Bu haber kez okundu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal:
Maliye Bakanı Naci Ağbal, geçen yıl Haziran ayında 3,2 milyar lira fazla veren bütçenin 2016 yılı Haziran ayında 7,9 milyar lira açık verdiğini belirterek, “2015 yılı Ocak-Haziran döneminde bütçemiz 803 milyon lira fazla vermiş iken 2016 yılının Ocak-Haziran döneminde bütçemiz 1.1 milyar lira fazla verdi” dedi.
Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Makro Ekonomik Gelişmeler ve Ocak-Haziran 2016 Dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Uygulama Sonuçları” konulu bir basın toplantısı düzenledi. Bakanlık’ta gerçekleşen toplantıda Ağbal, geçen yıl haziran ayında 3,2 milyar lira fazla veren bütçenin, 2016 Haziran ayında 7,9 milyar lira açık verdiğini ifade etti.
Bütçe harcamalarının genel trendine etki edecek bütçede öngörülmeyen yeni bir harcama kaynaklı olağanüstü harcama artışının olmadığını söyleyen Ağbal, “2016 yılı Haziran ayında bütçe gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 11.4 artarak 44.1 milyar lira olmuştur. 2016 yılı Haziran ayında ise vergi gelirleri ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9.7 oranında artarak 33.2 milyar lira olarak gerçekleşmiştir. 2015 yılı Ocak-Haziran döneminde bütçemiz 803 milyon lira fazla vermiş iken 2016 yılının Ocak-Haziran döneminde bütçemiz 1.1 milyar lira fazla verdi. 6 ayın toplamına baktığımızda bütçe performansımız geçen yılın üzerinde. Daha olumlu bir bütçe fazlasıyla ilk 6 aylık bütçe gerçekleşmesini elde etmiş olduk. Özellikle küresel belirsizliklerin olduğu bir ortamda 6 ayın sonunda bütçemizin hala fazla veriyor olmuş olması son derece önemlidir. Dolayısıyla ilk 6 aylık bütçe gerçekleşmeleri bu açıdan yıl sonu bütçe hedeflerimizi teyit eden bir gelişme olduğunu ifade etmek isterim” diye konuştu.
"Bütçe giderlerinin ilk 6 aylık dönemdeki gerçekleşme oranı yüzde 48"
“Bütçe giderlerine bakacak olursak 2016 yılının ilk 6 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre bütçe giderleri yüzde 15.7 oranında arttı 273.9 milyar lira olarak gerçekleşti” ifadesini kullanan Ağbal, şunları kaydetti:
“Bu kapsamda bütçe giderlerinin ilk 6 aylık dönemdeki gerçekleşme oranı yüzde 48. Bütçeyle verilen ödeneklerin şuanda yüzde 48’ini harcamış durumdayız. Geçen sene bu oran yüzde 50 idi. Şuandaki bütçe ödeneklerindeki harcama oranımız geçen senenin altında. Toplam harcamalar içerisinde faiz hariç bütçe giderleri ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19.6 oranında artarak 247.5 milyar lira olarak gerçekleşmiştir. Faiz hariç harcamalardaki gerçekleşme oranı yüzde 48.1’dir. 2016 yılının ilk yarısında bütçe gelirleri yılbaşı hedeflerinin üzerinde bir performans göstermiş olup güçlü seyrine devam etmektedir. Bu yılın ilk yarısında bütçe gelirleri geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.8 oranında artarak 275 milyar liraya ulaşmıştır. Bütçe gelirlerindeki bu artış oranı 2016 yılı bütçesinde bütçe gelirleri için öngördüğümüz yüzde 11.9’luk artış oranının üzerindedir. Toplam bütçe gelirleri gerçekleşmelerimiz yılsonu hedeflerimizin toplamda üzerinde seyretmektedir. Vergi gelirleri 2016 yılının ilk yarısında yüzde 11.2 oranında artarak 216.6 milyar lira olmuştur. ilk 6 aylık dönemde vergi gelirlerindeki artış oranı 2016 yılı bütçesi için vergi geliri için öngördüğümüz artış oranıyla uyumludur. Vergi dışı gelirler ise 2016 yılının ilk yarısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 36.6 oranında artarak 58. 4 milyar lira olmuştur. ilk 6 aylık bütçe gerçekleşmeleri küresel ekonomide yaşanan olumsuzluklara, özellikle küresel ekonomideki olumsuzlukların ülkelerin mali politikaları üzerinde meydana getirdiği belirsiz ve risklere karşı ilk 6 aylık bütçe fazla veren bir bütçe olmuştur. bundan sonraki aylarda da bütçe disiplinle, mali disiplinle sonuna kadar riayet etmek suretiyle yılsonu için öngördüğümüz hedefi yakalamaya çalışacağız. Özellikle bu konuda gerek harcamalarda tasarruf yapılması, gerek gelir kapasitesinin arttırılması noktasında çabalarımızı yoğunlaştırmak üzere her türlü gayreti göstereceğiz. Dün Meclis’ten çıkan yasa son 6 aydır ortaya koyduğumuz diğer ekonomi politikasıyla ilgili kararlar ve Sayın Başbakanımız da ifade ettiler önümüzdeki günlerde yapacağımız yeni yasal düzenlemelerle birlikte özellikle ikinci yarıda başta yatırım harcamaları olmak üzere ekonomimizin büyüme ortamını teşvik eden işsizliği aşağı çeken politikalara devam edeceğiz.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.