banner216

Bu haber kez okundu.

İhracatçılar TİM, darbe girişimine karşı tek vücut
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve 65 bin ihracatçının bağlı olduğu ihracatçı birlikleri, Millet iradesine ve demokrasiye yönelik yapılan darbe girişimine karşı ortak tavır sergiledi.
İstanbul’da düzenlenen basın toplantısına GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Salahattin Kaplan, Tekstil ve Hammaddeleri Birlikleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu, GAİB Genel Sekreteri Fatih Yumuş ve birliklerin tamamının yönetim kurulları katıldı.
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin ev sahipliğinde ve TİM’e bağlı 60 İhracatçı Birlik Başkanı ve Yönetim Kurulu Üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, Halı İhracatçıları Birliği Başkanı Salahattin Kaplan, Tekstil ve Hammaddeleri Birlikleri İhracatçıları Birliği Başkanı Sami Konukoğlu ve birliklerin tamamının yönetim kurulları katıldı. Yapılan basın toplantısında 65 bin ihracatçının her şeye 14 Temmuzda kaldığı yerden ama daha fazla gayretle devam ettiklerini söyleyen Büyükekşi “Milletimizin sağladığı birlik ve beraberlik kendisini ekonomide de, ihracatta da gösterecektir. İş dünyası ileriye bakarak yoluna sağlam adımlarla devam edecektir. İhracatçılarımız yurtdışındaki alıcılarına siparişlerini hiçbir şey olmamış gibi zamanında teslim edecektir. Geçen haftaya göre ihracatımız ilk 3 günde yüzde 33 artış göstermiştir” dedi
Tim Başkanı Özekşi konuşmasına, “Önümüzdeki dönemde yine en önemli ticaret partnerimiz olan AB ile ikili siyasi ve ticari ilişkilerimizin aynı şekilde devam edecektir” şeklinde devam etti. Standard and Poors tarafından yapılan not indiriminin zamanlamasını doğru bulmadığını belirten Büyükekşi, hükumetimiz tarafından atılacak adımların beklenmesini gerektiğinin altını çizdi.
‘‘15 Temmuz darbeye karşı milletin tek vücut olduğu gecedir’’
3 Ay süre ile ilan edilen Olağan Üstü Hal için de konuşan TİM Başkanı, “Bu karar, demokratik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde istikrarın ve güvenliğin hızlı bir şekilde yeniden tesis edilmesi adına alınmıştır. Benzer bir karar 8 aydır Fransa’da uygulanmıştır, 6 ay da uzatılmıştır” dedi ve ekonominin dinamiklerinde normal işleyişi bozacak herhangi bir değişim yaşanmayacağına olan inançlarının tam olduğunu belirtti. TİM öncülüğünde toplanan 60 ihracatçı birliğinin açıkladığı ortak bildirisinde Tek Yürek Tek Türkiye mesajları verildi. TİM tarafından yayınlanan ortak bildiride, “15 Temmuz Cuma gecesi terörist girişim ülkemizin birliği ve beraberliğine, insanımızın canına kastetmiştir. Bu girişim, darbe adı altında onursuz, haysiyetsiz, milliyetsiz, insanlık değerlerinden yoksun bir terör eylemidir. Bu girişim Cumhuriyet tarihimizin en büyük toplu ihanetidir.
Türkiye’de 65 bin ihracatçı olarak darbecileri lanetliyoruz
Bizler, o uğursuz gece, o ihanete ve en acı tablolarına milletçe şahit olduk. Fakat onlar da şahit oldular ki: M. Akif’in dediği gibi, “Toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez”
Sindiremedi de. Bunu, hep birlikte bir daha yaşadık. Çünkü bu cennet vatan söz konusu olunca, bu millet, derhal tek yürek olabilen muhteşem bir millet! Bütün dünya, bir kez daha gördü ki, bu millet, işgaller karşısında bağrının her kalesine ‘geçilmez’ yazdıran bir millet.
Bugün burada sizlerin karşısında 65 bin ihracatçının temsilcisi olan İhracatçı Birliklerimiz ve Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak bulunuyoruz. Bizler milletin iradesinden başka bir irade tanımıyoruz. Anti demokratik her türlü girişimin karşısında dimdik durmaya devam edeceğiz. Cunta heveslilerini lanetliyoruz.
