banner216

Bu haber kez okundu.

Türkonfed’den Kobi’lere sosyal sorumluluk aşısı
KOBİ’lere sosyal sorumluluk bilinci aşılamayı amaçlayan TÜRKONFED’in, Sivil Toplum Diyaloğu Programı ile birlikte yürüttüğü “KOBİ’ler için Kurumsal Sosyal Sorumluluk Pojesi”, 1 Eylül’de düzenlenen zirve ile başladı.
Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), 1 Eylül 2016 tarihinde İstanbul Conrad Otel’de KOBİ’ler için yeni bir sosyal fayda sağlayacak Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) Projesi’ni tanıttı. TÜRKONFED’in koordinasyonunda Avrupa Birliği (AB) ve T.C. AB Bakanlığı desteğiyle gerçekleştirilen proje, AB-Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamında Sivil Toplum Diyaloğu Programı tarafından finanse ediliyor. Türkiye KSS Derneği ve MVO Hollanda’nın iştirakçi proje ortaklığında yürütülecek projenin tanıtım toplantısı açılışına TC AB Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent Özcan, Hollanda İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom ve TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu katıldı.
“KSS, sivil toplumla özel sektör ilişkisini güçlendirmektedir”
Toplantının açılışında konuşan AB Bakanlığı Proje Uygulama Başkanı Bülent Özcan, Sivil Toplum Diyaloğu’nun Türkiye-AB ilişkilerinin ve AB Bakanlığı’nın temel ayaklarından biri olduğunu söyledi. Sivil toplum geleneğinin ve AB sürecinin doğru anlaşılmasının, AB ülkelerinin Türkiye’yi doğru anlaması için önemli gördüğünün belirten Özcan, “AB sürecinde muadil kuruluşlara STK işlerini de anlattık. Sivil Toplum Diyaloğu’nun dördüncü programı altında ye alan 400 projenin içinde ilk 80 proje arasına kalan TÜRKONFED’in KSS Projesi’ni başarıyla gerçekleştirmesinden dolayı tebrik ediyorum. Bakanlık olarak KSS projelerini sivil toplumla özel sektörün arasındaki ilişkinin güçlenmesi için önemli buluyoruz. Bu ilişki hem AB sürecinin hem de mali kaynakların kullanılmasının bir parçasıdır. Sektörel planlama doğrultusunda 200 milyon dolar STK’lar için harcanacaktır” dedi.
Hollanda İstanbul Başkonsolosu Robert Schuddeboom da son zamanlarda yaşanan olaylardan dolayı Türkiye’ye desteklerini ilettiklerini belirterek, "TÜRKONFED’e KSS projesi için yaptıklarından dolayı teşekkür ediyorum. KSS, gelecek ve sürdürülebilirlik için çok önemlidir. KSS, sadece hayır işi değildir; insanlık, gezegenimiz ve toplum için önemli bir kalkınma alanıdır. Hollanda’da KSS bir fenomen haline geldi ve şirketler bununla ilgili politikalar üretmeye başladı. TÜRKONFED’in KSS projeleri Anadolu’daki farkındalığı ve politikaları artırma yönünde önemli başarılar elde etti" ifadelerini kullandı.
“KSS toplumsal kalkınmaya katkı sağlar”
TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu, zirvenin açılışında yaptığı konuşmada kurumsal sosyal sorumluluk bilincinin toplumsal kalkınmaya katkı sağladığını vurguladı. Kadooğlu, “Şirketlerin sadece kendisini değil, içinde bulunduğu toplumu geliştirmesi de önemlidir. Günümüz dünyasında, artık sadece kar odaklı büyüme stratejileri ile şirketlerin küresel rekabette öne çıkmaları mümkün değildir. Toplumu etkileyip, doğru şekilde dönüştürecek ve sosyal fayda sağlayacak projeler geliştiren şirketler, yani KSS’yi bir kurum kültürü haline getiren KOBİ’ler öne çıkacaktır. . Bu nedenle KOBİ’lerimizin sosyal, çevresel, etik, insan hakları ve tüketici hakları gibi konuları günlük iş faaliyetleriyle entegre etmeleri de önemlidir. Bu projemizle de KOBİ’lerin var olan yardımseverlik duygularını kurumsal bir yapıya dönüştürmeyi amaçlıyoruz” dedi.
