Bu haber kez okundu.

Muhasebe nedir; muhasebeci ve ön muhasebeci ne iş yapar?
Ülkede önemli mesleklerin başında muhasebecilik geliyor. İşletmeler için büyük önem taşıyan muhasebecilik, en çok iş alanına sahip mesleklerden biri. Bu nedenle "muhasebeci iş ilanları"nı sıklıkla görmek mümkün.

Muhasebecilik Serbest Muhasebeci (SM), Serbest Muhasebeci Mali Müşavir (SMMM) ve Yeminli Mali Müşavir (YMM) olarak üçe ayrılıyor. Serbest muhasebeci olmak için ticaret lisesi mezunu ve 2 yıllık yüksekokul mezuniyetinin yanı sıra 4 ila 6 yıllık staj gerekiyor. Fakülte mezunları da 2 yıl staj yaparak serbest muhasebeci mali müşavir oluyor. Yeminli mali müşavir olabilmek için ise en az 10 yıl serbest muhasebeci mali müşavirlik yapmış, yeminli mali müşavirlik sınavını vermiş ve yeminli mali müşavir ruhsatını almış olmak gerekiyor.
Muhasebe küçük esnaftan büyük holdinglere ve şirketlere kadar herkesi çok yakından ilgilendiriyor. Bir anlamda hesap tutma anlamına gelen muhasebe, işletmelerin mali işlemlerini kaydeden, sınıflandıran, özetleyen ve raporlayan meslek dalına verilen isimdir.
Muhasebeci, serbest iş yapan kişilerin, resmi ve özel kurumların gelirlerini ve giderlerini, işletme defteri, serbest meslek kazanç defteri gibi defterlere kaydeder. Kişi veya kuruluşların yükümlü oldukları vergi beyannamelerini düzenler. Vergi daireleri işlemlerini gerçekleştirir, Sosyal Sigortalar Kurumu ile ilişkilerini düzenler. Mali tablo ve beyannamelerle ilgili rapor düzenler.
Muhasebe genel muhasebe, maliyet muhasebesi ve yönetim muhasebesi olarak dörde ayrılıyor.
Genel muhasebe, işletmenin parasal işlemlerinin ve sonuçlarının belgelere dayanarak tarih sırasına göre izlendiği muhasebe türüdür. Diğer adı finansal muhasebedir. İşletmenin varlık, kaynak, borç, alacak, gelir, gider, kar ve zararı genel muhasebe sayesinde öğrenilir.
Maliyet muhasebesi ise işletmenin ürettiği ürün ya da hizmetin maliyet fiyatının saptanması, işletme giderlerinin denetimi, fiyat incelemeleri ve satış fiyatlarının belirlenmesinin oluşturduğu muhasebe şeklidir.
Yönetim muhasebesi de işletme yöneticilerine işletme yönetiminde alacakları kararlarda ihtiyaç duydukları bilgi ve raporları düzenleyen, yorumlayan, denetim olanağı sağlayan muhasebe dalıdır.
Ön muhasebe, işletmelerin mali işlemlerini nakit parası, stokları, müşterileri, çekleri, senetleri, banka hesapları gibi temel unsurlarının kayıtlarını ve bunların hareketlerini takip etmek için kullanılıyor.
Genel muhasebenin ön muhasebeden farkı, muhasebe işlemlerinin daha kapsamlı resmi boyutta yapılmasıdır.

İşletmeciler için hayati önem taşıyan muhasebeciler için nitelikli eleman ihtiyacı sürekli oluyor.
İşletmeler ve muhasebeciler nitelikli elemanı, Supereleman.com gibi eleman ve iş ilan sitelerinde "muhasebe iş ilanları" vererek bulmaya çalışıyor. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner192