banner251

banner193

banner246

banner254

TESİAD Torba Yasa’yı masaya yatırdı

Tekstil Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TESİAD) Torba Yasa olarak bilinen 6552 sayılı kanunla ilgili bilgilendirme konferansı düzenledi. Konferansa Cumhurbaşkanlığı Müşaviri Sadettin Kılıç, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Mustafa Yılmaz, Mali Müşavir Ali Nazım Tekelioğlu, Mehmet Ufuk Bayrakçı ve Aykut Coşkun Meriç'in yanı sıra Sedat Yalçın, İbrahim Okur ve Cevdet Akçakoca gibi önemli isimler katıldı.

EKONOMİ 02.12.2014, 01:00 01.12.2014, 23:42
1182
TESİAD Torba Yasa’yı masaya yatırdı
Tekstil Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TESİAD) Torba Yasa olarak bilinen 6552 sayılı kanunla ilgili bilgilendirme konferansı düzenledi. Konferansa Cumhurbaşkanlığı Müşaviri Sadettin Kılıç, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdür Yardımcısı Mustafa Yılmaz, Mali Müşavir Ali Nazım Tekelioğlu, Mehmet Ufuk Bayrakçı ve Aykut Coşkun Meriç'in yanı sıra Sedat Yalçın, İbrahim Okur ve Cevdet Akçakoca gibi önemli isimler katıldı.

Sadettin Kılıç: TESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Dizdar’ın daveti üzerine konferansa Ankara’dan gelerek katıldık. Torba yasayla getirilen düzenlemelerin artıları ve eksilerinin ele alındığı, son derece başarılı ve faydalı olan organizasyonu hayata geçiren Dizdar ve TESİAD’a teşekkür ediyorum.

Sedat Yalçın: Torba yasada matrah artırımı başta olmak üzere, şirketlerin ortaklardan alacakları ve tahakkuk eden alacaklarla ilgili eksiklerin bulunduğunu düşünüyorum. Bu doğrultuda talepler var. Seçimlerin ardından bu düzenlemeleri de kapsayan yeni bir çalışmanın yapılacağını düşünüyorum.

Nazım Tekelioğlu: Vergi affı, esasen vergi ödeyenler açısından devlete bir güvensizlik yaratıyor. Ancak ekonomik şartlar ve zorluklar nedeniyle çalışmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Yasanın kapsamı yeterince geniş değil. Eksikliği en çok hissedilen matrah artırımı yeni düzenlemeye dahil edilmeli.

Mustafa Yılmaz: İşveren prim borçları, idari para cezaları, isteğe bağlı ve Bağ-Kur prim borçları, genel sağlık sigortası prim borçlarıyla ilgili yapılandırma başvuru talepleri 1 Ekim’de alınmaya başlandı. Genel sağlık sigortası hariç diğer bütün yapılandırmalar 31 Aralık 2014’e kadar devam edecek.

İbrahim Okur: Başvurular yılbaşına kadar uzatıldı. Borçluların bunu çok iyi değerlendirmesi gerek. Dileğimiz yasanın amacına ulaşması. Devletin tahsil edemediği alacakları tahsil edebilmesi çok önemli. Eğer tahsil artacaksa, tüm devlet alacaklarının kapsam dahiline alınması için her imkan sağlanmalı.

Cevdet Akçakoca: TESİAD’ın organizasyonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısı çok gerekli bir etkinlik. Devlet ile vatandaş arasında mali barış imkanı sağlayan yasanın getirdiği imkanlar daha fazla insana duyurulmalı ve vatandaşların kendilerine sağlanan imkanlardan yararlanmaları gerekli.

 

Torba Yasa olarak bilinen 6552 Sayılı Kanun, Tekstil Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TESİAD) tarafından Merinos AKKM Muradiye Salonu’nda masaya yatırıldı. Konferansta katılımcıları selamlayan TESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cüneyt Dizdar, katılımcılara iştiraklerinden dolayı teşekkür etti. Torba yasa kapsamında sağlanan mali barışa vatandaşların ilgisinin yoğun olduğuna dikkat çeken Dizdar, konunun duyurusunun iyi yapılması ve başvuruların daha da artması gerektiğine dikkat çekti. Son günlerde yaşanan yoğunluğun ardından başvuruların yıl sonuna kadar uzatıldığını hatırlatan Dizdar, torba yasanın eksiklere rağmen çok doğru bir uygulama olduğunu söyledi.

TESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Dizdar’ın daveti üzerine konferansa Ankara’dan katıldığını belirten Cumhurbaşkanlığı Müşaviri Sadettin Kılıç, “Torba yasayla getirilen düzenlemelerin artıları ve eksileri bu konferansta ele alınacak. Son derece başarılı ve faydalı olan organizasyonu hayata geçiren Dizdar ve TESİAD’a teşekkür ediyorum” dedi.

 


YAPILANDIRMANIN SGK AYAĞI

Kanunda sosyal güvenlik alanında yapılan değişiklere dikkat çeken SGK İl Müdür Yardımcısı Mustafa Yılmaz 30 Nisan 2014 tarihinden önceki dönemlere ait borçların yapılandırma kapsamına girdiğini belirtti. İşveren prim borçları, ihaleli iş ve iş haklara ait fark primleri, idari para cezaları, isteğe bağlı ve Bağ-Kur prim borçları, genel sağlık sigortası prim borçlarının yapılandırma kapsamına girdiğini söyleyen Yılmaz, “Yapılandırma başvuru talepleri SGK tarafından 1 Ekim 2014 tarihinde alınmaya başlandı. Genel sağlık sigortası borç yapılandırması dışında diğer bütün borç yapılandırmaları 31 Aralık 2014 tarihine kadar devam edecek” dedi.

 

KESİNLEŞMİŞ ALACAKLAR

Torba Yasa’nın birden fazla kanunu düzenlediğine dikkat çeken Mehmet Ufuk Bayrakçı “Harçlar Kanunu, KDV Kanunu, taksitlendirmeler, ÖTV Kanunu, Türk Ticaret Kanunu gibi birbirlerinden bağımsız olan birden çok konuyu bu torba yasa içersinde görebilirsiniz” dedi. Harçlar Kanunu’nda süresiz çalışma izni verilen yabancıların ikamet teskerelerinin harca tabii olduğunu ve yeni düzenlemeyle birlikte mevcut harcın kaldırıldığını belirten Mehmet Ufuk Bayrakçı diğer değişiklikleri şu şekilde sıraladı: “KDV Kanunu’nda kıymetli taşlarla ilgili bir değişiklik var. Kıymetli taşların daha önceden KDV ile ilgili istisnaları vardı. KDV istisnaları daraltıldı, sadece Borsa teslimlerindeki KDV istisnaları geçerli. Sektörün talepleri doğrultusunda değerli taşlar ÖTV kapsamından çıkartıldı.” Torba Yasa’nın 73. Maddesi’nin Vergi borçlarının yapılanmasını konu aldığını dile getiren Bayrakçı “Alacağın yapılandırma kapsamında değerlendirilebilmesi için kesinleşmiş alacak olması gerekiyor. Vergi dairesine olan borçlar, İdari para cezaları, trafik cezaları, Yurt- Kur borçları, Belediyeler tarafından emlak vergisi, çevre temizlik ve tabiat kültür koruma payları taksitlendirmeye giriyor” dedi. Vatandaşa tebliğ edilmemiş cezaların yapılandırma kapsamına girmediğini belirten Mehmet Ufuk Bayrakçı devam eden idari bir konuda davası olan vatandaşların dava sonucunu beklemek zorunda olduğunu, davadan vazgeçip yapılandırmaya başvuramayacaklarını bildirdi. Beyannamelerde 30 Nisan 2014 ve önceki dönemlere ait borçların taksitlendirme kapsamına girdiğini söyleyen Mehmet Ufuk Bayrakçı sözlerini şöyle sonlandırdı: “MTV’nin birinci taksiti taksitlendirmeye girerken ikinci taksiti Temmuz pulları taksitlendirmeye girmiyor. Emlak vergisi 2013 yılına ait borçlar yapılandırmaya giriyor. 31 Aralık 2013 tarihinden önce ki idari 120 TL altındaki para cezaları silinecek. Yine 12 TL’nin altındaki kaçak geçiş ücretleri ve 50 TL’nin altındaki Amme alacakları 31 Aralık 2007 tarihinden önceki alacaklarından idare vazgeçecek. Yapılandırma taksitleri altı, dokuz, on iki ay arasında olacak. Yapılacak ödemelerden gecikme faizleri silinecek bunun yerine yurt içi üretici fiyat endeksi oranında vergi asıllarına güncelleme yapılacak. Peşin ödemelerde faiz işletilmezken, taksitli ödemelerde ise 1,05 ve 1,15 arası faiz uygulanacak. Bir takvim yılı içerisinde 3 kere ödeme yapmazsanız yapılandırma iptal ediliyor.”

