banner216

Bu haber kez okundu.

Bakan Özlü Düzce iş dünyasıyla buluştu
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, “Türkiye’nin tamamında ekonomik hayatın daha da canlı hale gelmesini sağlayacağız” dedi.
Düzce Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Düzce Üniversitesi’nde düzenlenen Sanayi Şurası Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü’nün katılımı ile gerçekleşti.
Sanayici ve İş adamlarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda konuşan Bakan Özlü, “Birçoğunuz, AK Parti’den önceki Türkiye’yi de çok iyi hatırlıyorsunuz. Birçoğunuz, o zorlu koşullarda, güven ve istikrarın olmadığı bir ortamda işlerinizi kurdunuz, büyütmeye çalıştınız. Genel politikaların başarısızlığı bir yana, devlet sizlerin sorunlarınıza hep kayıtsız kalıyordu. Bir elin parmağını geçmeyecek bazı büyük firmaları saymazsanız, devlet sizlere sırtını dönüyordu. Buralara dönüp bakmıyordu. Sizler Ankara’ya gitseniz, kapılarını sizlere açmıyordu. Artık bütün bunlar değişti. AK Parti ile birlikte bambaşka bir dönem başladı. Artık devlet sizin ayağınıza geliyor. Sakın yanlış anlaşılmasın, bizim burada olmamız sizin için bir lütuf değil. Bu sizin doğal hakkınızdır. Bizim de en temel vazifemizdir. Devlet mekanizması, siyaset ve bürokrasi kurumları, bunun için, sizlere hizmet etmek için var. Bugün de, bundan sonra da, sizlerle her zaman bir arada olmaya gayret edeceğiz. Sorunlara yerinde çözümler üreterek, sizlerin daha fazla ve daha nitelikli üretim yapmanızın, daha iyi ticaret yapmanızın önünü açacağız. Hem Düzce’de hem de Türkiye’nin tamamında ekonomik hayatın daha da canlı hale gelmesini sağlayacağız. Önümüzdeki dönemde, bizim çalışmalarımızla, sanayicimizin, tüccarımızın, esnafımızın gayretleriyle, ülkemizde yıldızı parlayan şehirlerden biri Düzce olacak” dedi.
“Türkiye ekonomisi, çok güçlü bir ekonomidir”
Bakan Faruk Özlü, Türkiye ekonomisinin çok güçlü olduğunu belirterek “Özellikle 2002’den sonra hayata geçirilen birçok reform, Türkiye ekonomisini diğer dünya ülkelerinden olumlu yönde ayrıştırmıştır. Bunu 2008’in son çeyreğinde patlak veren küresel krizde ispatladık. O zaman Sayın Cumhurbaşkanımız, Kriz, Türkiye’ye teğet geçecek demişti. Gerçekten de Türkiye, o krizden en az etkilenen ülkelerden biri oldu. Türkiye ekonomisi, defalarca testlerden geçti ve hepsinden alnının akıyla çıktı. 15 Temmuz süreci de Türkiye ekonomisinin gücünü ve direncini gösterdi. Makroekonomik alanda, kamu maliyesinde, bankacılıkta, yapısal reformlar hayata geçti. Şimdi ise tasarruflarımızı artıracak ve cari açık sorunumuzu çözecek yapısal reformları hayata geçiriyoruz. Bir yandan da artık mikro diyebileceğimiz reformları hayata geçiriyoruz. Artık sektörler ve hatta neredeyse işletmeler düzeyinde politikalar üretiyoruz” diye konuştu.
"İhtiyaca göre özel teşvikler uyguluyoruz"
“Mesela teşvik sisteminde en son yaptığımız değişiklikler bu mantığa dayanıyor” diyen Bakan Özlü konuşmasına şöyle devam etti: “Artık biz şu şartlarda teşvik veriyoruz, isteyen yararlansın demiyoruz.
Her yatırıma, o yatırımın ihtiyacına özel teşvikler uygulamaya başlıyoruz. Türkiye’de daha fazla yatırım yapılmasını amaçlıyoruz. Ancak bu yeterli değil. Türkiye’nin bir Ar-Ge cenneti haline dönüşmesini ve daha yüksek katma değerli ürünler üretmesini hedefliyoruz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın, yatırımın, üretimin, Ar-Ge’nin önündeki engelleri kaldırmaya devam edeceğiz. Sadece önünüzü açmakla, yoldaki engelleri kaldırmakla yetinmeyeceğiz. Sizlere destek de olacağız. Türkiye’nin çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu potansiyeli en yüksek seviyede açığa çıkarmak hepimizin vazifesidir. Yeter ki bu ülkeyi akılla, mantıkla, bilimle, bilgiyle yönetelim. Yeter ki bu ülkede her anlamıyla evrensel standartları yakalayalım. Yeter ki ekonomik ve siyasi istikrarı koruyacak bir sistem inşa edelim, bu ülkeyi yeniden koalisyon sarmalına sokmayalım.”
“Başkanlık sistemi tartışmaları önemli”
Bakan Faruk Özlü, bu hafta içinde yeniden başlayan Başkanlık Sistemi tartışmalarını çok önemsediğini belirterek “Bu tartışmaların Türkiye için olumlu olduğuna inanıyorum. Yeni anayasanın ve Başkanlık Sistemi’nin, sosyal ve ekonomik hayatımıza çok olumlu etkileri olacağını düşünüyorum. Bu konuyu, ön yargılardan ve politik pozisyonlardan bağımsız bir şekilde tartışabilmeliyiz. Ortak akıl çerçevesinde en uygun sistemi inşa edebilmeliyiz. Başkanlık sistemiyle ilgili çalışmalar neticesinde ortaya çıkacak olan modeli, önce Meclis iradesine, ardından da doğrudan milletimize götürelim. Mecliste 550 vekilin tamamı olur dese bile, yine de milletimize fikrini soralım. En iyi hakem olan milletimiz de kararını versin ve yolumuza ona göre devam edelim. Böylece hızımıza hız katalım. Bu sürece, iş dünyamızın da çok ciddi bir şekilde sahip çıkacağını, çok ciddi bir katkı vereceğini düşünüyorum” dedi.
Bakan Özlü’nün konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202