradım. O yoğunluk içerisinde onunla görüşemedik. Sonra Vali Beyle bir görüşme yaptık. Bir sıkıntı olduğunu ve çalışma içerisinde olduklarını öğrendim” dedi.
“Cumhurbaşkanımızın halka sokaklara inmesini söylemesi darbenin seyrini değiştirdi”
Olayları öğrendikten sonra derhal Bilecik’e geldiklerini anlatan Yağcı, “Sayın valimizin koordinasyonunda şehrimizde sıkıntıların yüksek seviyede olmaması için çaba sarf ettik. Bir taraftan şehrimizdeki halkımızın toplanması için ilçelerdeki arkadaşlarımızla diyaloglara geçtik. Çünkü bir taraftan bu olurken de bir taraftan da darbeyi önlemeye çalışan insanların da dağınık olmaması çevreye zarar vermemesi iyi yönlendirilmesi lazım. Çünkü bunun FETÖ tarafından olduğu yetkililer tarafından açıklandı. O şeyle sivil inisiyatif kullanılmaya kalkışıldığında da devlet yapısına uymayacak şeyler oluşacak. Allah razı olsun kardeşlerimiz gayet vakarlı bir şekilde tepkilerini gösterdiler. Biz de il protokolü olarak şehirde oluşabilecek sorunlara yönelik olarak merkezde kalarak bu darbe sürecini öyle geçirdik. Biz de belirli bir nokta oluştuktan sonra hemşehrilerimizin yanına gelerek o süreci yönetmeye çalıştık. Bir akşamda bozmak çok kolay ülke perişan olabilirdi. Yani bu noktada öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımızın üstün yöneticilik vasfı, halkımızın gönlündeki yeri ve kendisinin dirayeti, cesareti, vesayeti ile tüm riskleri de üzerine alarak telefon aracılığıyla ‘ben buradayım’ diyerek çıkması ve halkımıza da ‘korkmayın meydanlara çıkın meydanların gerçek sahibi sizsiniz. Siz sahip çıktıkça bu vatan batmayacaktır’ tarzında teşvik etmesi, yönlendirmesi bence darbenin seyrini değiştirdi” diye konuştu.
“Bu yapılan tutuklamalar falan hepsi bir tedbirdir”
Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 300’e yakın şehitlerin olduğuna da dikkat çekti. Bu şehitlerin vebalinin ödenmesi için herkesin hesabını vereceğini anlatan Yağcı, şöyle devam etti:
“300’e yakın şehidimiz var. Bu kardeşlerimiz canlarını bu vatanın bağımsızlığı, ülkenin geleceği, ay yıldızlı bayrağın özgür bir şekilde dalgalanabilmesi için gözlerini kırpmadan, üzerilerine hiç vazife olmadığı halde vatanın bayrağın geleceği için canlarını feda ettiler. Biz yöneticiler üzerinde ciddi bir mubah var. Kim olursa olsun hangi durumda konumda olursa olsun gerek devlet kademelerinde çalışsın gerek özel şahıslar olursa olsun bu darbenin yapıcıları, hainlerin bu şekilde cesaretli davranmasına sebep olan destek olan sempatisi olan herkesin hesabını vermesi gerektiğine inanıyorum. Ancak o şehitlerimiz haklarını, kanlarını onlara hesabını sorduğumuz sürece bize helal ederler. Burada bireysel anlamda olaya bakmıyoruz. Bunlar bu zamana kadar değişik yerlerden bu gücü alarak bu konuma bu duruma geldiler. Bunlarla organik, inorganik bağı olan herkesin bu bedeli ödemesi lazım. İlimizde de ülkemizin genelinde yapıldığı gibi kamu idareleri kamu daireleri noktasındaki olaylar hassasiyetle devam ediyor. Bunlara mensup olanlar şu aşamada yargı önünü çıkarılıyor. Yargı süzgecinden geçirerek gerekli tedbirler alınıyor şu anda. Bu yapılan tutuklamalar falan hepsi bir tedbirdir. Cezalandırma süreçleri bundan sonraki mahkemelerle diğer şeylerle yapılacak işlemler. Kamu idareleri yine idari tedbir mahiyetinde açığa almaları, görevden el çektirmeleri ve benzeri tarzdaki çalışmalarda yapılıyor. Diğer ayaklarda olan organik inorganik olan diğer şeylerinde aşama, aşama ülkemizin yine yargıçlarımızın savcılarımızın bu konuyu da gerektiği şekilde hukuk devleti ilkeleri içerisinde idari birimlerimizin bu tarikatları da yapacağını ve buna ilişkin suçu olanların da hak ettiği cezaları en ağır şekilde görmelerini de ben canı gönülden istiyorum.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202