banner216

Bu haber kez okundu.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den Şehzadebaşı Camii’nde Cuma hutbesi
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, farklı ülkelerin din temsilcileriyle birlikte Şehzadebaşı Camii’nde cuma namazı kıldı. Cuma hutbesinde cemaate seslenen Görmez, “Kin, öfke, nefret, ırkçılıktır, mezhepciliktir. Bütün bunlar niçin çok büyük günah? Çünkü vahdeti yok ediyor. Vahdeti bozmak ümmeti yok ediyor. Ümmeti helak ediyor. İşte onun için Suriye’de Irak’ta kan dökülüyor. Onun için Libya’da Yemen’de kardeş kardeşi öldürüyor” dedi.
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez 9. Avrasya İslam Şurasının sonuç bildirgesini okudu. Açıklanan bildirgenin ardından Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslam Şurasına katılan farklı ülkelerin dini temsilcileriyle birlikte cuma namazı kıldı. Cuma namazını Şehzadebaşı Camii’nde kılan din temsilcileri 15 Temmuz şehitleri için dua etti. Cuma hutbesinde cemaate seslenen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, “İstanbulumuz bir hafadır önemli bir şuraya ev sahipliği yapıyordu. 9’uncusunu düzenlediğimiz Avrasya İslam Şurası. Bu şuraya Rusya içerisinden 25 milyon Müslümanın temsilcileri, Kafkasya’da bulunan bütün Müslüman kardeşlerimizin liderleri. Orta Asya Türk cumhuriyetlerin Diyanet İşleri Başkanları ve Balkanlarda görev yapan bütün Diyanet İşleri Başkanları iştirak ettiler. Bugün 32’yi aşkın dost ve kardeş ülkenin Diyanet İşleri Başkanlarıyla beraber Şehzadebaşı Camii’nde cuma namazını sizlerle birlikte idrak ediyoruz. Bugün burada olmak istemelerinin sebebi canlarını milletimize siper ederek Şahadet mertebesine ulaşan evlatlarımıza dualarını iletmek üzere buradalar. Cenabı hak bu toprakları vatan kıldığımız günden bugüne kadar canlarını din için iman için İslam için vatan ve millet için veren şühedaya rahmet eylesin. Mümin insan iki büyük temel üzerine inşa edilmiştir. Birisi Tevhid diğeri Vahdet. Tevhid Allah’ın birliğine imandır. Kuran-ı Kerim bir Tevhid kitabıdır. Muhammet Mustafa S.A Tevhid peygamberidir. Allah’ın bize farz kıldığı bütün ibadetler namazımız, orucumuz, haccımız, kurbanımız, zekatımız her biri birer Tevhid eylemidir. Bir mümin yer yüzünde işleyebileceği en büyük günah tevhidi bozmaktır. En büyük zulüm şirktir. İman etmekten vazgeçmek küfürdür. Tevhide iman etmeyen mümin olmaz. Fakat Tevhitten sonra en büyük temel ilke Vahdettir, birliktir. Müminler arasında birliktir. Birlik olmadan ümmet olmaz. Ümmet olmadan hutbenin başında okuduğum ayet-i kerimenin gayesi gerçekleşmez. Ne buyurdu Rabbimiz? Siz insanlar içerisinden çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz. Çünkü siz en büyük gayeniz yer yüzünde iyiliği egemen kılmak. Nerede iyi güzel varsa siz oradasınız. Nerede ahlak fazilet varsa siz oradasınız. Nerede kötülük varsa ortadan kaldırmak için oradasınız. Nerede zulüm haksızlık varsa ona karşı çıkarsınız. Bunu yaptığınızda ümmet olursunuz hemde en hayırlı ümmet olursunuz. Aziz kardeşlerim İslamın bütün ibadetleri bütün esasları ilkeleri bir taraftan Allah’ın hakkaniyetini tevhide imanımızı güçlendirirken bir taraftan da dinleri ırkları renkleri ülkeleri coğrafyaları ne olursa olsun müminleri kardeş kılmak. Dünyanın neresinde yaşarsa yaşasın bütün müminleri aynı binanın parçaları aynı binanın tuğlaları görmek emredilmiştir. Yüce peygamber tarafından” diye konuştu.
“Irklarını dinlerinin önüne geçirmeyecekler ırkçılık yapmayacaklar mezheplerini imanın önüne geçirmeyecekler mezhepçilik yapmayacaklar
Diyanet İşleri Başkanı Görmez hutbesini şöyle tamamladı: “Aynı Rabbe iman ediyoruz. Aynı peygamberin ümmeti olduk. Aynı kıbleye yöneliyoruz. Aynı rahmana secde ediyoruz. Aynı Rabbin huzurunda tekbir getiriyoruz. Aynı fatihayı aynı duayı okuyoruz. Günlük hayatımızda yemeklerimize başlarken aynı ifadeyle başlıyoruz. Bitirirken aynı ifadeyle bitiriyoruz. Aynı ifadelerle Rabbi’mize hamdediyoruz. Müminler bir cesedin organları gibidir. Bir organda bir acı sızı hissedildiği zaman bütün vücut ondan etkilenir. Aynı binanın tuğlaları olmak emredilmiştir. Resulü tarafından. Kin, öfke, nefret, ırkçılıktır, mezhepciliktir. Bütün bunlar niçin çok büyük günah? Çünkü vahdeti yok ediyor. Vahdeti bozmak ümmeti yok ediyor. Ümmeti helak ediyor. İşte onun için Suriye’de Irak’ta kan dökülüyor. Onun için Libya’da Yemen’de kardeş kardeşi öldürüyor. Tevhit ve vahdet birbirinden ayrılmaz. Tevhide iman edenler vahdet içinde olacak. Irklarını dinlerinin önüne geçirmeyecekler ırkçılık yapmayacaklar mezheplerini imanın önüne geçirmeyecekler mezhepçilik yapmayacaklar. Bölgesini ümmeti resulün önüne geçirmeyecekler. Bölgecilik yapmayacaklar. Cemaatini Muhammed Mustafa’ya ümmet olmanın önüne geçirmeyecekler. O zaman cemaatten ayrılırlar. Batıla saparlar. Ümmetine kötülük yaparlar. “
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202