banner216

Bu haber kez okundu.

Mali Bakanı Naci Ağbal, Kayıt Dışı Ekonominin Kesinlikle Önlenmesi Gerektiğini Belirterek:
Mali Bakanı Naci Ağbal, kayıt dışı ekonominin kesinlikle önlenmesi gerektiğini ifade ederek, “Kayıt dışı ekonomiyi bizim hızla aşağı çekmemiz lazım. Bir tarafta vergisini tam zamanında ödeyen kayıtlı mükellefler var, bir tarafta da hiçbir şekilde vergi dairesine uğramayan işletmeler var. Vergi dairesine hiç uğramayanları bir kere vergi dairesine getirmek lazım” dedi.
Bakan Ağbal, Afyonkarahisar’da Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “2016 Yılı Çalışma ve Hedeflerinin Değerlendirilmesi” toplantısına katıldı. Toplantının açılışında konuşan Türkiye ekonomisinin kalkınması adına önemli mesajlar veren Bakan Ağbal, önce AK Parti hükümetleri döneminde sağlanan ekonomik disiplinden bahsetti. Maliye Bakanlığı’nın Türkiye adına çok önemli bir görevi icra ettiğini ifade eden Bakan Ağbal, “AK Parti hükümetleri olarak 2002 yılından bu yana eğer bütçe disiplinini sağlamışsak, mali disiplini kararlı bir şekilde sürdürmüş isek bunun sacayaklarından biriside vergi gelirleri tahsilatından elde edilen başarıdır. Her yıl bir hedefimiz var. Bütçe kanunları ile belirlenmiş bütçe gelirleri hedefi, bu aynı zamanda Maliye Bakanlığı olarak bizim için bir ödev. Çünkü meclis her yıl hedeflenen bir gelir tahminini kanuna koyuyor, ondan sonrada onu gerçekleştirmek, onu sağlamak hatta o hedefi daha fazla gerçekleştirmekte bizim sorumluluğumuz” dedi.
“TÜRKİYE’NİN KAYIT DIŞI EKONOMİSİ HALEN YÜKSEK ORANLARDA”
Türkiye’de sıkça gündeme gelen “kayıt dışı ekonomi” konusuna da değinen Bakan Ağbal, her ne olursa olsun kayıt dışı ekonominin önlenmesi gerektiğine vurgu yaparak, “Ülkemizde kayıt dışı ekonomi halen yükse seviyelerde AK Parti hükümetleri döneminde son 14 yılda kayıt dışı istihdamda yüzde 52’lerden yüzde 32 seviyelerine gelmişsek de bir takım çalışmalar ile kayıt dışı ekonominin seviyesi yüzde 6-7 oranında bu dönemde azalmış olsa da aslında Türkiye’nin kayıt dışı ekonomisi halen yüksek oranlarda. Dolayısı ile bununla bizim mücadele etmemiz gerekiyor ve kayıt dışı ekonomiyi bizim hızla aşağı çekmemiz lazım. Gelir İdaresi Başkanlığımızın bu anlamda bir eylem planı var. 2011’li yıllardan itibaren 3.’nü uygulamaya geldiğimiz bir kayıt dışı eylem planımız var. Bunu da etkili bir şekilde uygulamaya devam etmemiz lazım. Siz Gelir İdaresi Başkanlığı çalışanları olarak vergi dairesi başkanlarımıza söylüyorum, mutlaka ve mutlaka ilk yapmamız gereken şey kayıt dışı kalmış, vergi dışı kalmış bütün işletmeleri yani bizim vergiden artık işletme diye tabir ettiğimiz işletmeleri tespit etmek. Vergi dairesine hiç uğramayanları bir kere vergi dairesine getirmek” diye konuştu.
“BU MESELEYİ SADECE BİR KAMU GETİRİSİ OLAYI OLARAK ELE ALIRSAK YANLIŞ OLUR”
Özel sektör ile konuşulduğu zaman kayıt dışı ekonomi konusunun gerçekten üzerinde durulması gereken bir husus olduğunu aktaran Bakan Ağbal şunları söyledi:
“Bir tarafta vergisini tam zamanında, doğru bir şekilde ödeyen kayıtlı mükellefler var, bir tarafta da hiçbir şekilde vergi dairesine uğramayan, vergi ödemeyen işletmeler var. Bundan da aslında haksız rekabet oluşuyor. Birisi kayıtlı ekonomi içerisinde bütün yükümlülüklerini yerine getiriyor ayakta kalmaya çalışıyor, diğeri ise o bir işletmeler ile aynı olacak şekilde hiçbir şey ödemeden onlarla haksız rekabet yapıyor. Yani bu meseleyi sadece bir kamu getirisi olayı olarak ele alırsak yanlış olur. Devletin görevi piyasada faaliyette bulunan işletmeler arasındaki her türlü haksız rekabeti her bakımdan önlemektir. Bunun yollarından birisi de kayıt dışı ekonomi ile etkin bir şekilde mücadele etmektir. Onun için Gelir İdaresi Başkanlığındaki bütün birimlerin çok aktif bir şekilde sokağa çıkıp, hayatın içerisine girip iktisadi hayatta olanları takip edip bu kayıt dışı kalmış bu merdiven altı işletmeleri bir bir kayda alması lazım. Onun için Gelir İdaresi Başkanlığımızın da özel olarak idarelerinin performanslarını kayıt dışı kalmış işletme sayılarını kayıt altına almalarını da takip etmek lazım. İstanbul’da Gelir İdaresi Başkanlığımız acaba şu 74 ayda kaç tane böyle işletmeyi kayıt altına aldı?”
Bakan Ağbal’ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202