banner216

Bu haber kez okundu.

2015 Yılını Verimli Geçiren Hububatçılar 2016’dan Umutlu
GAİB ,2015 yılı olağan mali genel kurulunda üyelere 2015 yılında birlik olarak yapılan hizmetler hakkında bilgiler verdi.
Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mahsum Altunkaya, birliklerinin 2015 yılında %0,7’lik artışla 2 milyar 91 milyon Doları ihracat gerçekleştirdiğini belirtti.
Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri hizmet binasında Güneydoğu Anadolu Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği olağan mali genel kurulu üyelerin katılımıyla gerçekleştirildi. Genel kurulda çalışmalar hakkında bilgi veren Başkan Mahsum Altunkaya “Birliğimiz sektörde 2015 yılında Türkiye çapında en fazla ihracat yapan İhracatçı Birliğidir. Yaklaşık 6,1 milyar dolarlık Türkiye ihracatının yüzde 34’ü Birliğimizce gerçekleştirilmiştir. Birliğimiz, hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri sektöründe koordinatör Birlik olarak faaliyet göstermekte olup, Yönetim Kurulu Üyesi Şahin Batallı Başkanlığındaki Sektör Kurulu’nun sekretarya işlemleri Genel Sekreterliğimiz tarafından yürütülmektedir. Ayrıca, sektörümüzde faaliyet gösteren Makarna Bulgur Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu’nun (MBTG) Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyemiz M. Surur Aydın tarafından üstlenilmiş olup, sekretarya hizmetleri ise Genel Sekreterliğimizce gerçekleştirilmektedir” dedi.
’’2015’TE TANITIM AĞIRLIKLI ÇALIŞMALARA İMZA ATILDI’’
2015 yılında birlik olarak gerçekleştirilen faaliyetler hakkında da açıklamalarda bulunan Başkan Mahsum Altunkaya “2015 yılı faaliyet döneminde Birliğimizce gerçekleştirilen çalışmalarımız sektörümüzün gelişmesi ve ihracatımızın arttırılmasına yöneliktir. İhracatımızın önündeki bürokratik engellerin kaldırılması, ihracat işlemlerinin daha sağlıklı ve süratli yapılabilmesi için gerekli önlemlerin alınması amacıyla, üyelerimizin görüş ve önerileri doğrultusunda ilgili makamlar nezdinde gerekli girişimlerde bulunulmuştur. Başkanlığı Yönetim Kurulu Üyemiz Şahin Batallı tarafından, sekretarya hizmetleri ise Genel Sekreterliğimiz tarafından yürütülen Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Sektör Kurulu’nun değerlendirmeleri kapsamında sektörle ilgili ulusal politikaların belirlenmesi ve sorunların çözülmesi yönünde çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Ekonomi Bakanlığı’nca yürütülen 2010/8 Sayılı Tebliğ kapsamında Birliğimizce iki adet URGE Projesi yürütülmüştür. Bu projeler çerçevesinde, proje kapsamındaki firmaların katılımı ile Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai şehrine yönelik yurt dışı pazarlama faaliyeti düzenlenmiştir. Dünyanın en büyük gıda fuarı olan Gulfood Fuarı ile eşanlı olarak gerçekleştirilen faaliyetlere katılmış olan firmalarımız pazardaki trendler ve müşteri tercihleri ile ilgili bilgi edinmiş ve Dubai Ticaret Odası başta olmak üzere çeşitli kurum ve kuruluşlar ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Uluslararası Bakliyat Konfederasyonu (CICILS) tarafından 12-15 Nisan 2015 tarihleri arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Las Vegas şehrinde düzenlenen Uluslararası Bakliyat Kongresi’ne katılım sağlanmış, sektörde son dönemdeki gelişmeler ve geleceğe yönelik provizyonların gündeme getirildiği panel ve toplantılara iştirak edilmiştir. Toplantılar sırasında bölgemizin potansiyeli ve Birliğimiz ihracatı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Dünyada sektörün önde gelen fuarlarına Birlik adına katılım sağlanmış, ziyaret edilen ülkelerin pazar yapıları ile ilgili gözlemler yapılmış ve bu ülkelere yapılan ihracatımızın artırılması hususunda katkı sağlayabileceği öngörülen kurum ve kuruluşlar ile (Ticaret Müşavirleri, Ticaret Odaları, İthalat Birlikleri, İş ve Meslek Kuruluşları vb.) temas sağlanmıştır” şeklinde konuştu.
HUBUBATÇILAR İÇİN 2015 YILI FUARLAR YILI OLDU
2015 yılında birliğin katıldığı fuarlarla ilgili bilgiler de veren Başkan Mahsum Altunkaya “2015 yılında Birliğimiz adına katılım sağlanan fuarlar; Dubai’de Gulfood, Kanada’da SIAL, Cezayir’de Djazagro, Güney Kore’deSeoul Food & Hotel, Güney Afrika’da Africa’s Big 7, Almanya’da Anuga ve Rusya’da World Food Moscow Fuarlarıdır” dedi. 2015 yılında kısa adı MBTG olan ve Makarna Bulgur Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubunun katıldığı fuarlar hakkında da bilgiler veren Altunkaya “İtalya’da düzenlenen Expo Milano Etkinliğine katılım sağlanmış, Türkiye tanıtım pavyonu içerisinde yer alan MBTG standında çeşitli tadım etkinlikleri, sergiler ve gösteriler ile katılımcılara Türk gıda ürünlerinin kalite ve lezzetini tanıma fırsatı tanınmıştır. Katılımcılara ayrıca, ürünlerin nasıl üretildiği ve pişirildiğine ilişkin bilgi notlarını da içeren numuneler de dağıtılmıştır. Standımızda, Ekonomi Bakanlığınca görevlendirilmiş olduğumuz 15 günlük sürede 10 bin ziyaretçi ağırlanmıştır. MBTG’nin 2015 yılında katılım sağlamış olduğu fuarlarda, gidilen ülkenin dilinde hazırlanan broşürler ile ürünlerimiz tanıtılmış, tadım etkinlikleri ve çeşitli gösteriler yapılmış, ihracatçı firmalarımızın sektörleri ve iletişim bilgileri ziyaretçiler ile paylaşılmış ve temas sağlanan firmalara ait bilgiler, fuar katılımına ilişkin raporumuz eşliğinde üye firmaların bilgilerine sunulmuştur. Tanıtım Grubu’nun katılmış olduğu 2015 yılı içerisinde Makarna Bulgur Bakliyat ve Bitkisel Yağlar Tanıtım Grubu Gulfood Dubai Fuarı, Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta düzenlenen Türk İhraç Ürünleri Fuarı, Japonya’da düzenlenen Foodex Fuarı, Cezayir’de düzenlenen Djazagro Gıda Fuarı, Kanada’nın Toronto kentinde düzenlenen SIAL 2015 Gıda Fuarı, Çin Halk Cumhuriyeti’nde Şangay’da düzenlenen SIAL 2015 Gıda Fuarı, Güney Kore Seoul Food & Hotel Fuarı, Thaifex 2015 Gıda Fuarı, Meksika’da düzenlenen Alimentaria Mexico 2015 Gıda Fuarı, Güney Afrika’da organize edilen Africa’s Big 7 2015 Gıda Fuarı, ABD’de düzenlenen Fancy Food 2015 Gıda Fuarı, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Worldfood Moscow 2015 Gıda Fuarı Küba’da düzenlenen FIHAV 2015 Gıda Fuarı, Suudi Arabistan’da düzenlenen Foodex 2015 Gıda Fuarıyla yurt içerisinde organize edilen gıda fuarlarına katılmıştır” diye konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202