banner216

Bu haber kez okundu.

Bakan Işık, Artan Sanayi Üretim Endeksini Değerlendirdi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Ocak ve Şubat ayında sanayi üretiminde yaşanan artışın, Türkiye’de iktisadi faaliyetin güçlü seyrettiğini ortaya koyduğunu belirtti.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2016 yılı Şubat ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirdi. Bakan Işık yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’nin, bölgesel ve küresel birçok zorluğa rağmen, 2015 yılında yüzde 4 oranında büyüdüğü özellikle 4’üncü çeyrekteki yüzde 5,7’lik büyümenin son 17 çeyrekte görünen en yüksek rakam olduğunu belirtti. Ocak ve Şubat ayında sanayi üretiminde yaşanan artışın, Türkiye’de iktisadi faaliyetin güçlü seyrettiğini ortaya koyduğunu bildiren Işık, son dönemde ekonomide yaşanan gelişmelerin, Türkiye’de istikrarın sürdüğünü ve Türkiye’nin 2016’da da güçlü bir büyüme yakalayacağını gösterdiğini belirtti.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 2016 yılı Şubat ayına ait sanayi üretim endeksini değerlendirmesinde şu ifadelere yer verdi: “2016 yılı Şubat ayında mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi bir önceki aya göre yüzde 0,5, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 artmıştır. Arındırılmamış endeksteki yıllık artış ise yüzde 8,5 oldu. Sanayi üretiminde 2015’in son çeyreğinde başlayan güçlü ivme, Şubat ayında da devam etmiştir. Sanayi üretimindeki yıllık artış, Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştır. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, takvim etkisinden arındırılmış verilere göre, imalat sanayindeki artış yüzde 6,2 olmuştur. Özellikle imalat sanayinde yıllık bazda yaşanan bu yüksek artış, sanayi üretiminin ilk çeyrek büyümesine oldukça olumlu bir katkı vereceğini göstermektedir.
İhracatımız, Şubat ve Mart ayında artış gösterdi. Önümüzdeki dönemde, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere pazarlarımızdaki toparlanma, İran’a ambargonun kalkması ve yeni pazarlara açılım çalışmalarımız da ihracatımıza ve dolayısıyla sanayi üretimine olumlu yansıyacaktır. Avrupa Birliği’nin parasal genişleme hamlesi de Türkiye ekonomisine olumlu etki yapacaktır. Hem dış hem de iç talebi canlandıracak olan bu gelişmeler, ülkemizdeki yatırım ve üretim iştahını da artıracaktır.
Sanayi sektörü, Türkiye’de büyümenin lokomotifi olan bir sektördür. Bu nedenle, sanayi üretimini hem nicelik hem de nitelik olarak geliştirmeye büyük önem veriyoruz. Ar-Ge Reform Paketi’yle ilgili ikincil mevzuat çalışmalarını tamamlamak üzereyiz. Bu mevzuatın tamamlanmasını müteakip ülkemizde çok sayıda yeni Ar-Ge ve tasarım merkezi kurulacağını, mevcut Ar-Ge merkezlerinin de büyüyeceğini, gelişeceğini düşünüyoruz. İş ve yatırım ortamını güçlendirmek için yapısal reform niteliğinde düzenlemeler içeren Sınai Mülkiyet Kanun tasarımızı TBMM’ye göndermiş durumdayız. Üretenin ve üretimin önündeki engelleri kaldıracak, özellikle yatırım yeri sıkıntılarına çözüm üretecek Üretim Reform Paketi’mizin hazırlıklarını da sürdürüyoruz. İnşallah, bu çalışmalarla, çok daha güçlü, dinamik, rekabetçi bir sanayi sektörünü inşa edeceğiz. 4’üncü Sanayi devriminde rol alan, teknoloji üreten ve ürettiği teknolojiyi dünyaya ihraç eden bir ülke olacağız".
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202