banner216

Bu haber kez okundu.

Düzce Üniversitesi öncü çalışmalar gerçekleştirecek
Düzce Üniversitesinin, gerçekleştireceği su altı çalışmalarıyla Ülkemizin kültürel ve biyolojik envanterini çıkarmayı hedefleyen Su Altı Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.
Merkezin kurulmasından önce su altı araştırmalarıyla ilgili önemli çalışmalarda bulunan Rdüzce Üniversitesi, çeşitli kurumların desteğiyle bir Türk Üniversitesi olarak Karadeniz’de ilk kez geniş kapsamlı bir şekilde sualtı çalışmasına başlamıştır. Ayrıca Su Altı Topluluğu, verdiği dalış eğitimleriyle dalış sporunu canlandırma ve sualtı arkeolojisi alanında yetkin eleman yetiştirme konusunda da büyük gelişme kaydetti.
Bu çalışmaların ardından 3 Ağustos 2016 tarihli ve 29790 sayılı yönetmelikle kurulan Düzce Üniversitesi Su Altı Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi; Düzce ili başta olmak üzere, özellikle Batı Karadeniz’e kıyısı bulunan illerde ve Düzce Üniversitesinin bağlı bulunduğu alandaki iç sularda, her türlü arkeolojik çalışmalar ile jeolojik ve jeofiziksel araştırmalar, deniz ve tatlı su kimyasının incelenmesi, denizel ve tatlı su biyolojik çeşitliliğinin araştırılması (oşinografik ) gibi çalışmalar gerçekleştirecek.
Hedef bölgenin kültürel ve biyolojik envanterini çıkarmak
Yapacağı su altı çalışmalarıyla Bölgenin kültürel ve biyolojik envanterini çıkarmayı hedefleyen Merkez, bölge insanının denizle olan bağını güçlendirmek için dalış ve su sporları eğitimleri ile kıyı temizliği gibi birçok etkinlik düzenlemeyi amaçlamakta.
Her türlü su altı araştırma konusunda kurum ve kuruluşlarla ortak çalışma ve işbirliği içerisinde faaliyetlerini yürütecek olan Merkez, öncelikle Türkiye iç suları ve denizlerinde olmak üzere tüm dünyada, canlı-cansız su kaynaklarının kullanımı, iyileştirilmesi ve kirlilik sorunlarına yönelik araştırma ve uygulamalarda bulunacak.
Yaşayan organizmaların envanterlerinin çıkarılması ve bunların kullanımı ile ilgili konularda da çalışmalar gerçekleştirmeyi planlayan Merkez; jeofiziksel, jeolojik, sedimantolojik araştırmalar ile fiziksel ve kimyasal oşinografik araştırmalar yaparak bu alanda çalışan kurum ve kuruluşlara destek sağlamayı ön planda tutacak.
Su altında bulunan kültür varlıklarının bilime ve insanlığa kazandırılması amaçlanıyo
Su altında bulunan kültür varlıklarının bilime ve insanlığa kazandırılması için önemli görevler üstlenecek Su Altı Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, su altı milli park ve koruma alanlarının tespitinde görev alarak bu konuda çalışan kurum ve kuruluşlara katkı sağlamayı amaçlamakta.
İç su ve denizlerin kullanımı, yönetimi ve diğer sorunlarına ışık tutup çözüm üretecek olan Merkez, araştırma ve uygulamalarda gerekli olabilecek dalışlar için balıkadam ekibini göreve hazır tutarak ihtiyaç duyulan zamanlarda öncelikle Düzce ili içerisinde olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yapmayı önemsemekte.
Su Altı Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi, yapacağı diğer faaliyetlerin yanında su ve su altıyla ilgili spor dallarında faaliyet gösteren sporcu, kurum ve kuruluşlara imkânlar doğrultusunda destek sağlamayı da hedeflemekte.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202