ONLİNE BAŞVURU

Yapılandırma müracaatlarının usul, esas ve başvuruları hakkında bilgi veren Aykut Coşkun Meriç ise şöyle konuştu: "Vergi mükellefi olan veya Türkiye sınırları içerisinde kendi adına olan 30.04 2014 tarihine kadar olan vergi, trafik ceza borçları, Yurt-Kur ödemeleri ve diğer para cezalarını kimlik bilgileri ile Gelir İdaresi Sistemi'nden İnternet Vergi Dairesi bölümüne girip 6552 Bilgilendirme başvuru ödeme butonundan taksitlendirmelerini yapabilir.  Vergi Daireleri mail ile taksitlendirme talebinin cevabını yolluyor. Yine aynı ekrandan yapılandırma yapılıp, yapılmadığı ya da borcumuzun olup olmadığını da görebiliyoruz."

‘MATRAH ARTTIRIMI DAHİL EDİLMELİYDİ’

Ak Parti eski il başkanı Yeminli Mali Müşavir Sedat Yalçın ise yeniden yapılandırılması söz konusu olan borçların kapsamının torba yasa nedeniyle teknik olarak dar kaldığını ifade etti. Borç yapılandırmasının müstakil bir yasa olarak çıkmasının tam bir mali uzlaşma anlamına geleceğini savunan Yalçın, yasa kapsamında vatandaştan gelen başvuruların da yüksek düzeyde olduğunu, sürenin de uzatılmasıyla başvuru sayısının çok daha yüksek seviyelere ulaşacağını söyledi. Verginin bir kültür olduğuna dikkat çeken Yalçın, “Vergi toplum için bir görevdir. Toplumda bunu bir kredi gibi kullanma eğilimi olmamalı. Vergiyi ödemeyenin zaten kısa sürede mali krize girmesi de yüksek bir olasılıktır. Bu da doğal olarak toplumsal bir ekonomik bunalım yaratır. İnşallah bu son olur” diye konuştu.

Matrah artırımı konusunun yasa kapsamına alınmamasını bir eksiklik olarak değerlendiren Sedat Yalçın şöyle konuştu: “Şirketlerin ortaklardan alacakları ile ilgili bazı teknik düzenlemeler de eksik. Ayrıca yasa sadece kesinleşmiş alacakları kapsıyor. Oysaki vergide çok önemli yeri olan tahakkuk eden alacaklar da kapsam içerisine alınabilirdi. Netice olarak bu doğrultuda talepler var. Ben de Maliye Bakanlığı’nda uzun süre görev yapmış biri olarak, seçimlerin ardından bu düzenlemeleri de kapsayan yeni bir çalışmanın yapılacağını düşünüyorum.”

 

‘KAPSAM GENİŞLETİLMELİ’

Mali Müşavir Nazım Tekelioğlu ise şu şekilde konuştu: “Torba yasayla gelen ve vergi affı olarak algılanan çalışma, esasen vergi ödeyenler açısından devlete bir güvensizlik yaratıyor. Ancak günümüz şartlarında yaşanan ekonomik şartlar ve zorluklar nedeniyle çalışmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Fakat vergisini düzenli ödeyenlere de bir teşvik şart. Ayrıca kamuoyunda ‘100 yılın vergi affı’ gibi, ‘tarihin en kapsamlı vergi affı’ gibi algılanan torba yasa, bahsedildiği kadar da geniş kapsamlı değil. Bununla ilgili yeni bir torba yasa hazırlığı olduğunu biliyoruz. Mevcut torba yasada eksikliği en çok hissedilen matrah artırımı ve kesinleşmemiş alacakların da kapsam dahiline alınmasının gerekliliği ortadadır.”

