banner216

Bu haber kez okundu.

Cısco Ve Vodafone Kızları Bilişim Sektörüne Çağırıyor
Vodafone ve Cisco, Türkiye’yi dijital geleceğe kadınlarla birlikte hazırlamak için ‘Bilişimde Kızlar Günü’ kapsamında başlattıkları işbirliklerine devam ediyor.
Birleşmiş Milletler’in 50 ülkede düzenlediği ‘Bilişimde Kızlar Günü’, Cisco işbirliği ile Vodafone’un ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Bu yıl 5’incisi düzenlenen etkinlik, kız öğrencilerin bilişim sektöründeki kariyer fırsatlarını daha yakından tanımalarını ve kariyer rotalarını çizerken teknoloji, bilim, mühendislik ve matematik gibi alanlara yönelmelerini amaçlıyor. Bilişimde Kızlar Günü, bu yıl farklı meslek liselerinden yaşları 13 ile 18 arasında değişen kız öğrencileri ağırladı. Öğrenciler, geleceğin sektörü teknoloji alanındaki kariyer fırsatları hakkında bilgilendirilirken, bilişim sektörünü daha yakından tanıma imkanı yakaladı.
Türkiye’nin Dijital Dönüşümünü kadınların ekonomik ve sosyal hayata tam katılımıyla gerçekleştirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Vodafone Türkiye Kurumsal İlişkiler ve Çeşitlilik Direktörü Gizem Keçeci, “Vodafone olarak Türkiye’nin Dijital Dönüşümüne liderlik etme hedefiyle çalışıyoruz. Bu dönüşümün de ancak kadınların ekonomik hayatın her alanında aktif rol almalarıyla mümkün olacağına inanıyoruz. Bu nedenle ’Vodafone Önce Kadın’ programı ile iletişim teknolojilerinin imkanlarıyla ülkenin dört bir yanındaki kadınların sosyal ve ekonomik hayata tam katılımlarını destekliyoruz, şirket içindeki çeşitlilik uygulamalarımızla da kadın çalışan oranlarımızı sürekli artırıyoruz” dedi.
Bugüne kadar ’Önce Kadın’ programı ile 650 binin üzerinde kadının hayatına dokunduklarını belirten Keçeci, “Şirket içindeki kadın çalışan oranımızı sektör ortalamasının iki katının üzerinde bir orana çıkararak yüzde 42’ye yükselttik. Bilişimde Kızlar Günü ile de kızlarımızı geleceğin sektörleri olan teknoloji ve bilişim için hazırlamak istiyoruz. Cinsiyet uçurumu dünyanın pek çok yerinde ve ekonominin her alanında karşımıza çıkıyor. Vodafone olarak bu durumu içinde yer aldığımız bilişim ve teknoloji sektörlerinde de gözlemliyoruz. Avrupa Komisyonu’na göre; 7 milyon kişilik bir ekosisteme sahip olan bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün yüzde 30’a yakını kadınlardan oluşuyor. Sektörde her yıl yaklaşık 120 bin kişilik istihdam ihtiyacı ortaya çıkıyor. Bu da kadınlar için büyük bir kariyer fırsatını gözler önüne seriyor. Ancak bin kadından 29’u bilişimden mezun ve sadece 4’ü bilişimle ilgili bir işe giriyor. Bu da kadınların bilişim sektörüne eğitim çağından itibaren yönlendirilmesi ve desteklenmesi gerektiğini ortaya koyuyor. Vodafone olarak, ’Bilişimde Kızlar Günü’nü bu konuda bilinç yaratılması için önemli buluyoruz” ifadelerini kullandı.
’Bilişimde Kızlar Günü’ etkinliğinin amacının kız öğrencilere yeni bir pencere açmak ve ileride içinde olacakları iş dünyası ve meslekler hakkında akıllarındaki sorulara yanıt vermek olduğunu ifade eden Cisco Kurumsal Sosyal Sorumluluk Yöneticisi Deniz Sungurlu, “Bugün alışverişten, bireysel bankacılığa hayatımızın her alanını teknoloji dönüştürüyor. Ancak, özellikle bilişim teknolojileri alanındaki yetenek açığı Türkiye’de önemini korumaya devam ediyor. Bugün Türkiye’de 37 bin 200 ağ uzmanı ihtiyacı bulunuyor. Ülkemizde kadınların iş gücüne katılımı ise oldukça azimli ve istekli olmalarına rağmen dünyanın diğer bölgelerine kıyasla geride kalıyor. Oysa kadınlar iş dünyasında özgün yetenekleri, gelişime açık, yaratıcı ve çözüm odaklı yaklaşımları ile fark yaratıyorlar. Kadınların bu farklarını bilişim sektöründe ortaya koyarak ülkemizi de ileriye taşıyacağına inanıyoruz” dedi.
Cisco’nun Networking Academy programları ile kadınlara sadece bilişim yetkinlikleri katmakla kalmayıp, onları geleceğin dijitalleşen iş dünyasına hazırlamayı hedefleyen dijital kültür eğitimleri de sağladığını ifade eden Sungurlu “Her yıl Networking Academy eğitimlerine 9 bin kişi katılıyor. Bu eğitimlere dünya ortalaması yüzde 17 olan kadın katılım oranının Türkiye’de yüzde 26 olmasından gurur duyuyoruz. Dijitalleşen dünyada bugün ve daha önemlisi gelecekte iş gücündeki çeşitlilik rekabetçiliği korumak için çok daha önemli olacak” diye konuştu. 1997 yılından bu yana faaliyet gösteren Cisco Networking Academy programlarında bugüne kadar Türkiye’de 43 bin öğrenci mezun olduğu bildirildi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202