2018-2019 Eğitimi öğretim yılı başladı. Ben eğitim öğretimde önemli bir Avrupa Birliği projesini sizinle paylaşmak istiyorum.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti’nin eş finansmanı, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve UNICEF iş birliğinde yürütülen ‘Engeli Olan Çocuklar İçin Kapsayıcı Erken Çocukluk Eğitimi Projesi’nin Bursa açılış töreni yoğun bir katılımla gerçekleştirildi.

Açılışa Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Mehmet Yasin Eriş, İl Milli Eğitim Müdürü Sabahattin Dülger, UNICEF Temsilcisi Akademisyen Doç. Dr. Mesut Saçkes, akademisyenler, öğretmenler ve okul yöneticileri katıldı. 

MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Öğrenci İşleri ve Sosyal Etkinlikler Daire Başkanı Mehmet Yasin Eriş,  “Bu süreçte işi yürütecek olan 90 tane pilot okulumuz var. 3-7 yaş grubundaki okul öncesi ve 1. sınıf öğrencilerimiz bu projeden yararlanacak. Dolayısıyla Okul öncesi, 1. sınıf ve rehber öğretmenlerimiz projeye katılacak” dedi.

Projenin önemine vurgu yapan Yasin Eriş, “Öğrenciyi sahiplenen öğretmenin, her ne koşulda olursa olsun öğrencilerden ne gibi cevherler çıkarabildiğini geçmişte yaşadığımız deneyimlerden biliyoruz. Bu projeyi sadece engeli olan öğrencilerimizle yürütemeyiz. Süreç içerisinde bu öğrencilerimizin aileleri ve okuldaki akran grubu çocuklarımızın da bilinçlendirilmesi gerekir. Daha önceleri aileler çocuklarını saklıyorlardı. Şimdi ise bu çocuklarımızın topluma kazandırılabileceğine dair inanç oluşmaya başladıkça çocuklar görünür olmaya başladı. Bu görünürlüğü de iyi yönetemez ve yönlendiremezsek süreç içerisinde maalesef istemediğimiz sonuçları olur. Bu projenin bir ayağı da aileler. Ailenin olmadığı bir ortamda ne yaparsanız yapın istediğiniz sonuçları alamazsınız. Ancak bazı ailelerden de destek alamayabilirsiniz. Bu noktada aileleri de eğitmemiz gerekiyor. Aynı zamanda iletişim içinde bulunduğu çevreyi örneğin arkadaşlarını da eğitmemiz gerekiyor.” dedi. 

2019-2020 Eğitim öğretim yılının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını dileyen Sabahattin Dülger, “Bugün ilimiz adına 2 güzelliği birlikte yaşıyoruz. Bunlardan biri öğretmenlerimizin okullarıyla buluşması, diğeri ise böyle önemli bir projenin başlaması ve bu projede Bursa’nın da yer almasıdır. Engeli olan çocuklar için kapsayıcı erken çocukluk eğitim projesi, AB projesi kapsamında en ciddi ortaklarından biri de UNİCEF olan önemli bir projedir. Bu proje ile engelli bireylerin topluma adaptasyonunu hızlandırmak, yeteneklerinin farkında olmalarını sağlamak en genel anlamıyla mutlu olmalarını sağlamak istiyoruz. Proje ile sadece engeli olan çocuklar ve bu çocukların ailelerine değil, aynı zamanda tipik gelişim gösteren çocuklar ve bu çocukların ailelerine ulaşmak da hedeflenmektedir. Bu sayede engeli olan bireylerin toplumda kabullenilmeleri yönünde farkındalık kazandırılacaktır. Verilecek olan 6 günlük eğitim sonunda okullarınızda bir takım uygulamalar yapılacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu sürecin hem takipçisi hem de yardımcısı olacağız. Bu özel projede Türkiye genelinde seçilen 6 ilden biri olmamız bizi ziyadesiyle mutlu etti. Bu noktada Bakanlığımız nezdinde Temel Eğitim genel müdürlüğümüze de çok teşekkür ediyorum. Hep birlikte Türkiye’ye örnek olacak bir organizasyonu Bursa ili olarak başarabileceğimizi düşünüyorum. Sözlerimi projenin sloganıyla bitirmek istiyorum. Eğitimde birlikteyiz, hiçbir ferdi hiçbir nefesi ayırt etmeksizin.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından projenin il koordinatörü Erhan Ağababa ile 21-27 Ağustos 2019 tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilen formatörlük eğitimine katılan formatör öğretmenler katılımcılara tanıtıldı.  

Engeli olan bireylerin karşılaştıkları sorunların üstesinden birlikte gelme hedefiyle yürütülen proje Bursa, Antalya, İzmir, Gaziantep, Konya ve Samsun olmak üzere 6 pilot ilde uygulanıyor. Toplamda 90 pilot okulda uygulanan projeye Bursa’dan 16 pilot okul katılım sağlıyor.

Bursa’da projenin yürütüldüğü pilot okullardaki öğretmenlere 2, 3, 4 Eylül ile 16, 17, 18 Eylül tarihlerinde 6 günlük eğitimler verilecek. 

Bu proje güzel olur inşallah bu projeyi yaparken kardeş okulu projesi de yapılması gerekiyor. Yani bir okul bir engelli okulun kardeş okulu olabilir. Bursa’da ilk olan bu proje daha sonra Türkiye geneline yayılır diye düşünüyorum.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner193

banner246

banner254