banner216

Bu haber kez okundu.

Horasan’dan Uyarılar Erenlerin Çerağı Paneli
23’üncü Ulusal Seyyid Sultan Şücaaddin Veli Anma Etkinlikleri kapsamında, “Horasan’dan Uyarılar Erenlerin Çerağı” adlı panel düzenlendi.
Eskişehir Atatürk Kültür Sanat ve Kongre Merkezi’ndeki programa; Vali Güngör Azim Tuna, Vali Yardımcısı Cafer Yıldız, Şeyh Şücaaddin Veli Kültür ve Turizm Derneği ile Eskişehir Alevi Dernekleri Platformu Başkanı İbrahim Balcı, Seyyid Sultan Şücaaddin Veli Dergahı Postnişini Mehmet Demirtaş ve davetliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımız ile başlayan programda, Bulgaristan’dan gelen misafirler semah yaptı. Daha sonra Ali Rıza ve Hüseyin Albayrak kardeşler ise müzik dinletisi sundu.
Yaptığı konuşmada. “Geniş bir etki alanı ile Anadolu’nun manevi rehberi olan Şucâ’eddin Velî’nin Anadolu’nun Türkleşmesinde ve İslam’ın Balkanlara yayılmasında şüphesiz büyük katkıları olmuştur” diyen Vali Tuna, “Horasan’dan Anadolu’ya ve oradan Balkanlara doğru ardına kadar açılan bir gönül yolunun erenleri; yolumuzu aydınlatmış, yönümüzü dosdoğru kılmıştır” dedi.
Gaza fetihlerine katılarak gönülleri fetheden ve Hacı Bektaş Veli halifelerinden olan Sultan Varlığı’nın Eskişehir’in bereketini ortaya koyduğu manevi değerlerinden biri olduğunu belirten Vali Tuna, sözlerine şöyle devam etti:
“Bu bakımdan gerek Türk Dünyası Kültür Başkentliği sürecinde ve gerekse akabinde Eskişehir Valiliği olarak; Şucâ’eddin Velî’ye olan vefa, minnet ve evlatlık borcumuzu bir nebze de olsa ödeyebilmek gayesiyle onun ayak basarak onurlandırdığı Eskişehir’imizde ondan kalan yapılara ve hatıralara sahip çıkıp, onarmayı, âbâd etmeyi bir görev biliyoruz. Gönül dünyamızın tertemiz pınarı olan Hoca AhmedYesevi’nin Anadolu’ya gönderdiği Kutbu’l Âlem Hünkâr Hacı Bektaş Velî; bizlere manevi bakımdan ulaşmamız gereken son merhale olarak “edeb”i göstermiştir. Bu silsilenin bir devamı olan Şucaeddin Veli de aynı gayeye hizmet etmek üzere Horasan’dan gelmiş, gönül memleketimizde ebediyen yurt tutmuştur" şeklinde konuştu.
ŞUCÂ’EDDİN VELÎ VE HACI BEKTAŞ VELİ’NİN ÖĞRETİLERİNİ SÖZÜN ÖZÜNE, MANASINA YÖNELEREK ANLAYABİLİRİZ
Şucâ’eddin Velî ve Hacı Bektaş Veli’nin öğretilerini, sözlerle değil; sözün özüne, manasına yönelerek anlaşılacağını aktaran Vali Tuna, “Bunun için de evvela; eskilerin dediği gibi ’kıssadan hisse’ kapmalıyız. Mesela gönülleri aydınlatan Makalat adlı eserinde Hacı Bektaş Veli; Hz. Âdem (AS) kıssası ile gönül dünyamızın anahtar kelimelerini kişileştirmiş ve Hz. Âdem’in sağ tarafında 3 güzel şahıs olarak göstermiştir. Bunlar akıl, haya ve ilimdir. Ve bunların makamları ile ilgili gönüller sultanı Hacı Bektaş Veli akıl başta, haya yüzde ve ilim sinededir, der. Hz. Âdem’in sol tarafında ise 3 çirkin şahıs vardır: Bunlar öfke, açgözlülük ve hasettir. Bunların makamları ile ilgili ise gönül mimarımız Hacı Bektaş Veli; öfke başta, açgözlülük yüzde ve haset sinededir, der. Biri varsa diğeri yok olur o makamlardan. O hâlde kıssadan hisse kapmak gerekirse başımıza öfkeyi sokmayacağız ki akıl başta kalsın; yüzümüzde açgözlülüğün zerresini barındırmayacağız ki edeb, haya kalsın; kalbimize haset sokmayacağız ki hakiki ilimle dolsun sinelerimiz. Ve Hünkâr Hacı Bektaş Veli Makalat’ında; söze şöyle devam eder: Şimdi azizim! Şöyle bilmek gerekir ki iman Rahmani’dir, şüphe ise şeytanidir. Şüphe gelse iman, iman gelse şüphe gider. Kalplerde imanı pekiştirmeyi gaye edinmiş Horasan erenleri ’can önce kendi nefsini kurban ederek yola girecek’ demiş ve çerağı yakmıştır. Biz de bu kutlu günde bir olarak, iri olarak ve diri olarak hep birlikte aşk ile çerağları uyandıralım. Biz bir olursak, birbirimize kenetlenirsek hünkâr Hacı Bektaş’ın ve halifesi Şucaeddin Veli Hazretleri’nin vasiyetine sadık işler üretmeye hep birlikte devam edeceğiz. Bu duygularla hepinizi sevgi ve saygı ile selamlıyor, Horasan’dan Uyarılan Erenlerin Çerağı panelinde değerli katkılar sunan akademisyenlerimize şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Seyyid Sultan Şücaaddin Veli Dergâhı Postnişini Mehmet Demirtaş ise, etkinliğin gerçekleştirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür etti ve birlik ve beraberlik içerisinde olunduğu sürece Allah’ın gücüne erişileceğini söyledi.
Şeyh Şücaaddin Veli Kültür ve Turizm Derneği ile Eskişehir Alevi Dernekleri Platformu Başkanı İbrahim Balcı da, huzurun mimarı ve gönüller sultanı Şücaaddin Veli’yi anma etkinliklerinde bir araya gelmenin mutluluğunu yaşadıklarını bildirdi.
Konuşmaların ardından moderatörlüğünü Prof. Dr. Ahmet Taşğın’ın yaptığı “Horasan’dan Uyarılar Erenlerin Çerağı” adlı panele geçildi. Panelde, Prof. Dr. Ali Yaman ve Araştırmacı Yazar Veli Saltık, Seyyid Sultan Şücaaddin Veli’yi anlattı.
Panelin sonunda Vali Tuna, Seyyid Sultan Şücaaddin Veli Dergahı Postnişini Demirtaş ve Şeyh Şücaaddin Veli Kültür ve Turizm Derneği ile Eskişehir Alevi Dernekleri Platformu Başkanı Balcı, programa emeği geçenlere çiçek verdi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202