banner216

Bu haber kez okundu.

Pancar üreticileri Nişastacılara karşı: Şekerde kota savaşı

Hakan ŞANLITÜRK – Bursa Haber/Ankara

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın hazırladığı ‘Üretim Reform Paketi Yasa Taslağı’, kavga çıkardı. Tamamı yerli sermayeden oluşan pancar şekeri sektörü bu yasa taslağının tehdidi altında olduğunu açıkladı. Nişasta Bazlı Şeker (NBŞ) lobilerinin dünya fiyatlarının iki katı fiyata Türk halkına şeker muadili NBŞ yedirdiği ortaya çıktı. Pankobirlik Genel Müdürü Taşpınar, şekerdeki kota oyunuyla ilgili Bursa Haber’e şu bilgileri verdi:

“2001/2002 pazarlama yılından itibaren uygulanmaya konulan yeni şeker rejimi kapsamında Nişasta Bazlı Şeker üreticilerine toplam A kotası şeker üretim miktarının yüzde 10’u oranında kota tahsis edilerek, AB normlarının üzerinde üretim izni verilmektedir. Bununla da yetinilmeyip Bakanlar kuruluna tanınan yetkiyle bu grubun kotaları son on dört pazarlama yılında ortalama olarak yüzde 30 - 50 oranında arttırılmaktadır. Bunun neticesinde ise üreticilerimizden alınan pancar miktarı ortalaması 22 milyon tonlar seviyesinden 2015 - 2016 yılında yüzde 40 oranında azalarak 13 - 14 milyon tonlar seviyesine düşmüştür.

Bakanlığın hazırladığı Üretim Reform Paketi Yasa Taslağı’nda Yeni düzenleme ile tüm glikoz formları (likit yada kurutulmuş halde glikoz şurupları) şeker tanımı içinden çıkarılarak, hem kota kapsamından, hem de Şeker Kurumu’nun tüm glikoz ürünleri üzerindeki düzenleme ve denetleme yetkisi ortadan kaldırılmak istenmektedir.

Bakanlıkça hazırlanan torba yasa taslağında ikinci kritik değişiklikle “Glikoz ya da polimerlerinden üretilen ve kuru madde bazında ağırlık itibarıyla yüzde 10 ve daha fazla oranda früktoz içeren nişasta kökenli izoglikoz için belirlenecek toplam A kotası, ülke toplam A kotasının yüzde 10’unu geçemez” hükmü getirilmek istenmesidir. Sadece bu değişiklik ile toplam Nişasta bazlı Şeker (NBŞ) kotaları otomatik olarak yüzde 33 oranında artacaktır.

63 MİLYON VERGİ KAYBI

NBŞ kotalarının sadece kuru madde bazında hesaplanması ve Bakanlar kurulunca %50 oranında arttırılması durumunda pancar çiftçisine olan yansıması şöyle olacak: 263 bin ton daha az pancar şekeri üretilmesi, 63 milyon ₺ lik vergi kaybı, bu oranda şekeri üretmek için 1,8 milyon ton pancarın yetiştirilememesi, 32 bin 727 Ha alanda Pancar ekilememesi, 6 bin500 çiftçinin (aileleri ile birlikte 35 bin çiftçinin) pancar ekememesi, yan ve alt sektörleri ile birlikte 30 yakın sektörde iş ve katma değer kaybı, Doğu bölgelerimizdeki beş fabrikanın kapanması ile geçici tam zamanlı olarak çalışan yaklaşık 5 bin kişinin işsiz kalması. 

SEKTÖRÜ TEHDİT EDİYOR

Sektörde yer alan uluslararası şirketler yüksek karı nedeniyle NBŞ üretimi için ayrılan kotayı yükseltmek, mümkünse kotayı kaldırmak istemektedirler. Bunun için ise en önemli engel olarak, Türkiye'de pancar şekeri üretimi görmektedirler. Kamu Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesinde kotalarına talip olmaları, özelleşme sonunda şeker fabrikalarının çoğunun kapanacağı ve oluşan üretim açığının mısır şurubu yani NBŞ ile dolduracağı üzerine planlamalar yapmaktadırlar. 

