banner216

Bu haber kez okundu.

Aydemir: ‘Bakanımız Akdağ’ın başarılarıyla gurur duyuyoruz’
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi, AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, ‘Sağlıkta dönüşümle dünyada gıptayla karşılanan ve model kabul edilen atılımın mimarı hemşehrim Sayın Bakan Recep Akdağ’ın başarılarıyla ülke, bölge ve ilimiz olarak gurur duyduğumuzu kaydetmek istiyorum. ‘ dedi.
SAĞLIKTA MİLAT: SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM
Plan ve Bütçe Komisyonunda Sağlık Bakanlığı 2017 Bütçesi üzerine değerlendirmelerde bulunan Milletvekili Aydemir, AK Parti hükümetlerince gerçekleştirilen ve Dünya’da model olarak kabul gören Sağlık reformunun Hakk rızası için halka hizmetteki samimiyet, millî iradeye sadakat ve millete vefanın eseri olduğunu belirtti.
‘BAKANIMIZ AKDAĞ’IN BAŞARILARIYLA GURUR DUYUYORUZ’
Milletvekili aydemir, ‘Sağlıkta dönüşümle dünyada gıptayla karşılanan ve model kabul edilen atılımın mimarı hemşehrim Sayın Bakan Recep Akdağ’ın başarılarıyla ülke, bölge ve ilimiz olarak gurur duyduğumuzu kaydetmek istiyorum Hemen her kesimde kabul gören, takdir edilen sağlıktaki vizyoner açılım öncüsünün bir Erzurumlu olması bizi özel bir memnuniyet ve iftihara garketmektedir. Başarılarının devamını temenni ediyor, Sayın Bakanımızın 2023 hedefinde başlattığı sağlıkta ikinci dönüşüm sürecinin başarıyla sonuçlanmasını diliyorum. ‘dedi.
SAĞLIKTA ÇIĞIR AÇAN BAŞARININ ÜÇ SIRRI
Sağlık alanında kaydedilen çağlar üstü başarının üç temele dayandığını bildiren Milletvekili Aydemir, ‘Orta yerde sırlı bir durum var: Sağlık alanında Türkiye’ye çağ atlattıran ve küresel boyutta çığır açan ve sağlık mucizesi olarak da adlandırılan bu reformun sırrı nedir? Sual bu. Cumhuriyetimizin kuruluşundan AK Partı iktidarları dönemine kadar sorunlar yumağı olan sağlıkta, bir dirilişin yaşanmasına hangi tema kaynaklık etmiştir? Bizce üzerinde durulması gereken budur.
Herkes emin olmalıdır ki bu başarının yalnızca bir sırrı ve yalnızca bir usulü vardır. Başarının kaynağı insan sevgisi ve önce insan odaklı siyasettir. Başarılı usulün membası ise çözüm siyasetidir.
Sayın Bakanımızın şahsında kaydedilen bu başarı göstermiştir ki insanı Yaradan’dan ötürü sevenlerin önünde hiçbir engel ve gaile olamaz. İnsanın yaratılmışların en şereflisi olduğuna iman edenler için zorluk yoktur. Hakk’tan korkanlar, halka hizmette engel tanımaz. Bize göre, yeryüzünde asrın sağlık olayı olan reformun temelini oluşturan üç ana unsur var: Bunlardan biri, Hakk rızası için halka hizmetteki samimiyet; bir başkası, millî iradeye sadakat ve tabii, millete vefa.’ diye konuştu.
AKSİYONER YAKLAŞIM VE VİZYONER HEDEF
Sağlık Reformunun gerçekleşmesinde AK Parti Hükümetlerinin kararlılığı ve aksiyoner üslubunun önemli rol oynadığını vurgulayan Milletvekili Aydemir, ‘Burada altını çizmek istediğim diğer bir husus da sorunların çözümünde aksiyoner yaklaşım ve vizyoner hedeftir. 2002 öncesine kadar romanlara konu, filmlere senaryo olan sağlık sorunlarının çok kısa sürede çözüme kavuşturulmasında, halkın içinden gelmenin rolü, halkı benimsemenin ve ondan olmanın payı, hizmet yolunda gözü kara olmanın katkısı büyüktür.’ dedi.
ÇÖZÜM ODAKLI AK YAKLAŞIM
Sağlıkta dönüşüm reformunun AK liderin öngörüleriyle kaydedildiğine dikkat çeken Milletvekili Aydemir, ‘Bir umman hâlindeki sağlık sorunlarına set çekilmesi işi ancak millete AK’ça bakmanın, onlar için AK’ça düşünmenin ve onlarla AK’ça hemhâl olmanın ürünüdür. Yine, bir vurgu hâlinde kaydedelim ki küresel ölçekte ses getiren bu büyük atılımın gerçekleşmesi mensubu ve müftehiri olduğumuz AK davanın liderinin çizdiği ufuktaki kararlılığımızdır. Bu başarı onun millet yolundaki azimetinin eseridir. “ifadesini kullandı.
