banner216

Bu haber kez okundu.

Çorum’dan dünyaya birlik ve beraberlik mesajı
Çorum’da Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine karşı başlatılan demokrasi nöbeti sürüyor.
Ay yıldızlı bayrakları ile Hürriyet meydanını dolduran yaklaşık 20 bin Çorumlu, tüm dünyaya birlik ve beraberlik mesajı verdi. Çorumluların demokrasi nöbetine AK Parti Çorum milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, CHP Çorum milletvekili ve TBMM idare Amiri Tufan Köse, AK Parti Çorum milletvekilleri Ahmet Sami Ceylan, Lütfiye İlksen Ceritoğlu, Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, AK Parti Çorum İl Başkanı Rumi Bekiroğlu, CHP Çorum İl Başkanı Hasan Suvacı, AK Parti Merkez İlçe Başkanı Yaşar Anaç, CHP Merkez İlçe İlçe Başkanı Ali Rıza Suludere, Çorum eski milletvekili Ali Haydar Şahin, AK Parti Erzurum milletvekili Ahmet Yılmaz ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. 15 temmuz gecesi düzenlenen darbe girişimini sert bir dille eleştiren siyasiler, önümüzdeki süreçte meydana gelebilecek olan provokasyonlara dikkat çekerek, vatandaşlardan dikkatli olmalarını istediler.
“Birlikte Türkiye olduğumuzu 81 il 79 milyon tek yürek olduğumuzu herkese gösterdik”
Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, “15 Temmuz akşamı Birlikte Türkiye olduğumuzu 81 il 79 milyon tek yürek olduğumuzu herkese gösterdik” dedi.
15 Temmuz akşamı yaşanılan o vahim olay sonrasında bir Çorumlu’ya yakışır şekilde duruma el koyarak adeta o ihanet şebekesine karşı Çorumluların da bir darbe gerçekleştirdiğini dile getiren Başkan Külcü, o darbenin sevginin, özgürlüğün, istiklalin ve istikbalin darbesi olduğunu vurguladı.
Tüm partilerin milletvekillerinin, il başkanlarının meydanda olduğunu hatırlatan Başkan Külcü, “Burada güzel bir fotoğraf veriyoruz. Bir birlik fotoğrafı veriyoruz. Kardeşlik fotoğrafı veriyoruz. Sadece fotoğraf vermiyor. Gönüllerimizi açıyor muhabbetimizi, kardeşliğimizi paylaşıyoruz burada. Biz bütün farklılıklarımızı ayrı bir zenginlik olarak kabul edeceğiz. Onları alacağız en güzel şekilde değerlendireceğiz. Ve 79 milyon hep şunu söyleyeceğiz. Biz biriz, beraberiz, kardeşiz ve birlikte Türkiye’yiz. Allaha şükürler olsun. Birlikte Türkiye olduğumuzu 81 il 79 milyon tek yürek olduğumuzu herkese gösterdik. Bir kahramanlık hikayesi yazıyorsunuz. Evlatlarınıza, torunlarınıza, şanla, şerefle anlatacağınız ve onların göğüslerini kabartacağınız bir kahramanlık hikâyesini yazıyorsunuz” dedi.
“Namlusuna güvenenler, jetlerine güvenenler egemenlik hakkını bizim elimizden asla alamayacaklar”
AK Parti Çorum milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu da, namlusuna güvenenler, jetlerine güvenenlerin egemenlik hakkını milletin elinden asla alamayağını belirterek, “Bu kararlığımız inancımız, sevgimiz, imanımız devam ettikçe onların jetleri tankları vız gelir tırıs gider” dedi.
