banner216

Bu haber kez okundu.

YÖK’ten Sağlık Önlisans Alanlarından Mezun Olanların Lisans Tamamlamasıyla İlgili Açıklama
Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), sağlık önlisans alanlarından mezun olanların, 2015-2016 eğitim öğretim yılı için açılacak lisans tamamlama programlarına başvurularının e-Devlet şifresiyle 3-14 Ağustos 2015 tarihleri arasında https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden alınacağını bildirdi.
YÖK’ten yapılan açıklamada, “19 Kasım 2014 tarih ve 6569 Sayılı Kanun’un Geçici Madde 69’u uyarınca, yer alan ön lisans programlarından 19 Kasım 2014 tarihine kadar mezun olan adaylar için lisans tamamlama programları açılacaktır. 2015-2016 eğitim öğretim yılı için açılacak lisans tamamlama programlarına başvurular e-Devlet şifresiyle 3 -14 Ağustos 2015 tarihleri arasında https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden alınacaktır. Başvuru sırasında adaylardan ön lisans diplomasında yer alan Üniversite, Meslek Yüksekokulu, Program adı ile diploma notunun sisteme girilmesi istenecektir. Başvuru yapmayan adaylar, 2015-2016 eğitim öğretim yılı için tercih ve yerleştirme işlemlerinden yararlanamayacaklardır. Tercihler 24-28 Ağustos 2015 tarihleri arasında aynı internet adresinden alınacaktır. Tercih işlemleri sırasında ön lisans alanlarına göre hangi alanlarda lisans tamamlama programları açılacağı, programların yer alacağı üniversiteler ile kontenjanları ve yerleştirmeye ilişkin esaslar yayımlanacaktır” denildi.
"LİSANS TAMAMLAMA PROGRAMLARINA YERLEŞEN ADAYLARIN KAYIT İŞLEMLERİ 7-11 EYLÜL 2015 TARİHLERİ ARASINDA YAPILACAK"
Yerleştirme işlemlerinin 3 Eylül 2015 tarihine kadar yapılacağı ve sonuçların https://yoksis.yok.gov.tr/BTS internet adresinden duyurulacak olup adaylara ayrıca posta yolu ile gönderilmeyeceğinin bildirildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Lisans tamamlama programlarına yerleşen adayların kayıt işlemleri 7-11 Eylül 2015 tarihleri arasında ilgili üniversiteler tarafından yapılacaktır. İlan edilen kayıt tarihlerinde kaydını yaptırmayan adaylar yerleştirme işleminden doğan haklarından vazgeçmiş sayılacaklar ve kayıtları yapılmayacaktır. Söz konusu kanun uyarınca 19 Kasım 2014 tarihine kadar belirtilen ön lisans programlarından mezun olanların sayısı, üniversitelerin kapasiteleri ve eğitim-öğretimin niteliğinden taviz verilmemesi gibi temel ilkeler dikkate alındığında bütün başvuruların karşılanamayacağı hususu göz önünde bulundurularak, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında yerleştirilemeyen adaylar için takip eden yıllarda lisans tamamlama programları açılmaya devam edilecektir.”
BAŞVURU YAPILABİLECEK ÖN LİSANS PROGRAMLARI
Açıklamada yer alan lisans tamamlama programlarına başvuru yapabilecek ön lisans programları ise şöyle:
“Acil yardım, acil yardım teknikerliği, acil yardım teknikleri, adli tıp, adli tıp teknikerliği
ağız diş sağlığı, ağız ve diş sağlığı, ambulans ve acil bakım teknikerliği, ambulans ve acil bakım, ameliyathane hizmetleri, ameliyathane teknikerliği, anestezi, anestezi teknikerliği, cerrahi teknikerliği, çevre, çevre sağlığı, diş protez, diş protez teknikerliği, diş protez teknolojisi, diş teknik sekreterliği, diyaliz, ebelik, eczane hizmetleri, eczane teknikerliği, elektronörofizyoloji, engelli bakımı ve rehabilitasyon, evde hasta bakımı, fizik tedavi, fizik tedavi ve rehabilitasyon, fizyoterapi, hastane yönetimi ve organizasyon, hemşirelik, hidroterapi, ilk ve acil yardım, iş ve uğraşı terapisi, laborant ve veteriner sağlık, nükleer tıp teknikleri, odyometri, optisyenlik, ortopedik protez ve ortez, otopsi yardımcılığı, paramedik, patoloji laboratuar, patoloji laboratuvar teknikleri, perfüzyon, perfüzyon teknikleri, podoloji, protez ve ortez, radyoloji, radyoterapi, sağlık kurumları işletmeciliği, sağlık yönetimi, sağlık memurluğu, sağlık teknikerliği, tıbbi görüntüleme teknikleri, tıbbi laboratuar, tıbbi laboratuvar teknikleri, veteriner sağlık teknikerliği, yaşlı bakımı, yaşlı bakım hizmetleri, yaşlı hizmetleri bakımı.”
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner234