banner216

Bu haber kez okundu.

Prof. Dr. Yücecan: "Uluslararası standartlarda üstün nitelikli sağlık çalışanları yetiştiriyoruz"

Yakın Doğu Üniversitesi (YDÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Kurucu Dekanı Prof.Dr. Sevinç Yücecan, Sağlık Bilimleri Fakültesinin kurulma amacının uluslararası standartlarda üstün nitelikli sağlık çalışanları yetiştirmek olduğunu söyledi.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğüne açıklamalarda bulunan Sağlık Bilimleri Fakültesi Kurucu Dekanı Prof.Dr. Sevinç Yücecan, "Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde yer alan evrensel değerler ışığında üstün nitelikli sağlık çalışanları yetiştirilmesi için bilim ve teknolojiye dayalı, uluslararası standartlarda eğitim-öğretim programı uygulamak, araştırma ve danışmanlık hizmetleri sunmak, üretilen bilginin ilgili tüm sektörlere iletilmesini ve toplum yararına kullanılmasını sağlamak amacı ile kurulmuştur" dedi.

YDÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi bünyesinde bulunan 13 bölüm ile başarıdan başarıya koştuklarını dile getiren Prof. Dr. Yücecan, "Kuruluşundan bu yana geçen kısa bir süreç içinde Sağlık Bilimleri Fakültesi üniversite bünyesinde öğrenci sayısı en yüksek olan 5’inci fakülte olma potansiyeline sahip olmuştur" ifadelerini kaydetti.

"Dünya standartlarıyla yarışacak düzeylerde verilen eğitimde çağdaş araç-gereçler ve olanaklardan yararlanılmaktadır"

Sağlık Bilimleri Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Yücecan, "Fakülte çatısı altında 13 bölümün eğitim sisteminde sorunlara geniş açıdan bakabilen, bilim alanında güncel gelişmeleri yakından izleyen, ve sürekli gelişen bir kurum anlayışı süregelmekte, dünya standartlarıyla yarışacak düzeylerde verilen eğitimde çağdaş araç-gereçler ve olanaklardan yararlanılmaktadır. Ayrıca öğrencilerimizin kendi potansiyellerini ortaya koymalarına fırsat verecek bir ortamda, en üst düzeyde lisansüstü eğitim verilmesini de sağlayarak, projeler üretilmekte, Kıbrıs’ın dokusunu yansıtan araştırmalar yapılmaktadır. Fakültemizde bu çerçevede yapılan araştırmaların sayısı 150’yi aşmıştır" açıklamasında bulundu.

Prof. Dr. Yücecan, akademik kadronun ilk günden bugüne değin bilgisini, yüreğini ve gücünü birleştirerek ve başaramayacağı bir şeyin olmadığı inancıyla hareket ederek özgüvenleri çok yüksek, kendine güvenen, sorumluluğunu her şeyin üzerinde tutan, insan ilişkilerinde başarılı, mesleki bilgileri sağlam, öğrenmeye ve araştırmaya yatkın, akılcı, yaratıcı ve özgür düşünceye sahip, Atatürk ilke ve devrimlerini özümsemiş gençler yetiştirme ilkesi ile hareket ettiğini dile getirdi.

"Biz tüm öğrencilerimizle, tüm çalışanlarımızla büyük bir aileyiz"

Prof. Dr. Yücecan "Bugün için fakültemizde lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim ve öğretim yapan öğrenci sayısı bin 845’dir. Biz tüm öğrencilerimizle, tüm çalışanlarımızla büyük bir aileyiz. Ben buna inanıyorum. Zor anlarda da, mutlu anlar da kenetlenmesini bilen bir aile. Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü, T.C. Yüksek Öğrenim Kurumu (YÖK) onayını alarak ÖSYS 2007-2008 kılavuzunda ‘Beslenme ve Diyetetik’ alanında lisans düzeyinde eğitim, öğretim, araştırma çalışmalarına başlayarak ‘Beslenme ve Diyetetik Lisans Diploması’ veren dördüncü, KKTC’deki mevcut üniversiteler içerisinde ise ‘ilk’ Beslenme ve Diyetetik Bölümü olma özelliğine sahip. Fakültemizden başarı ile mezun olan Diyetisyenler, Hemşireler, Fizyoterapistler ve Sağlık Yöneticileri KKTC’de başta Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi olmak üzere gerek KKTC’de gerekse Türkiye Cumhuriyetinde özel ve kamuya ait yataklı ve ayaktan tedavi veren tedavi kurumlarında görevlerini başarı ile sürdürmektedir. Mezunlarımız ile ilgili geri dönüşler gurur verici" dedi.

Yakın Doğu Üniversitesi Lisans eğitiminin dışında, Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nün ‘Besin ve Beslenme Bilimleri” ve “Tıbbi Beslenme Tedavisi” Yüksek Lisans programları ve Beslenme ve Diyetetik Doktora Programı vardır. Hemşirelik Bölümü’nün Hemşirelikte Yüksek Lisans ve ‘Hemşirelikte Doktora Programı, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü ile Sağlık Yönetimi Bölümü’nün ise Yüksek Lisans programları eğitimine başarılarla devam ediyor.

Fakültede ilk açılan Beslenme ve Diyetetik, Hemşirelik, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon ve Sağlık Yönetimi Bölümlerine, 2013-14 akademik yılında İngilizce Hemşirelik, 2014-15 akademik yılında Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Çocuk Gelişimi, Dil ve Konuşma Terapisi, Ebelik, Ergoterapi, İş Sağlığı ve Güvenliği, Gerontoloji, Odyoloji Bölümleri, 2016-17 akademik yılında ise Kardiyak Rehabilitasyon ve Perfüzyon bölümü katıldı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202