banner216

Bu haber kez okundu.

Türkiye Yazılım Sektörüne Önem Vermeli...
Türkiye’de yıllık bilgisayar yazılımı ve iletişim için harcanan 27 milyar doların 20 milyar dolarlık kısmı iletişime 7 milyar dolarlık kısmı ise yazılım bedeli ve lisans ücreti olarak ödeniyor. Bilişim Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Osman Akın, Türkiye’nin bilgisayarda sosyal medya ve haberleşmeyi iyi kullandığını, ancak yazılım üretimi ve kullanımında ise ekonomik karşılığı olan yerde bulunmadığını söyledi.
Bilgi İşlemciler Buluşmasında konuşan BİSİAD Başkanı Osman Atkın, Türkiye’nin 2023 hedeflerinde gözüken 160 milyar dolarlık yazılım hacminin bu hızla yakalanmasının mümkün olmadığını bildirdi.
Akın, "Şu anda bilgi işlem harcamaları dünyada 3 trilyon dolara ulaştı. Bunun yüzde 40’ını ABD, yüzde 40’ını AB ülkeleri kullanıyor. Türkiye’de ise 27 milyar dolarlık bir pazar hacmi var. Bunun 20 milyar doları,
telefon ve data satışları ile alakalıdır. 7 milyar dolarlık program kullanımı ve yazılım üretimi kısmında ise bizim yazılımcılarımız sadece 1 milyar dolarlık üretim yapıyorlar. 2023 hedeflerinde 160 milyar dolarlık
hacmin 80 milyar dolarlık kısmını yazılım oluşturuyor. Bugün 1 milyar dolarlık üretimle 2023 hedeflerini tutturamayız. Bugün dünyadaki 10 kıymetli markaya baktığımızda 7 tane bilgi işlem markası yer alıyor.
En büyük Apple’ın hacmi Türkiye’yi geçiyor. Türkiye’deki en kıymetli 10 markaya baktığımızda 4 tanesini bankalar oluşturuyor. Bir tane bilgi işlem markamız var, Türk Telekom’da konuşma ve data satışından
listeye giriyor. Türkiye’de yazılıma özel önem verilmelidir. Bugün Almanya’nın yeni Mercedes’i yani favori markası SAP denilen yazılımdır. Üretim proseslerini kontrol altına almak için kullanılan bu program milyarlarca dolarlık meblağda ihraç edilmektedir. Türkiye’de sanayide 15 bin dolar katma değer için 80 bin dolar, hizmetler sektöründe 20 bin dolar katma değer için 50 bin dolar, turizmde 7 bin dolar katma değer için 30 bin dolar, bilişimde ise 35 bin dolar katma değer için 3 bin dolar yatırım yeterli oluyor. Önümüzdeki 10 yılda 50 milyar sensör hayatımıza girecek. Bu rakam teknolojiyi ne kadar fazla kullanacağımızı ve gelecek çağın, bilişim-yazılım çağı olduğunu gösteriyor. Sürücüsüz otomobillerden akıllı evlere kadar, gözlüğümüzden elimizdeki mobil iletişim unsurlarına kadar her şey internete bağlı olacak. Biz sanayi devrimini ıskaladığımız için çok kaybettik. Ancak bugün bilişim devrimini de ıskalamak üzereyiz. Bugün İngiltere’de kişi başı yıllık teknoloji harcaması bin 400 dolar iken Türkiye’de bu rakam 195 dolardır. Türkiye halen bilişime ve teknolojiye az para harcıyor. Geleneksel üretim sistemleri ile daha fazla büyümemiz mümkün değildir. Artık sanayicilerimizin endüstri 4.0 denilen teknolojik üretim tarzına geçmeleri ve yazılıma yatırım yapmaları gerekiyor. Nesnelerin interneti kavramı gelişiyor." dedi.
Hükümetin de yazılım ve teknoloji kullanımı konusunda da daha ciddi vizyon ve programları olması gerektiğini kaydeden BİSİAD Başkanı Osman Akın, yazılım yatırımlarının teşviki için özel program hazırlanmasını tavsiye etti.
Bilişim Sanayicileri ise Ulaştırma Bakanlığı ile Teknoloji Bakanlığı’nın ayrılmaları gerektiği yönünde görüş bildirdiler.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202