Bütün Türkiye’nin demokrasi mücadelesinde parti bayrağı ve flaması taşımaksızın sadece sadece ay yıldızlı Türk bayrakları taşıyarak bir demokrasi destanı yazdığını ve tüm dünyaya örnek olduğunu vurgulayan milletvekili Salim uslu, “Çorum’da bu güzel sahneyle el ele vermiş dostça, kardeşçe birbiriyle geçinen bir orman gibi kardeşçesine, bir ağaç gibi hür şekilde bir arada olan temsilcilerinizle sizleri selamlıyoruz. Çorum Bu güzel fotoğrafla Türkiye’ye örnek oluyor. Türkiye dünyaya, Çorum’da Türkiye’ye örnek oluyor. Bu güzelliği bozmak isteyen provokatörler, ajanlar veya aklı evveller olabilir. Falanca kişi filanca meşreptendir, mezheptendir, eşreftendir. Yada şu partidendir diye birliğinizi, dirliğinizi bozmak, huzurunuzu kaçırmak isteyebilir. Bunları derhal emniyete bildirin. İl başkanlarımıza bildirin. Bizim hareketimiz bir gönül hareketidir. Kimse gönül hareketinden dolayı gönlü kırılmamalıdır. Buna dikkat edeceğiz. Hele hele lale kellesi koparmak, trafik lambası kırmak yada ATM’leri yağmalamak bize hiç yakışmaz. Bize yakışmaz ahlaki de olmaz. Kim bun yanlışlara tevessül ediyorsa fırsat vermeyin” ifadelerini kullandı.
Demokrasilerde bedel ödemenin çok kolay olmadığını vurgulayan Uslu, “Ayrıca bugün ve yarın çok mühimdir. Bugün yedinci gün ayaktayız. Uykusuzuz. Gündüz işimizde gece nöbetimizdeyiz. Demokrasilerde bedel ödemek çok kolay olmuyor. Demokrasi böyle yaşanarak öğreniyor. Böyle yaşanarak yaşatılıyor. Nedir demokrasi insanın insanca muamele ettiği rejimin adıdır. Onun için hepimiz kardeşiz. Hz. Ali’nin dediği gibi ya dinde kardeşin, yada hilkatte eşindir. O sebeple de birbirimizin acısını paylaşarak azaltmak, sevincini de paylaşarak artırmaya gayret edeceğiz. Onun için bu gece çok mühimdir. Cuma geceleri çok önemli gecelerdir. Haftanın sultanı ama darbecilerin tercih ettiği bir gündür. O yüzden hep beraber bu gece meydanda olacağız. Ta ki cumhurbaşkanımızdan tehlike geçmiştir evinize dönün deyinceye kadar” diye konuştu.
Demokrasi mücadelesinin milletin galibiyetiyle sonuçlanacağının altını çizen Uslu, “Şu güzel birliktelik çok önemlidir. Biz bunun devamına kararlıyız. Bunun devamını getireceğiz. Çünkü seçilinceye kadar siyasi partilerimiz farklı olabilir. Seçildikten sonra hepimiz Çorum’un, Türkiye’nin Türk milletinin vekilleriyiz. Çorumluyuz ve birbirimizden sorumluyuz. Bir haftadır sürdürdüğümüz demokrasi mücadelemiz milletin galibiyetiyle sona erecek. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir. Namlusuna güvenenler, jetlerine güvenenler egemenlik hakkını bizim elimizden asla kat’iyen alamayacaklardır. Bu kararlığımız inancımız, sevgimiz, imanımız devam ettikçe onların jetleri tankları vız gelir tırıs gider” şeklinde konuştu.
“Mazlumlar ayağa kalkmadıkça zalimler diz çökmez, hep beraber ayağa kalktık zalimlere diz çöktürdük”
Cumhuriyet Halk Partisi Çorum milletvekili ve TBMM İdare Amiri Tufan Köse de, “Mazlumlar ayağa kalkmadıkça zalimler diz çökmez, hep beraber ayağa kalktık zalimlere diz çöktürdük” dedi.
15 Temmuz akşamı yaşadıkları olayları anlatan Köse, “Bir takı olumsuz gelişmeler olduğunu sosyal medyadan öğrenir öğrenmez iki milletvekili arkadaşımla hiçbir şey düşünmeden doğrudan meclise gitmeye karar verdik. Genelkurmay kavşağına geldik. Genelkurmayda çok büyük hareketlilik, çatışma var dediler. Ve bir süre sonra meclise gittik. Hiçbir parti ayrımı gözetmeksizin sadece ve sadece 100 yıllık geleneksel demokrasimize sahip çıkmak için, 80 milyon vatandaşımızın milli iradesine sahip çıkmak için orada olduk. Ne mutlu ki bu gazi meclisinin üyesiyiz. Ne mutluyuz ki Çorumluyuz ne mutlu Türk demokrasisine sahip çıkan milletvekillerinden birisi oldum bende” şeklinde açıklamalarda bulundu.
