banner216

Bu haber kez okundu.

Başkan Akay: "Faizsiz Avans Ödemesi Çiftçilerimizin İmdadına Can Suyu Gibi Yetişti"
Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Türkiye’de ilk defa uygulamaya koydukları faizsiz avans ödemesinin çiftçilere can suyu gibi yetiştiğini belirterek, "Özellikle önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde bankadan kullanılmak zorunda kalınan avansın tamamını çiftçilerimize bu avans yoluyla ödemek kararındayız" dedi.
Türkiye Şeker Kurumu’nun ev sahipliğinde düzenlenen ve şeker sektöründe uluslararası iş birliğini artırmayı amaçlayan Uluslararası Şeker Örgütü’nün 49. Konsey Toplantısı, 24-27 Mayıs tarihleri arasında İstanbul Bomonti Hilton Otel’de gerçekleştiriliyor. Şeker konusundaki gerçekler ve efsanelerin tartışılacağı toplantıya, Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay’ın yanı sıra 55 ülkeden delegasyon ile uzmanlar katıldı.
Toplantı hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Hüseyin Akay, "55 delegasyonun katıldığı toplantıda dünya genelindeki bilimsel değerlendirmeler yapılıyor. Buradaki değerlendirmeler sonucunda şekerin dünyadaki geleceği ve gidişatı ile insanların şeker tüketme alışkanları, insan bünyesinde etkileri üzerinde değerlendirmeler yapılıyor. Bu bilimsel toplantıların sonucunda inşallah şekerle ilgili politikalar daha sağlıklı bir şekilde düzenlenip belirlenecek" dedi.
"FAİZSİZ AVANS ÖDEMESİYLE ÇİFTÇİMİZ İHTİYAÇLARINI KARŞILAR HALE GELDİ"
Türkiye’de ilk defa Kayseri Şeker Fabrikası tarafından 17 Mayıs’ta geçirilen uygulamayla, çiftçilerin bankadan çektikleri avansın fabrika tarafından faizsiz verildiğini ifade eden Başkan Akay, "Biz Kayseri Şeker olarak çiftçimize her türlü desteği sağlıyoruz. Özellikle pancar ekimi konusunda bütün ihtiyaçları karşılanıyor. Bu sene özellikle şeker pancarı bedeli Türkiye’de ilk defa 20 Ocak tarihinde ödendi. Daha öncesinde Nisan sonlarında ödeniyordu. 3 buçuk ay gibi erken bir ödeme söz konusu oldu. Bunu biz yıllar içerisinde 1’er ay geriye çekmek suretiyle gerçekleştirdik ve böyle bir başarı sağlandı. Pancar bedeli tabi erken ödenince çiftimiz özellikle bahar aylarında bazı ihtiyaçlarını karşılama konusunda ihtiyaç duymaya başladılar. Bunu da özellikle bankalardan kredi kullanmak suretiyle karşılama durumunda kalıyorlar. Bizim de çiftimize onları faizden de kurtaracağımız dair bir sözümüz vardı. Onları bankadan kredi kullanma mecburiyetinde bırakmayacağız. Bunu yapabilmek onları faizden de kurtarmak anlamına geliyor. Onun için de bu Mayıs ayının 17’si itibariyle çiftçimize ton başına 10 lira avans ödemesi yaptık. Bu avans ödemesi faizsiz bir uygulama oluyor ve çiftimiz bundan dolayı ihtiyaçlarını rahat karşılar duruma geldi. Bunu biz yıllar itibariyle geliştirerek devam ettirmek istiyoruz. Özellikle önümüzdeki 1-2 yıl içerisinde bankadan kullanılmak zorunda kalınan avansın tamamını çiftçilerimize bu avans yoluyla ödemek kararındayız. Bunu da bu sene başlattık ve inşallah bu hedefimize de ulaşacağız" diye konuştu.
"BU UYGULAMA ÇİFTÇİLERİMİZİN İMDADINA ADETA CAN SUYU GİBİ YETİŞTİ"
Uygulamanın Türkiye’de ilk olduğunu vurgulayan Başkan Akay, "Daha önce böyle bir uygulama yoktu. Çeşitli ihtiyaçlar için belirlenen avanslar var. Bunlar çapa, sulama, söküm, bayram avanslara istinaden yapılan uygulamalar var ama faizden kurtarma adıyla avans uygulamasını ilk defa biz gerçekleştirdik. Tabi çiftçilerimiz bundan oldukça memnunlar, çünkü ihtiyaçlarını karşılama konusunda özellikle bu aylarda önemli sıkıntılar yaşıyorlar. Hasat dönemi geldiği zaman ürettikleri ürünleri satıp paraya çevirip ihtiyaçlarını karşılıyorlar ama özellikle bu ürünlerin yetişme aşamasında bir yerden maaşları olmadığı için ihtiyaçlarının karşılayamıyorlar. Bu uygulama çiftçilerimizin imdadına adeta can suyu gibi yetişti. Onun içinde çok memnun olduklarını ifade ediyorlar, biz de bu memnuniyetlerini görüyoruz. Zaten bizim de amacımız çiftçimizi mağdur, bankalara muhtaç olmaktan kurtarmaktı. Bu uygulama da tam yerini buldu” ifadelerini kullandı.
"TÜRKİYE’DEKİ TÜM ŞEKER PANCARI ÇİFTÇİLERİ BU UYGULAMADAN YARARLANMA İMKANI BULDU"
Uygulamanın diğer fabrikalara örnek teşkil edeceğini umduğunu kaydeden Başkan Akay, "Bizim yaptığımız uygulamalar sadece bizim çiftçimize uygulansın anlayışında değiliz. Özellikle pancar bedelinin erken ödenmesi Türkiye’de bir örnek teşkil etti. Diğer fabrikalar da pancar bedellerinin erken ödeme konusunda gayret içerisine girdiler. Bundan Türkiye’deki tüm şeker pancarı çiftçileri yararlanma imkanı bulmuş oldular. Bizim sektörde bu konuda öncülük yapıyor olmamız Türkiye’deki tüm çiftçilere fayda sağlıyor. Aynı zamanda bu konuda da belki bu sene olmasa bile önümüzdeki yıllarda Türkiye’deki tüm çiftçilerin yararlanacağı bir sistem gelişir. Bütün şeker fabrikaları bu uygulamadan çiftçilerini yararlandırmış olurlar. Böyle olursa da biz bundan gurur duyarız. Güzel bir örnek ve öncü olmaktan gurur duyarız" şeklinde konuştu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202