 

‘TÜM DEVLET ALACAKLARINI KAPSAMALI’

Konuyla ilgili değerlendirme yapan UİB eski genel Sekreteri İbrahim Okur da torba yasa kapsamındaki yapılandırmanın son derece önemli olduğunu belirtti. Sigorta alacaklarıyla ilgili başvuruların beklenenden düşük olduğuna dikkat çeken Okur, “Başvuruları yılbaşına kadar uzatıldı. Borçluların bunu çok iyi değerlendirmesi gerek. Dileğimiz torba yasanın amacına ulaşması. Devletin tahsil edemediği alacakları tahsil edebilmesi açısından da önemli kazanım sağlayan bir çalışma” diye konuştu. Tüm devlet alacaklarının yeniden yapılandırmaya dahil edilmesi gerektiğini dile getiren İbrahim Okur, “Eğer tahsil artacaksa, tüm kamu alacaklarının kapsam dahiline alınması için gereken her imkanın sağlanması lazım. Bunun yanında, vergi borcunu zamanında ödeyenlere de bir ödül sisteminin getirilmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Mali Müşavir Cevdet Akçakoca ise TESİAD’ın organizasyonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısının çok doğru bir etkinlik olduğunu ifade etti. Yasanın duyurulması için gereken her türlü çalışmanın yapılması gerektiğine dikkat çeken Akçakoca, devlet ile vatandaş arasında mali barış imkanı sağlayan yasanın getirdiği imkanların daha fazla insana duyurulması ve vatandaşların kendilerine sağlanan imkanlardan yararlanmaları gerektiğini dile getirdi.
 

 

Kaynak: Bursa Haber Gazetesi
Yorumlar (0)
banner282
banner276
23
az bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Karagümrük 3 7
2. Alanyaspor 3 7
3. Galatasaray 3 7
4. Antalyaspor 3 7
5. Hatayspor 3 7
6. Erzurumspor 3 6
7. Göztepe 3 5
8. Fenerbahçe 3 5
9. Konyaspor 2 4
10. Trabzonspor 3 4
11. Beşiktaş 3 4
12. Sivasspor 3 4
13. Kasımpaşa 3 3
14. Kayserispor 3 3
15. Gaziantep FK 3 2
16. Ankaragücü 2 1
17. Gençlerbirliği 2 1
18. Çaykur Rizespor 3 1
19. Malatyaspor 3 1
20. Denizlispor 3 1
21. Başakşehir 3 0
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 3 7
2. Tuzlaspor 3 7
3. Ankara Keçiörengücü 3 7
4. İstanbulspor 3 6
5. Altınordu 3 6
6. Samsunspor 3 5
7. Adanaspor 3 5
8. Altay 3 4
9. Akhisar Bld.Spor 3 4
10. Bandırmaspor 3 4
11. Giresunspor 3 4
12. Bursaspor 3 3
13. Balıkesirspor 3 3
14. Ankaraspor 3 3
15. Ümraniye 3 3
16. Boluspor 3 1
17. Menemen Belediyespor 3 1
18. Eskişehirspor 3 1
Takımlar O P
1. Leicester City 3 9
2. Liverpool 3 9
3. Everton 3 9
4. Aston Villa 2 6
5. Arsenal 3 6
6. Crystal Palace 3 6
7. Leeds United 3 6
8. Tottenham 3 4
9. Chelsea 3 4
10. Newcastle 3 4
11. West Ham 3 3
12. Brighton 3 3
13. Man City 2 3
14. M. United 2 3
15. Southampton 3 3
16. Wolverhampton 3 3
17. West Bromwich 3 1
18. Burnley 2 0
19. Sheffield United 3 0
20. Fulham 3 0
Takımlar O P
1. Real Betis 3 6
2. Granada 3 6
3. Real Sociedad 3 5
4. Celta de Vigo 3 5
5. Valencia 3 4
6. Real Madrid 2 4
7. Getafe 2 4
8. Villarreal 3 4
9. Atletico Madrid 1 3
10. Barcelona 1 3
11. Sevilla 1 3
12. Levante 2 3
13. Osasuna 3 3
14. Athletic Bilbao 2 3
15. Cádiz 3 3
16. Huesca 3 2
17. Real Valladolid 3 2
18. Eibar 3 1
19. Deportivo Alaves 3 1
20. Elche 1 0
Namaz Vakti 01 Ekim 2020
İmsak 05:30
Güneş 06:53
Öğle 12:58
İkindi 16:16
Akşam 18:54
Yatsı 20:12