banner216

Bu haber kez okundu.

EBSO’da sanayi 4.0 zirvesi
Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ’Sanayi 4.0 Zirvesi" düzenledi. Toplantıda konuşan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, "Varlığımızın devamı için üretim, üretimin sürdürülebilirliği için de şüphesiz ki bu rekabet ortamı ile baş edebilmemiz gerekmektedir. Ancak, bu mevcut geleneksel üretim yöntemlerimizle mümkün görünmemektedir. Biz artık seyretmenin ötesine geçelim. Yani artık harekete geçelim" dedi.
Son 1,5 yıldır ‘Bilgi çağının ötesine hazırlanın’ ve ‘Uyum sağlayamayan kaybedecek’ söylemiyle Sanayi 4.0 konusunu işleyen, bu konuda hazırladığı özel kitapçığı kamuoyunun bilgisine sunan EBSO, Sanayi 4.0’ın ele alınacağı özel zirve düzenledi. Akıllı fabrikalar, dijital dönüşüm, Sanayi 4.0’ın üniversite-sanayi işbirliğinde oluşturacağı fırsatlar ve Türkiye için yol haritası başlıklarının ele alındığı zirvenin açılış konuşmasını EBSO Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar yaptı.
Sürdürülebilir ekonomik büyüme ve kalkınma adına yakın geleceğin en önemli konularından olan Sanayi 4.0 için düzenlenen zirvede; Dokuz Eylül Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yaşar Uysal’ın moderatörlüğünde Vestel Elektronik Genel Müdürü Sertaç Beller, Festo Türkiye Satış Müdürü Tolga Kutlu, Bosch Teknik Genel Müdürü İrfan Bayrak Sanayi 4.0 ve akıllı fabrika örnekleri üzerine birer sunum gerçekleştirdi. CDO Turkey İcra Kurulu Başkanı Bülent Kutlu ile Vira Stratejik Ortaklık kurucusu Senem Kılıç ise Sanayi 4.0 ve dijital dönüşüm üzerine bilgi ve deneyimlerini aktaracak. İYTE Rektörü Prof. Dr. Mustafa Güden’in üniversite-sanayi işbirliğindeki fırsatlarla ilgili konuşmasının ardından da Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın Sanayi 4.0 konusunda Türkiye’nin izlediği yol haritasının paylaşılacağı bildirildi.
"Geleneksel yöntemle mümkün değil"
EBSO Meclisinde gerçekleştirilen toplantıda konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, "Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak; Sanayi 4.0 sürecini çok önemsiyor ve bu hususta elimizden geldiğince aktif olmaya gayret ediyoruz. Dünyayı başka bir yöne sürüklemeye başlayan küresel krizden bu yana, rekabet farklı bir şekle büründü. Varlığımızın devamı için üretim, üretimin sürdürülebilirliği için de şüphesiz ki bu rekabet ortamı ile baş edebilmemiz gerekmektedir. Ancak, bu mevcut geleneksel üretim yöntemlerimizle mümkün görünmemektedir. Bugün dünya, 4’üncü Sanayi Devrimi ile farklı bir dil konuşurken, bizim geleneksel üretim teknolojileri ve mevcut politikalarımız ile bir üst lige çıkmamız çok güç bir hale gelmiştir. Rekabet etmemiz her geçen gün zorlaşmaktadır" diye konuştu.
"3 sac ayağı var"
Sanayi 4.0’ın başarılı bir şekilde gerçekleştirebilmesi için 3 adım olduğunu söyleyen Yorgancılar, "Sanayi 4.0 sürecinde 3 çok önemli sac ayağını nasıl etkin işleteceğimiz çok ama çok önemlidir. İlki bizim gibi odaların, sivil toplum örgütlerinin bu farkındalığı oluşturmaktaki üstleneceği roldür. İkincisi kuşkusuz sanayi kuruluşlarımızın, üniversitelerimizle birlikte daha çok işbirliğini gerektiren bu sürece kendilerini hazırlamalarıdır. Üçüncü sac ayağı ise; Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın çizeceği yol haritasıdır" dedi.
"Seyretmenin ötesine geçelim"
Yorgancılar, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Şu gerçeği de göz ardı edemeyiz; biz henüz ’yerli arabayı nasıl üretiriz’i konuşurken, Sanayi 4.0’ın liderliğini üstlenmiş olan ülkeler yakın gelecekte sürücüsüz arabaları piyasaya sürmeye hazırlanmaktadır. Çok sevdiğim bir söz var; Nobel ödüllü yazar Bernard Shaw insanları üçe ayırmış; ‘bir şeyleri gerçekleştirenler, bir şeyleri seyredenler, gerçekleşen şeylere hayret edenler.’ Evet biz istiyoruz ki; dünya ülkeleri bir şeyleri yaparken, biz artık seyretmenin ötesine geçelim. Yani artık harekete geçelim" diye konuştu.
Üniversite-sanayi iş birliği
Ege Üniversitesi ile EBSO arasında makinelerin akıllı bakımını sağlayacak kare kodlu sistem hakkında çalışmaların devam ettiğini kaydeden Yorgancılar, "Ege Üniversitesi iş birliği ile başarılı sonuç aldığımız takdirde bunu tüm Türkiye’ye açacağız. Akıllı bakım, sanayi 4.0’ın bir tanesi. Bunu başardığımız takdirde diğer faktörler de yerine getirilecektir. Bunu yerine getirmek için mutlaka iletişim içerisinde olmamız lazım" ifadelerini kullandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202