65 bin ihracatçı olarak, Demokrasinin bekçileri olan milletimizle gurur duyuyoruz. Milletimiz ilk defa demokrasi için bu kadar büyük bir bedel ödedi. Bu vatan uğruna, hayatını kaybeden demokrasi şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine sabırlar diliyoruz.. Halkımızı demokrasiye sahip çıkmaya davet ettikleri için Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Başbakanımıza; milletimizin iradesini, onurunu, namusunu simgeleyen Gazi Meclisimizde nöbet tutan bütün Milletvekillerimize şükranlarımızı sunuyoruz. AK Parti, CHP, MHP, HDP gibi tüm siyasi partilerimize demokrasiyi sahiplenmiş olmalarından ve ortaya koydukları ortak tutumdan ötürü teşekkür ediyoruz. Bu darbeci terörist girişim aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetlerine yapılmış bir ihanettir. Üzerindeki üniformanın arkasına gizlenen hainlerle, şerefli Türk askeri birbirine karıştırılmamalıdır. TSK’nın onurlu mensuplarına ve kahraman polislerimize büyük minnet duyuyoruz. Bu girişime karşı tüm halkımızı bilgilendirerek onurlu duruşunu koruyan medyamıza da teşekkür ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın sesini yüce milletimize duyurarak bu hain girişime karşı çok önemli bir misyon üstlendiler. Bu girişime karşı anında tepki veren, tek bir ağızdan demokrasi diye bizle birlikte haykıran bütün Sivil Toplum Kuruluşlarına da ayrıca teşekkür ediyoruz. Öldürücü mikroplardan temizlenen bir devlet vücudu için artık şifa vaktidir. Yeni günler, artık daha sıhhatli ve sağlamlık içinde gelecektir. Tehlikeli bir işgal ve imhayı püskürtmenin ardından artık daha kuvvetli bir demokrasi yürüyüşü her alanda kendini gösterecektir. Bu canlılık ekonomide de kendini daha güçlü hissettirecektir” denildi.
‘‘Daha fazla üretme, daha fazla ihracat zamanıdır’’
TİM tarafından Türkiye genelinde 60 ihracatçı Birliğinin katılımıyla yayınlanan ortak bildiride, “Hükumetimiz, Merkez Bankası ve ilgili Kuruluşlar tarafından finansal istikrarı sağlamaya yönelik bütün tedbirler alınmıştır. IMF, bu tedbirlerin alınmasını takdirle karşıladığını açıklamıştır. Benzer açıklamaları, Dünya Bankası ve OECD gibi uluslararası kuruluşlardan da bekliyoruz. Milletimizin sağladığı birlik ve beraberlik kendisini ekonomide de, ihracatta da gösterecektir. İş dünyası ileriye bakarak yoluna sağlam adımlarla devam edecektir. İhracatçılarımız yurtdışındaki alıcılarına siparişlerini hiçbir şey olmamış gibi zamanında teslim edecektir. Geçen haftaya göre ihracatımız ilk 3 günde yüzde 33 artış göstermiştir. Önümüzdeki dönemde yine en önemli ticaret partnerimiz olan AB ile ikili siyasi ve ticari ilişkilerimizin aynı şekilde devam edecektir. Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri olarak kendimize 7 maddelik bir yol haritası belirledik. Temmuz’da Panama ve Guatemala’ya ticaret heyetimizi gönderilmiştir. Yakın zamanda açmayı planladığımız Türk Ticaret Merkezleri ile ilgili çalışmalara ara vermeden devam edilecektir. Dün İhracatçı Birliklerimiz aracılığıyla 65 bin ihracatçımıza örnek bir mektup gönderilmiştir. İhracatçılarımız bu mektupları yurtdışındaki alıcılarına iletmeye başlamıştır. Bu mektupta, Türkiye ekonomisinin tüm kurumlarıyla her zamanki gibi hatta daha etkili bir şekilde çalışmaya devam ettiği, ekonomimizde hiçbir şeyin 14 Temmuz’dan farklı olmadığı vurgulanmıştır. Türkiye’deki tüm yabancı misyon şeflerine de durumu anlatan bir mektup hazırlanmıştır. Ülkelerimiz arasındaki işbirliğinin ne kadar önemli olduğunu vurgulayan bu mektuplar, bu hafta içinde herkese ulaştırılacaktır. Duruşumuzu dünyadaki iş çevrelerine duyurabilmek için yurtdışındaki muhatap STK’lara da aynı şekilde bir mektup hazırlanmıştır. Tüm dünyaya ulaşan yabancı yazılı ve görsel medya kuruluşlarına da yine bu hafta içerisinde birer mektup bugün gönderilmiştir. TİM’in yabancı yayını olarak 6 yıldır her ay yayınlanarak yüzbinlerce kişiye ulaşan Turkish Perspective dergisi, özel bir sayı yayınlayarak sesimizi tüm dünyaya duyuracaktır. Yakın zamanda ülkemizdeki bütün Büyükelçileri davet edeceğimiz bir organizasyonun hazırlıklarına da başlanmıştır. Zaman, bizler için daha fazla çalışma, daha fazla üretme, daha fazla ihracat zamanıdır” denildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202