FAHİŞ FİYAT

Dünya NBŞ fiyatlarını ülkemizle kıyasladığımızda dâhilde tüketilen NBŞ fiyatlarının dünya fiyatlarının üzerinde olduğu görülmektedir. Dünya fiyatları ile mukayese edildiğinde ise fiyat satış farkı ABD fiyatlarına göre ülkemizdeki NBŞ satış fiyatından yüzde 70 daha pahalıdır. Dünya borsa fiyatına göre ürünlerini dünya fiyatlarının yüzde 90 oranında Türkiye’de daha pahalıya satmakta, bir diğer ifadeyle neredeyse dünya fiyatlarının iki katı fiyatla Türk halkına şeker muadili NBŞ yedirmektedirler. Bu nedenle dış pazarlara yönelmek yerine, dâhilde kota artışına yönelik gayret gösterip, pazar paylarını ve karlarını artırmayı hedeflediklerini göstermektedir. 

NACİ AĞBAL’A TEŞEKKÜR

Gelinen aşamada Pankobirlik olarak temsil ettiğimiz 1 milyon 400 bin ortağımız adına hükümetimizin herhangi bir iradesi olmadığını bilmekteyiz. Zira Sayın Maliye Bakanımız Naci Ağbal’ın da 20 Eylül 2016 tarihinde Çorum Şeker Fabrikamızın 2016 2017 pancar alım kampanyasının açılış töreninde yaptığı konuşmada; hükümetimizin konuya olan hassasiyetini, sürdürülebilir bir pancar tarımı ve sektörün rekabet gücünün arttırılmasında sektörün özelleştirilmesi noktasındaki görüşlerini büyük bir mutlulukla öğrenmiş bulunmaktayız. Hükümetimize ve kendisine sonsuz şükranlarımızı ve teşekkürlerimizi bir kez daha bu vesile ile iletmek istiyoruz.”

KURUL BAŞKANI’NA TEPKİ

Şeker Kurulu Başkanı Hüsnü Tekin, ‘Glikoz Şurubu dediğiniz şey, pancardan üretilen şekerin ikamesi bir ürün değil’ diyor.  İşte bu noktada tamamen hedefi şaşırtıyor ve glikoz adı altında asıl hedefleri olan ve şekerin ikamesi olan glikoz – früktoz şuruplarının kota kapsamı dışına çıkartılmasını sağlayacak alt yapının hazırlanmasına çalışıyor. Ve bu kişi şeker piyasasını düzenlemekle görevli. NÜD ve Cargil bu konuda Tekin’e baskı yapmakta. Glikozdan boşalan kotayı da  izoglikoza yöneltmek veya izoglikozun kotasını tek başına yüzde15’lere çıkarmanın peşindedirler.

PİYASA CARGİL’İN OLUR

Tasarı taslağında amaçlanan hedef gerçekleşirse, pancar üretiminde Avrupa’da 3’cü olan Türkiye, üretimden vazgeçerek, ABD’nin küresel şirketi Cargill ile birlikte 5 NBŞ firması şeker piyasasını tamamen ele geçirecektir. Kar marjların katlayarak sürdürmeye devam edecek olan bu şirketlerin ürettikleri Nişasta Bazlı Şekerlere dünyada  önemli ölçüde kısıtlamalar ve yaptırımlar getirilirken, ülkemizde ise halkımız bu ürünleri tüketmeye mahkum edilecektir. Ülke milli menfaatleri de göz önüne alındığında, NBŞ kotalarının tamamı için ve ticari (sıvı) baz da kota uygulamasının mevcut haliyle devam ettirilmesi gerekir.”


Bursa Haber Gazetesi

Anahtar Kelimeler:
Pankobirlik
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202