banner216

Bu haber kez okundu.

Bakan Özlü, sanayi üretim endeksini değerlendirdi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 2016 yılı Haziran ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirdi. Bakan Özlü, ilk altı ayda dış piyasalarda yaşanan belirsizlik ve yakın çevrede yaşanan huzursuzluklara rağmen karşılaşılan güçlü sanayi büyümesi, ülkenin de hızlı büyüdüğünü gösterdiğini söyledi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, 2016 yılı Haziran ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirdi. 2016 yılı Haziran ayında takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 1,1 arttığını söyleyen Özlü, "Arındırılmamış endekste de benzer şekilde artış %1,1 olarak gerçekleşmiştir. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre %1,4 azalmıştır. Sanayi üretimi Haziran ayında beklentilerin bir miktar altında olsa bile artmaya devam etmiştir. Haziran ayında her ne kadar iç talep ılımlı şekilde büyümeye devam etse de, sanayi üretiminde Ramazan ayı ve tatillerden kaynaklanan bir ivme kaybıyla karşılaştık" dedi.
Haziran ayı sanayi üretiminde görünen tabloda, küresel finans piyasalarının yaşadığı belirsizliğin de etkisi görüldüğünü kaydeden Özlü, tüm bu gelişmelere rağmen, Haziran ayı çarkların dönmeye devam ettiği, sanayi üretiminin bir önceki yıla göre arttığı bir ay oldu.
Bugün açıklanan verilerle sanayinin ilk altı aylık ortalama büyümesi de arındırılmamış rakamlara göre yüzde 4,3 olduğunu vurgulayan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı, "Sanayi üretimini ülke büyümesinin yol göstericisidir ve sürükleyici gücüdür. İlk altı ayda dış piyasalarda yaşanan belirsizlik ve yakın çevremizde yaşanan huzursuzluklara rağmen karşılaştığımız bu güçlü sanayi büyümesi, ülkenin de hızlı büyüdüğünü göstermektedir" değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye’nin çok sağlam bir ekonomik altyapıya sahip, kamu tarafı da özel sektör tarafı da gelebilecek iç ve dış şoklara karşı dayanıklı olduğunu belirten Bakan Özlü, "Nitekim, Temmuz ayında yaşanan başarısız darbe girişimi ülkenin sahip olduğu sağlam makroekonomik temeller ve sanayicimizin sağlam duruşu sayesinde ekonomiye zarar verememiştir. Kamunun bütçe ve borç dinamikleri çok güçlüdür. Özel sektörümüz büyüyen iç pazarın da etkisiyle büyümeye devam etmektedir. Toparlanmaya başlayan ihracat pazarlarımız özel sektörün büyümesinin önünü açmaktadır. Finansal piyasalarımız ciddi şekilde denetlenmekte ve sistematik olarak herhangi bir risk taşımamaktadır. Ayrıca, olabilecek tüm gelişmelere Merkez Bankamız dahil tüm kuruluşlarımız müdahale edebilecek durumdadır" dedi.
Bu veriler ışığında bu başarısız darbe girişiminin ülkeye zarar vereceğini düşünen kredi derecelendirme kuruluşları, eğer kötü niyetli değillerse ülkeyi tanımayan kuruluşlar olduğunun altını çizen Bakan Özlü, değerlendirmesini şöyle tamamladı: "Darbe girişimi nedeniyle yaşanan olağanüstü gelişmelere rağmen sanayicilerimizin önünü açmak ve üretimi artırmak için yeni adımlar atıyoruz. Teşvik sistemimizde radikal bir değişikliğe giderek yüksek katma değer sağlayacak projelere yatırım yerinden alım garantisine kadar çok daha fazla ve nitelikli destek vereceğiz. Ayrıca, yeni kuracağımız varlık fonu ile özel sektörümüze canlılık getireceğiz. Bireysel Emeklilik Sistemi’nde yapacağımız değişiklikle de ülke tasarruflarını artırmayı amaçlıyoruz. Tasarrufların artması daha çok yatırım için daha ucuz kaynak demektir. Attığımız bu adımlarla birlikte ülke sanayimizin çok daha hızlı ve sağlıklı büyüyeceğini ve refahımızın artmasına katkıda bulunacağını düşünüyorum".
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202