banner262

Engellilere yönelik sunulan hizmetlerimizin kapasitesinin geliştirilmesi ve standart hale getirilmesi gayesiyle engelli bireylerin istihdama kazandırılması için dünyada gelişmiş birçok ülkede uygulanan modern ve maliyet etkin yöntem olarak kabul edilen destekli istihdam modeli engelli iş koçluğu uygulaması Kurumumuz bünyesinde 2018 yılında hayata geçirilmiş şu an 81 ilin tamamına yaygınlaştırılmıştır. Engelli iş koçları ile engelli bireylere bireysel eylem planı hazırlanması, işverenlerle gerekli temasın kurulması, engelli bireyin sahip olduğu bilgi beceri ve yeterliliklere göre uygun işe ya da mesleğe yönlendirilmesi ve sonrasında da kişilerin ihtiyaçları doğrultusunda işe uyum desteği sağlamayı hedeflemekteyiz         

İşgücü piyasasına girişte zorluk yaşayan ve dezavantajlı gruplardan biri olarak gösterilen engelli bireylerimizin kendi potansiyellerinin yardımcı araçlarla (iş ve meslek danışmanlığı, İşbaşı eğitim programı mesleki eğitim kursu gibi aktif işgücü piyasası programları, ölçme ve değerlendirme araçları vb.) ortaya çıkarmak ve bu bireyleri toplumsal üretim sürecine dahil ederek engellilerin kendi başlarına hayatlarını idame ettirmelerine destek olmak ayrıca engelli bireylerin istihdama geçişlerinin kolaylaştırılması ve toplumsal entegrasyonlarının sağlanarak ülke ekonomisine bir yük olmaktan ziyade üreterek topluma katma değer oluşturmalarına yardımcı olma gayesindeyiz.

Öngörülen faydalar, Hizmet sunulan engelli vatandaşlarımızın kalıcı istihdamlarına giden yolda gerekli desteğin verilmesi temel çıkış noktasıdır.

Engelli iş koçluğu hizmeti ile Kurum hizmetleri daha nitelikli bir şekilde sunulacaktır.

Engelli iş arayanların hangi işe ya da mesleğe uygun olduğu becerileri ve nitelikleri daha sağlıklı bir şekilde raporlanacaktır.

Çalışma kapasiteleri belirlenen engelli bireylere daha etkin bir yönlendirme hizmeti sunulacaktır.

Daha çok engelli vatandaşın Kurum hizmetlerinden faydalanması sağlanacaktır.

İşverenlerin engelli bireyleri istihdam etme noktasında ikna edilmesi sağlanacaktır.

İşgücü piyasasına giriş yapan engelli bireylerin istihdamlarının sürdürülebilir olması sağlanacaktır.

Engelli istihdam teşvikleri Kurumumuz hibe destekleri konusunda işverenler bilgilendirilerek engelli bireylerin uzun süreli istihdam edilmesine katkı sağlanacaktır.

Bursa İl Müdürlüğünde ikisi Yıldırım Hizmet noktasında olmak üzere 15 engelli iş koçu görev yapmaktadır. Her biri yaklaşık 1300 engelli vatandaşımıza hizmet vermektedir. Bireysel danışmanlık hizmeti ile engelli bireylerin detaylı profilleri çıkarılmakta yapabilecekleri iş ve meslekler hakkında veriler elde edilmektedir. Kurumumuz bünyesinde belli gün ve saatlerde planlanan işveren engelli görüşmeleri ile engelli bireyler ve engelli istihdam zorunluluğu bulunan işveren temsilcileri buluşturulmaktadır. Ayrıca yapılan işyeri ziyaretleri ile engellilerin çalışabileceği iş alanları tespit edilmekte detaylı iş analizleri yapılmaktadır. Diğer taraftan İşverenlere engelli istihdam teşvikleri ve Kurumumuz destek teknolojileri kapsamında sunulan hibe programı konusunda detaylı bilgilendirme yaparak engelli istihdamında sürekliliğin sağlanması konusunda destek sağlanmaktadır. 

 Engellilere yönelik yürüttüğümüz diğer bir faaliyet de mikro düzeyde engellilerin kendi işini kurabilmeleri kendi geçimlerini sağlayabilmeleri katkıda bulunabilecek kendi işini kurma projelerine yönelik hibe desteğidir.  Engelli iş koçları verilen 50.000 TL hibe desteği konusunda bilgilendirme yaparak proje hazırlama noktasında destek olmaktadırlar.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner259

banner193

banner246

banner254