Öldürmeyen yaranın kendilerini kuvvetlendireceğini dile getiren milletvekili Tufan Köse, “15 Temmuz akşamı devlet içerisine yerleşmiş bir ihanet şebekesi demokrasimize ve milli irademize saldırmaya kalktı. Ama biz 80 milyon yurttaşı 550 milletvekili olarak bu ihanet şebekesine dur demeyi bildik. Meclisin ünvanına da sahip çıktık. Tarihin her döneminde direnenler her zaman kazanmaz. Ama kazananlar hep direnenlerin arasından çıkmıştık. Sizler Çorum’da bizler Ankara’da direndik ve ihanet şebekesine geçit vermedik. Mazlumlar ayağa kalkmadıkça zalimler diz çökmez. Hep beraber ayağa kalktık zalimlere diz çöktürdük. Ne mutlu bize. Elbetteki demokrasi kimseye altın tepsi içerisinde verilmiyor. Sunulmuyor. Milli iradede kimseye altın tepsiyle sunulmuyor. Biz bu birlik ve beraberliğimizle demokrasimize de, egemenliğimize de sahip çıktık. Bundan sonra Türk demokrasisi daha da gülüdür. Öldürmeyen yara bizi kuvvetlendirir. Bu yara bizi kuvvetlendirir” diye konuştu.
“OHAL, devletteki hainleri temizlemek için çıkarılmış bir yasadır”
AK Parti Çorum milletvekili Ahmet Sami Ceylan da, Olağanüstü Hal Yasası’nın (OHAL) milletin refahını yükseltmek, yatırımlara devam etmek ve devletteki hainleri temizlik için çıkarılmış bir yasa olduğunu söyledi.
15 Temmuz gecesi Çorum’da olduğunu o günde MHP’lisi, CHP’lisi Çorum’un tüm renklerinin meydanlarda olduğunu belirten Ceylan, “O günden bu tarafa 3 milletvekilimiz mecliste demokrasi mücadelesi verdiler. Milli iradeye sahip çıktılar. Bizde burada olduğumuz için Salı gününe kadar Çorumlularla beraber nöbet tuttuk. Şuana kadar hiçbir şekilde hiçbir kamu malına, işyerine zarar vermediğinizi, bir kardeşimizin dahi burnunu kanatmadığınız için teşekkürler. Gerçek demokrasi budur. Türk halkı olarak tüm renklerle beraber dünyaya örnek bir duruş sergiledik. Dünyaya yüzyıllarca konuşulacak bir duruş sergilediler. Tankların önüne yatan kardeşlerimiz, kurşuna kendini siper eden kardeşlerimiz bunların hepsi vatan kahramanı. 15 Temmuz günü bundan sonra demokrasi bayramı olarak kutlayacağız. Alkın bayramı günü olarak kutlayacağız.
Asker bizim askerimiz. Gerçek Türk askeriyle darbeye kalkışan çapulcuları karıştırmayacağız. Askerimize sahip çıkacağız” diye konuştu.
OHAL yasası hakkında da açıklamalarda bulunan Ceylan, “OHAL ile ilgili kafanızı karıştırmak yazılar yazanlara Fransa’da bu yasa 2017 yılına kadar uzatıldı. Biz bu yasayı sadece 3 aylık çıkardık. Avrupa kıyameti koparıyor. Hiçbir yaşantımızda değişiklik olmayacak. OHAL Fransa’da devam ederken Avrupa şampiyonası yapıldı. Birilerinin dediği gibi değil. OHAL milletin refahını yükseltmek, yatırımlara devam etmek için çıkarıldı. Devletteki hainleri temizlemek için çıkarılmış bir yasadır” şeklinde konuştu.
AK Parti Çorum milletvekili Lütfiye ilksen Ceritoğlu Kurt ise, ay yıldızlı bayrak ve bu ülkenin evlatları için meydanlarda olduklarını belirterek, “Hastane ziyaretinde kana bulanmış bayrak teslim aldık. Bu getirdiğiniz bayraklar, sarıldığınız bayraklar ilelebet payidar kalacak. Alevisiyle, Sünnisiyle, lazıyla çeçeni ile birlikte dostça, kardeşçe, yaşamamız için birliğimiz, kardeşliğimiz bozulmasın” dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202