Bugün iş dünyasında KSS kavramının “hayırseverlik” ile karıştırıldığını söyleyen Kadooğlu, KSS uygulamalarının, sivil toplumla birlikte yürütülen toplumsal kalkınma projeleri olduğunu kaydetti. Eğitimden sağlığa, aile içi şiddetten kadın haklarına kadar pek çok alanda toplumsal bilinci artırmanın sadece büyük şirketlerin değil, aynı zamanda KOBİ’lerin de sorumluluğu olduğunu hatırlatan Kadooğlu, KSS projelerinin toplumsal bilinci artırırken, ekonomik kalkınmaya ve büyümeye de katkı sağladığını hatırlattı. KSS uygulamalarının daha katılımcı bir anlayışla, yenilikçi iş modelleri geliştirilmesinin önünü açtığına dikkat çeken Kadooğlu, özellikle Y jenerasyonu olarak adlandırılan genç nüfusa, bu alanda kariyer yapma imkanı sunduğunu söyledi.
“Hedefimiz 500 KOBİ’ye ulaşmaktır”
KOBİ’ler için bugüne kadar ekonomik ve sosyal fayda sağladıklarını anlatan TÜRKONFED Başkanı Kadooğlu, 2015 yılında da Hollanda Büyükelçiliği Matra Fonu desteğiyle “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Girişimciler için Sosyal Sorumluluk Projesini başlattıklarını da sözlerine ekledi. Proje ile hedefin 500 Kobiye ulaşmak olduğunu belirten Tarkan Kadooğlu, "Malatya, Elazığ, Van, Erzurum, Kars, Ağrı, Mardin ve Diyarbakır gibi 8 ilde, 350’den fazla KOBİ’ye ulaşıp, şirketlerin KSS bilincini artırmaya dönük çalışmalar gerçekleştirdik. Proje sonunda KOBİ’lerimizde KSS bilincinin arttığını gözlemledik” şeklinde konuştu.
Kadooğlu, "2015 yılında başlatılan projeye, uluslararası alanda yeni bir halka bugün eklenmektedir. Zirvenin ardından Hatay, Trabzon, Kars, Kütahya, Tekirdağ ve Kayseri’de çalıştaylar gerçekleştirilecektir. Düzenlenecek çalıştaylarda KSS alanındaki uzmanlar, her bölgedeki KOBİ temsilcileri ile bir araya gelip, uygulamalı eğitimler verecektir. Proje sonunda hedefimiz 500 KOBİ’ye ulaşmaktır. Toplumsal ortak fayda sağlayacak bu projede öncelikli hedeflerimizden birisi de KOBİ’lerimizde zaten var olan yardımseverlik duygusunu, kurumsal sosyal sorumluluk bilincine çevirmektir" diye konuşmasını tamamladı
Özel sektör ve STK’lar KSS’yi tartıştı
KOBİ’lerimize kurumsal sosyal fayda sağlaması, iş modellerinin yeniden şekillendirilmesine yardımcı olması beklenen KSS Zirvesi, açılışın hemen ardından düzenlenen iki panel ile devam etti. “Şirketler İçin Büyüme Yolunda Kurumsal Sosyal Sorumluluk” panelinin moderatörlüğünü TOFAŞ Dış İlişkiler Direktörü Güray Karacar yaparken, Kale Grubu Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Direktörü Rana Birden, Boyner Grup Kurumsal Sosyal Sorumluluk ve Sürdürülebilirlik Direktörü Aysun Sayın, Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi Ural Aküzüm ve Soyak Holding Kurumsal İletişim Koordinatörü Fatma Çelenk de zirveye katılan panelistler arasında yer aldı.
Öğleden sonra düzenlenen “Sivil Toplum Bakış Açısıyla Kurumsal Sosyal Sorumluluk” paneli ise Türkiye Kurumsal Sosyal Sorumluluk Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Dinler’in moderatörlüğünde gerçekleştirilirken, Avrupa Birliği Bakanlığı Avrupa Birliği İşleri Uzmanı Duygu Yardımcı, Borsa İstanbul Özel Pazar Müdürü Recep Bildik ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Zehra Güngör panelistler arasında yer aldı. KSS Zirvesi soru-cevap bölümüyle sona erdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202