banner216

Bu haber kez okundu.

İhracatçıya yeşil pasaport müjdesi
üneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Pasaport kanununa eklenen ve resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren bir madde ile bundan böyle kriterleri taşıyan ihracatçıların da yeşil pasaport sahibi olabileceğini belirterek, yeni uygulamanın ihracatçılar açısından önemli bir uygulama olacağını ifade etti.
GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, pasaport kanununa eklenen bir madde ile artık ihracatçılar da Bakanlar Kurulu kararı ile belirlenecek kriterler doğrultusunda iki yıllığına yeşil pasaport sahibi olabileceğini müjdeledi. 5682 sayılı pasaport kanununun 14. Maddesinin A bendine eklenen bir paragrafla yeşil pasaport yolunun açıldığını anlatan Çıkmaz, uygulamanın uzun süredir beklenen bir uygulama olduğunu ifade etti. Çıkmaz, "“İhracatçılarımızın uzun süredir beklediği yeşil pasaport uygulamasına pasaport kanununa eklenen bir madde ile bundan sonra belirlenecek kriterlere uyan ihracatçılarımız da yeşil pasaport alabilecek. Pasaport kanununun 14. Maddesinin A bendine eklenen ’yıllık ortalama ihracat değerlerine göre yapılan sınıflandırmada son üç yılda yıllık ortalama ihracat tutarı bakanlar kurulunun belirleyeceği değerin üzerinde olan firma yetkililerine, Türk Ceza Kanunun 53. Maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile, kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla bir süre ile hapis cezası veya affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşın suçlar, zimmet, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan mal varlığını aklama, veya kaçakçılık suçlarına mahkum olmamaları kaydıyla, bakanlar kurulunca belirlenen esaslara göre iki yıl süre ile hususi damgalı pasaport verilebilir’ maddesi eklendi. Yasayla ilgili bu madde bugün resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulunun belirleyeceği esaslar doğrultusunda bu esasları taşıyan ihracatççılarımızda yeşil pasaport alabilecek. Elbette bu önemli bir gelişme ve ihracatçılarımızın uluslar arası dolaşımının kolaylaştırılması için büyük önem taşıyordu. İhracatçılarımızın önünü açacak olan bu uygulamaların elbette gerçekleştirilecek ihracatımıza katkısı da önemli olacaktır” dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202