banner216

Bu haber kez okundu.

Gaib’den Iraklı İş Adamlarına Vize Kolaylığı
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri 2023 hedefleri doğrultusunda ihracatın arttırılmasına yönelik yürütülen çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini ifade eden GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz TİM ve Dış İşleri Bakanlığı arasında gerçekleştirilen bir protokolle Iraklı iş adamlarına uygulanan vizeler için GAİB referans olacağını açıkladı.
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Abdulkadir Çıkmaz Erbil Gaziantep direk uçak seferlerinin artık zorunluluk haline geldiğini, Türkiye’nin ve özellikle Gaziantep’in böyle bir uygulamaya ihtiyacı olduğunu belirterek Türk Hava Yollarının ve diğer uçak firmalarının Gaziantep Erbil, Erbil Gaziantep arasında karşılıklı uçak seferleri koyması gerektiğini savundu.
GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, Iraklı iş adamlarına da müjde nitelediği taşıyan bir uygulama hakkında bilgi vererek bundan sonra Türkiye’ye gelecek olan Iraklı iş adamlarına GAİB’in referans olacağını, GAİB’in referansı ile bu iş adamlarının daha kolay ve hızlı vize alabileceğini açıkladı. Uygulamaya yeni konulan karar ile ilgili bir açıklama yapan Başkan Çıkmaz “Bilindiği gibi Irak vatandaşı işadamlarının ülkemize ticari faaliyetlerde bulunmak üzere girişleri vizeye tabi olup, Irak’tan ülkemize giriş yapmaya çalışan kişilerin vize işlemleri ayrıntılı incelemeden sonra onaylanmaktadır. Bu itibarla; T.C. Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) arasında 4 Mayıs 2016 tarihinde bir protokol imzalanmıştır. Bu protokole göre vize başvuruları TİM ve Birliklerimiz referansı ile Dışişleri Bakanlığı ilgili veri bankasına kaydedilecek ve uygun bulunanlar hızlı bir şekilde vizeye dönüştürülecektir. Bu sistem kapsamında İhracatçılarımızın talebi üzerine Irak vatandaşlarının yapacakları vize başvurularının değerlendirilmesinde yeni uygulamalar söz konusu olacaktır. Buna göre Irak vatandaşı işadamlarının söz konusu sistem kapsamında Birliğimiz aracılığından yararlanabilmeleri için, İhracatçı Birlikleri üyesi ihracatçı firmalar tarafından davet edilmiş olmaları koşulu aranacaktır. İhracatçı firmamız; son üç takvim yılının (2013, 2014, 2015) her birinde, ülke ayrımı olmaksızın toplamda asgari 250.000 USD doğrudan ihracat yapmış, ayrıca 2015 yılında Irak’a 100.000 USD ve üzeri ihracat yapmış olmalıdır. İkinci madde kapsamına girmeyen ancak davet edilmesinde fayda görülen firmalar (Türkiye’de düzenlenecek fuarlara davet edilecekler ya da Irak’taki altyapı projelerinde iş üstlenecek firmalarımızın Iraklı muhatapları vb…) Genel Sekreterlik inisiyatifi ile davet edilebilirler. İhracatçı firmamız, ülkemize davet ettiği ve vize başvurusunda bulunan Irak vatandaşı işadamının, muteber bir firmanın temsilcisi olduğunu taahhüt edecektir. Son 3 yılda her yıl asgari 250.000 USD ihracat yapan ve 2015 yılında Irak’a ihracatı 100.000 USD ve 1 milyon USD’nin arasında olan ihracatçılar, her ay Irak’tan azami 3 firmanın temsilcilerini davet edebilecektir. 2015 yılı ihracatı 1 milyon USD’nin üzerinde olan firmalar, her ay Irak’tan azami 5 firmanın temsilcilerini davet edebilecektir. Taahhüt/referans verecek ihracatçı firmaların, İhracatçı Birliklerimize borcu olmaması şartı da bulunmaktadır” diye konuştu.
ERBİL GAZİANTEP HATTINDA KARŞILIKLI UÇAK SEFERİ ŞART
Uygulamada kapsam dışı olanlar hakkında da bilgi veren GAİB Koordinatör Başkanı Abdulkadir Çıkmaz, uygulamanın sadece havayolu ile Türkiye’ye gelecek Irak vatandaşı iş adamlarını kapsadığının altını çizerek “ Geçerli Schengen vizesi bulunan Irak vatandaşlarının başvuruları Birliğimiz aracılığıyla yapılmayacaktır. Bu kişiler, internet üzerinden kısa sürede e-vize temin edebilmektedirler. Karayolu ile Türkiye’ye giriş yapacak Iraklı işadamlarının vize başvuruları Birliğimiz aracılığıyla yapılmayacaktır. Sadece havayolu ile ulaşım sağlayanlar için Birliğimiz aracılığından faydalanılabilecektir. Taahhütnamede belirtilen ekler eksiksiz olarak sunulmadan vize başvurusu gerçekleştirilememektedir” dedi. Yeni vize uygulamasıyla Irak vatandaşı iş adamlarının Türkiye’ye seyahatleri konusunda büyük kolaylıklar sağlandığının da altını çizen Başkan Çıkmaz Erbil Gaziantep, Gaziantep Erbil hava yolu hattının açılarak direk uçuşların konulmasının ise bundan sonra zorunluluk olacağını sözlerine ekledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202