Eğitim şart diyoruz, eğitimsiz olmaz diyoruz. Evet, eğitim şart ancak nasıl bir eğitim olmalı?

Eğitim etkin olduğu takdirde meyvelerini verir, aksi halde sadece boşa kürek çekmiş oluruz.

İşte bu yüzden, tüm dünyada toplumlar yeni yöntemler, yeni uygulamalar peşinde. Hepsinin amacı aynı; Kaliteli eğitim.

Bugün sizlere ulusal bir gazetede yer alan haberin içeriğinden ve yaşam standartları bakımından dünyanın en önde gelen ülkelerinden olan Finlandiya’da uygulanması düşünülen yeni ve farklı bir eğitim sisteminden bahsedeceğim.

Yapılan birçok araştırmaya göre, Finlandiya dünyadaki en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip. Buna karşın Finliler durmak bilmiyor. Eğitim sistemlerinde tarihi bir reform aşamasındalar. Bu reforma bildiğimiz eğitim sisteminin sonu da diyebiliriz!..

İskandinavya yarımadasındaki özgürlük, demokrasi, insan hakları ve insani gelişmişlik düzeyi bize nasıl bir ülkede -ve dünyada- yaşamak istediğimize dair ilham veren ve hayallerimizi kışkırtan muazzam bir örnek olarak karşımızda duruyor. Sistem ilk etapta 16 yaş düzeyindeki daha yetişkin öğrenciler ile başlayacak. Yapılacak değişikliklerin kademeli olarak 2020 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

Söz konusu olan eğitim sistemi olunca tüm İskandinav ülkeleri başa güreşiyor ancak, Finlandiya bu ülkelerin arasında dahi öne çıkıyor.

Finlandiya eğitim sistemi bakımından dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul ediliyor. Fakat bu kusursuz işleyen sistem, Finliler açısından yeterli değil.

Bu sebeple, tüm eğitim tarihi açısından gerçek bir devrim niteliği taşıyan yeni bir eğitim felsefesi ortaya koymuş durumdalar.

Finli yetkililer klasik müfredatları okullardan tamamen kaldırmayı düşünüyorlar.

Artık fizik, matematik, edebiyat, tarih, coğrafya ya da buna benzer herhangi bir ders olmayacak!

Finli yetkili Marjo Kyllönen, yapacakları değişikliği şöyle açıklıyor:
"1900'lü yılların başında tasarlanan ve o zamanlar faydalı olan eski moda bir anlayış ile okullarda eğitim veriyoruz. Oysa günümüzde ihtiyaçlar aynı değil. Dolayısıyla 21. yüzyıl için uygun bir eğitim modeli lazım."

Peki, bu ne anlama geliyor? Nasıl bir eğitim modeli düşünülüyor?

Klasik dersler yerine olay ve olgular disiplinler arası bir biçimde ele alınacak.

Örneğin, İkinci Dünya Savaşı tarih, coğrafya ve matematik açısından incelenecek.

Bunun yanı sıra “Kafede Çalışmak” gibi bir ders alacak öğrenciler, uygulamalı olarak iletişim becerileri, İngilizce ve ekonomi eğitimi görecekler.

Öğrenciler ayrıca kendi çalışmak istedikleri konu başlıklarını kendileri belirleyecekler.

Örneğin buna göre bir öğrenci kimya veya fizik derslerindeki bütün üniteleri görmek ve sınavda bunlardan geçmek zorunda olmayacak. Sadece kendi belirlediği konulardan sorumlu olacak.

Böylece öğrenciler “Bu ders ne işime yarayacak?” sorusunu sormayacaklar.

Bu durum hiç şüphesiz öğretmenleri de bir hayli etkileyecek. Öğretmenlerin farklı konular üzerine işbirliği yapmasını gerektirecek.

Ne diyelim…

Darısı başımıza.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234

banner246