banner216

Bu haber kez okundu.

Aybir’nden TBMM Başkanı Kahraman’a Destek
İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AYBİR) Derneği Başkanı Yusuf Balcı, “Birliğimizin düzenlediği konferansta, akademik bir ortamda yaptığı bir konuşmadan dolayı Sayın TBMM Başkanımıza yönelik saldırıların bir ‘fikir tartışması’ yerine ‘siyasi linç’e dönüştüğüne esefle şahit olmaktayız. Son birkaç günde eleştiri sınırlarını çok aşan saldırıların ülkemizde düşünce özgürlüğünün ve demokrasi kültürünün bazı kesimlerde hala yerleşmediğini göstermiştir” dedi.
AYBİR Başkanı Yusuf Balcı, TBMM Başkanı Kahraman’a kendi derneklerinde yaptığı konuşmada ‘laiklik’ konusundaki değerlendirmeleriyle ilgili olarak destek açıklaması yaptı. “TBMM Başkanı Sayın İsmail Kahraman’ın konuşmacı olduğu ‘Yeni Türkiye ve Yeni Anayasa’ konusunun ele alındığı Yeni Türkiye Konferanslarımızın 6.’sı, 25 Nisan 2016 tarihinde İstanbul Üniversitesi’nde gerçekleşmiştir” diyen Balcı, “İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği (AYBİR) olarak düzenlediğimiz konferans son derece nezih, seviyeli ve akademik bir ortamda gerçekleşmiştir. Bu vesileyle, TBMM Başkanımız Sayın İsmail Kahraman’a davetimizi kabul ederek konferansımızı onurlandırdığı ve yaptığı kapsamlı konuşmadan dolayı teşekkür ederiz” ifadelerine yer verdi.
“TBMM BAŞKANI KAHRAMAN KAMUOYUNDA İNSAFSIZ VE MAKSATLI SALDIRILARA MARUZ KALDI”
Balcı, TBMM Başkanı Kahraman’ın konuşmasında, kamuoyunda insafsız ve maksatlı saldırılara maruz kaldığını, yeni bir anayasada laiklik konusunun nasıl değerlendirileceğine ilişkin görüşlerinin yanında, düşüncelerin özgürce ifade edildiği üniversite kürsüsünde birçok önemli hususa temas ettiğinin altını çizerek, “Türkiye’nin anayasal tarihini de ele aldığı konuşmasında, 1960 Darbesi başta olmak üzere birçok darbeye ve darbe girişimlerine şahit olmuş bir siyasetçi olarak, anayasanın darbelere bahane oluşturacak unsurlar barındırmaması hususu üzerinde durmuştur” değerlendirmelerinde bulundu.
“TBMM BAŞKANIMIZA YÖNELİK SALDIRILARIN BİR ‘FİKİR TARTIŞMASI’ YERİNE ‘SİYASİ LİNÇ’E DÖNÜŞTÜĞÜNE ESEFLE ŞAHİT OLMAKTAYIZ”
Kahraman’ın konuşmasının başında değerlendirmelerinin şahsi görüşü olduğunu açıkça vurguladığını hatırlatan Balcı, şunları kaydetti:
“Sayın Başkan’ın görüşlerine kısmen veya tamamen katılanların ya da katılmayanların olması ve bunların kamuoyunda tartışılması demokratik bir ülkede son derece doğaldır. Ancak, birliğimizin düzenlediği konferansta, akademik bir ortamda yaptığı bir konuşmadan dolayı Sayın TBMM Başkanımıza yönelik saldırıların bir ‘fikir tartışması’ yerine ‘siyasi linç’e dönüştüğüne esefle şahit olmaktayız. Son birkaç günde eleştiri sınırlarını çok aşan saldırıların; ülkemizde düşünce özgürlüğünün ve demokrasi kültürünün bazı kesimlerde hala yerleşmediğini; bu bakımdan ülkemizin darbe, baskı ve zulümlere sözde gerekçe imkanı vermeyen, ifade, düşünce, inanç ve yaşam tarzı özgürlüklerinin en iyi şekilde korunduğu tam demokratik bir anayasaya ihtiyacı olduğunu bir kez daha göstermiştir.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202