DURMAK YOK, YOLA DEVAM
Sağlıkta gelinen çağdaş konumla artık sorunların konuşulmadığı, hizmette daha yüksek hedeflerin istişare edildiğine işaret eden Milletvekili Aydemir, ‘Burada bulunan herkesin dikkatlerini muciptir ki bugün Sağlık Bakanlığımızın bütçesi görüşmelerinde ne bıçak parası zulmü çekenlerin trajedisi ne kuyruklarda çekilen ıstıraplar mevcut değil. Bu bapta sefalet edebiyatına zihnini teslim edenler müstesna. Bunu, özellikle altını çekerek not düşüyorum: Bu bapta sefalet edebiyatına zihnini teslim edenler müstesna. Şu da bir hakikat ki millet sevdasına amade olanlar bu hâlden sürur ve mutluluk içindedirler. Halkın içine çıktığınızda bunu ayan beyan zaten görüyorsunuz. “ yorumunu yaptı.
HAVA AMBULANSLARINDAN ŞEHİR HASTANELERİNE, SAĞLIK REFORMU
Konuşmasında, ‘Bu reformun ışığında biz bugün kronik sorunları değil, şükür ki 2023 hedefinde, 2053 ufkunda, 2071 seferinde varmak istediğimiz konuma dair stratejileri ve planlamaları konuşuyoruz. ‘ diyen Milletvekili Aydemir, ‘Bugün burada her bakanlık için yaptığımız Erzurum taleplerini de seslendirmiyoruz. Zira, mezralara kadar sağlık kurumlarına kavuşturulmuş bir Türkiye var; herkesin bir aile hekimi var, lüks oteller düzeyinde hizmet veren hastanelerimiz var, hekim açığı sorununda ciddi mesafe almış bir ülke var. 2000’li yılların başında AK Parti hükümetleri göreve başladığında ülkede yüz binde 70 civarında olan anne ölümlerini bugün yüz binde 15’e, binde 30’lar civarında olan bebek ölümlerini binde 7’lere gerileten bir sağlık siyasetimiz var. Dahası, AK önderimizin tarifiyle sağlık ıstılahımıza giren çağlar üstü bir model şehir hastanelerimiz var. Bir “ah” işitildiğinde, vatandaşın “aman”ına helikopterle ulaşan hava ambulans sistemimiz var. Bu noktada, arkadaşlar, geçtiğimiz dönem Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşülürken bir kayıt düşmüştüm. Özellikle, çocukluğumuzda -ihtimal ki burada bulunan bir çoğumuz yaşamıştır bunu- Almanya’dan, Hollanda’dan gelenlerin oradaki sağlık sistemini tebcil etme için, yüceltme için söyledikleri -ki bir vakaydı, bir hakikatti- helikopterle, uçakla hasta götürülme hadisesini, şimdi biz elhamdülillah iller arasında yaşıyoruz. ‘vurgusunu yaptı.
SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM VE İKİNCİ ETAP
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki konuşmasında, 2017 yılında başlayacak olan Sağlıkta Dönüşüm’ün 2’inci etabına değinen Milletvekili Aydemir, ‘Dün hayal bile edemediğimiz, bugün nimetini paylaştığımız sağlık şehirleri var ve en önemlisi, sağlıkta bir Türkiye markası oluşturmakta kararlı, AK liderimiz ve onun öngörülerini en çağdaş ölçütte hayata dikte ettiren bir Bakanımız var, asırlardır gördüğümüz bir rüyanın AK yorumla gerçeğe dönüşmesi var. Bugün burada Sayın Bakanımızın dünyanın sağlık hizmetlerindeki sıralamasında “şampiyon ülke” ifadesiyle şekillendirdiği yeni bir hedefi 2017’de başlayacak ve üç yılda tamamlanacak olan Sağlıkta Dönüşüm Reformu’nun ikinci fazı müjdesini paylaşmanın onurunu yaşıyoruz. ‘dedi.
AK LİDER VE AK SAĞLIK SİYASETİ
Aydemir, ‘AK liderimiz, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde 2002 yılından itibaren başlatılan sağlık alanındaki atılım süreci yeni bir döneme giriyor. Türkiye il il, şehir hastanelerine, tüm sağlık hizmetlerinin verilebildiği sağlık kampüslerine kavuşuyor. Bu model dünyada tek ve ilktir. Sayın Komisyon üyeleri farkındadır ki, halkla yapılan istişarelerde sağlık sorunu gündemden çıkmış, vatandaş memnuniyeti yüzde 80’lere ulaşmıştır. AK sağlık siyasetinin müellifi önderimiz Cumhurbaşkanımız, mimarı Sayın Bakanımız ve hizmette sınır tanımayarak köy köy, mezra mezra sağlık taşıyan Sağlık Bakanlığı personeli halkın duasına ve Hakk’ın tevfik ve inayetine mazhar olmuştur.’diye konuştu.
Aydemir konuşmasının son bölümünde, Sağlık Bakanı Yardımcısı olarak üstün hizmetler kaydeden Milletvekili Erkan Kandemir’e de teşekkür ederek, ‘2017 bütçesinin hayırlı olmasını diliyor, sağlıkta ikinci dönüşüm sürecinin başarıyla sonuçlanmasını niyaz ediyor, Sayın Bakanımızın şahsında tüm sağlık çalışanlarına ve muhterem Komisyonumuza ve tabii, bütün bunları, bu imkânları sunan Sayın Başbakanımıza en kalbî saygılarımızı sunuyoruz. ‘dedi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202