banner216

Bu haber kez okundu.

Yrd. Doç. Dr. Toran: “Bizler Çocukları Yaşama Hazırlıyoruz”
İstanbul Kültür Üniversitesi(İKÜ) ve İstanbul Kültür Eğitim Kurumları(İKEK) işbirliği ile anaokullarında uygulanmak üzere geleneksek eğitim modellerinden farklı ve çocukları yaşama hazırlamayı hedefleyen yeni bir eğitim modeli geliştirildi. İKÜ Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Toran da, “Bizler, çocukları yaşama hazırlıyoruz” dedi.
Geliştirilen İKEK Anaokulu programı, İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi, Çocuk Haklarına Dair Sözleşme (ÇHS) ve Kültür Anayasası çerçevesi esas alınarak çocuğun yüksek yararını gözeterek hazırlandı. Bu sosyal metinler bağlamında İKEK anaokullarında çocuğun gelişimsel, akademik ve yaşamsal esenliği birinci öncelik olarak kabul edilmekte olup gerçekleştirilen uygulamalar ÇHS’nin 12. Genel Yorumu olan Çocuğun Katılım Hakkı’nı temel referans alarak uygulamaların merkezine çocuğun bizzat kendisini koymasıyla katılımını en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor.
ÇOCUKLARIN ETKİN BİR BİREY OLMASINI SAĞLIYOR
Çocuğun yüksek kararını gözeten program aynı zamanda gelişimsel, çocuk merkezli, oyun temelli, elektik, yaşamın içinden ve çok yönlü değerlendirme boyutları düşünülerek hazırlandı. Bu bağlamda geliştirilen program ile İKEK Anaokulları, çocuğa zengin uyarıcı çevre olanakları sunarak çocuğun merak, keşfetme duygusu ve problem çözme becerilerini destekleyen, çocuğun yaratıcılığını en üst düzeye çıkaran, içinde yaşadığı dünyanın farkına varmasını ve etkin bir birey olarak katkılar sunabilmesini destekleyen, karar alabilme ve bağımsız düşünebilme yeterliliklerini edinmesini sağlayan uygulamaları hayata geçiriyor.
Geliştiren yeni program için çok fazla emek sarf ettiklerini ve sonuçlarını en iyi şekilde almayı beklediklerini dile getiren İKÜ Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Toran da, “Bizler, çocukları yaşama hazırlıyoruz” dedi. Mehmet Toran, bu modeli oluşturmadan önce Türkiye’deki diğer modelleri araştırdıklarını ve verilen programların yeteri kadar uygulanmadığını gözlemlediklerini dile getirdi. Toran aynı zamanda, “Geliştirdiğimiz programı öncelikli olarak çocuğun esenliği ve çocuğun yaşam deneyimlerini zenginleştirmek üzerine kurduk. Dolayısıyla da bu program Türkiye’de özgün bir model önerisi olarak karşımıza çıkıyor. Bizim programımızın diğer modellerden en önemli farkı onlar çocukları bir önceki eğitim kademesine hazırlarken biz çocukları yaşama hazırlıyoruz. Yaşama hazırlarken de özellikle çocukların deneyimlerini ön planda tutuyoruz. Programımızın diğer önemli kısımlarını da aile ve öğretmenler oluşturuyor. Program için donanımlı öğretmenlerimiz hem programı hem çocuğu hem de kendisini çok boyutlu olarak değerlendirmelere tabi tutuyor” diye konuştu.
“YAŞAMLARINDA KULLANACAKLARI HER ŞEYİ EĞİTİM HAYATINDA VERİYORUZ”
İKEK Anaokulları Koordinatörü Elvan Kandemir de yeni programla birlikte verilen eğitimin daha da kaliteli olacağına vurgu yaparak, “56 yıllık bir deneyime sahip olan İKEK’te, var olan deneyimlerimizin üzerine daha da yenileri eklemek ve çağa ayak uydurmak için eğitimin başlangıcı olan anaokulu için programımızı geliştirdik. Sonuçta teknolojik, bilimsel ve iletişimsel gelişmeler; eğitim kurumlarının ayak uydurması gereken olmazsa olmaz konular. Bu yüzden, eğitim fakültemizin de katkılarıyla çocuklarımızın bilişsel, sosyal ve öz bakım becerilerini geliştiren bir program ile ortaya çıkardık. Bu şekilde çocuklarımızı aslında hayata daha iyi hazırlıyoruz. Aslında biz çocuğun yaşamında kullanabileceği her şeyi eğitim hayatında vermeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202