Bu haber kez okundu.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü:
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Kendi ülkelerinde teröre çanak tutanların bize hariçten gazel okumalarına kulağımız kapalıdır” dedi.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Kocaeli Sanayi Odası’nın düzenlediği meclis toplantısına katıldı. Ev sahipliğini KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun yaptığı toplantıya Bakan Özlü’nün yanı sıra Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak ve sanayiciler katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Özlü, “Kendi ülkelerinde teröre çanak tutanların bize hariçten gazel okumalarına kulağımız kapalıdır. Terör örgütüne iş tutanların bize demokrasi dersi vermelerine müsaade edemeyiz. Bize ders ve öğüt verecek yegane otorite aziz milletimizdir” dedi.
Kocaeli’de ve Türkiye’de sanayicileri destekleyerek sanayinin gelişmesi için çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Bakan Özlü, “Dünya ülkeleriyle olan ilişkilerimiz geliştirmeye devam edeceğiz. Bizimle iyi geçinmek isteyen Türkiye’yi bir dost ve müttefik olarak gören her ülkeyi biz de dost ve müttefik olarak görüyoruz. Bize uzatılan hiçbir eli geri çevirmeyeceğiz. Ancak bu tavrımız ‘Uysal başlı koyun olduğumuz şeklinde anlaşılmamalıdır” dedi.
"Teröre çanak tutanların bize hariçten gazel okumalarına kulağımız kapalıdır"
Her egemen ülke gibi Türkiye’nin de kırmızı çizgileri olduğunun altını çizen Bakan Özlü, “Terörün, terör destekçilerinin hangi gerekçeye dayanırsa dayansın korunmasına ve kollanmasına asla tahammülümüz yoktur. Biz ülke olarak, siyasiler olarak yapıcı eleştiriye her zaman açıktık açık olacağız. Ancak kendi ülkelerinde teröre çanak tutanların bize hariçten gazel okumalarına kulağımız kapalıdır. Terör örgütüne iş tutanların bize demokrasi dersi vermelerine müsaade edemeyiz. Bize ders ve öğüt verecek yegane otorite aziz milletimizdir” ifadelerini kullandı.
“Dünya’da yaşanan son gelişmeler şunu gösteriyor ki Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ihtiyacı, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne olan ihtiyacından daha fazladır”
Türkiye - AB ilişkilerine yönelik açıklamalarda bulunan Bakan Özlü, “Son günlerde Avrupa Birliği’nin ortaya koymuş olduğu tavır, milletimizi rahatsız etmektedir. Avrupa Birliğine tam üyelik, Türkiye’nin uzun zamandır sahip olduğu bir idealdir. Ancak Türkiye-AB ilişkileri tek taraflı bir ilişki değildir. Bu noktada Türkiye’nin sorumlukları var ise Avrupa Birliğini’nin de sorumlulukları olmalıdır. Türkiye 7 Haziran seçimlerinin ardından çok sayıda terör saldırılarına maruz kaldı. Birkaç gün önce görevi başında şehit olan kaymakamımız Muhammet Fatih Safitürk kardeşimiz şehit edildi. Ancak Avrupa Birliği bu süreçte bize destek olmak bir yana engel olmaya çalıştı ve çalışmaya devam ediyor. Terörle mücadele bizim en temel hakkımızdır. Türkiye’yi bu terör belasından kurtaracağız. Demokrasisi ve ekonomisi çok daha güçlü olan bir Türkiye inşa edeceğiz. Avrupa Birliğine bizi birliğinize alın diye yalvarmayacağız. Dünya’da yaşanan son gelişmeler şunu gösteriyor ki Avrupa Birliği’nin Türkiye’ye ihtiyacı, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne olan ihtiyacından daha fazladır. Avrupa Birliği ülkelerinin ve sorumlularının bu açık, basit, net gerçeği görecek kadar akla sahip olduklarını biliyoruz” açıklamasında bulundu.
“AR-GE Reform paketinin de etkisiyle önümüzdeki süreçte AR-GE merkez sayımızı öncelikle 500’e ardından 1000’e çıkarmayı hedefliyoruz”
AR-GE Reform Paketi hakkında bilgiler veren Bakan Özlü, “Daha fazla mal ihracat ederek istediğimiz seviye gelemeyiz. Sanayi üretiminde ve ihracatta nitelikli ürünlerin, ağırlığından atılmak durumundayız. AR-GE, tasarım ve markalaşma yoluyla ürünlerimizi daha değerli hale getireceğiz. AR-GE Reform paketinin de etkisiyle önümüzdeki süreçte AR-GE merkez sayımızı öncelikle 500’e ardından 1000’e çıkarmayı hedefliyoruz. Özel sektörümüzün de bu hedefi bizimle paylaşıyor olması, bizim için sevindirici bir haber" ifadelerini kullandı.
TBMM gündeminde bulunan konular hakkında bilgiler veren Bakan Özlü, “Sanayi Mülkiyet Kanun Tasarısı’nı yasalaştıracağız. TÜBİTAK’ı yeniden yapılandırarak ülkemizin, bilim ve teknoloji ekosistemi’nin daha da geliştireceğiz. Şu an meclisimizde tartışılmak ta olan Üretim Reform Paketiyle yatırımcıların üzerindeki birçok yükü de kaldıracağız” diye konuştu.
Bir sanayicinin tüp denetimleri noktasında alınan önlemler hakkındaki sorusu üzerine Bakan Özlü, “Bu tüpleri kim aldı ve sattı, netice de bu terör örgütleri tarafından patlayıcı yapımında kullanılan bir araçtır. Dolayısıyla tüp almak için kimlik göstermekten imtina eden vatandaşımızdan şüphe etmemiz gerekiyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.