banner216

Bu haber kez okundu.

DÜ Arıcılık Programı uygulamalı eğitimiyle fark oluşturuyor
Düzce Üniversitesi Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılan ve 2016-2017 Eğitim-Öğretim Yılı’nda ilk kez öğrenci kabul edecek olan Arıcılık Programı, eğitim-öğretimini Yığılca ilçesinde verecek. Arıcılık Programı, nitelikli ve uygulamalı eğitimiyle önemli avantajlar sunuyor.
Düzce Üniversitesinde arıcılık konusu ile ilgili ilk çalışmalar, 2009 yılında rektörlüğe bağlı olarak Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi’nin (DAGEM) kurulmasıyla başladı.
Yaptığı başarılı faaliyetler ile üniversitenin adını ulusal ve uluslararası platformda duyuran DAGEM, bu kapsamda arıcılık sürdürülebilir kalkınma ve bal üretim ormanları temalı projesi ile ülkeye ilk kez Avrupa Girişimcilik Ödülü’nü kazandırdı. Arıcılık Ar-Ge Proje Pazarı’nı düzenleyen DAGEM, TÜBİTAK destekli ’Arı Biziz Bal da Bizdedir’ adlı projeyle Türkiye’nin ilk Arı-Çocuk Projesini hayata geçirip, bu projeyi beş yıldır istikrarlı bir şekilde sürdürüyor.
Erken yaşta evlendirilmeye çalışılan ve okula gönderilmeyen genç kızları UNDP-Coca Cola destekli proje kapsamında eğiten merkez, genç kızlara arıcılık alanında istihdam sağladı. 50 kovanla başlayan proje, 430 kovana ulaştı. Gençler ise TUŞBAL isimli kooperatiflerini kurmayı başardı.
DAGEM’in Arıcılık Programı’na yapacağı katkılar ile ilgili görüşlerini dile getiren Arıcılık Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, “Merkezimizde yapılan faaliyetler sayesinde Arıcılık Programı sıfırdan başlamayacak. Her ne kadar programımız, yeni kuruluyor gibi görünse de aslında 7 yaşını tamamlamış olarak akademik faaliyetlerine başlamış olacak. DAGEM, kurulduğu günden beri yapmış olduğu projeler ile arıcılık ile ilgili araştırmaların yapılacağı teknik alt yapıyı oluşturmuştur. DAGEM’de arılı kovanlar bulunmakta, markalı ve tescilli üretim yapılmaktadır. Ayrıca arıcılıkta kullanılan her türlü makine teçhizat Merkezimizde mevcuttur. Bu nedenle Arıcılık Programı’nı tercih eden öğrenciler, ‘Kovan bile görmeden mezun oldum.’ demeyecek. Program kapsamında verilen tüm teorik eğitimler uygulamalı arazi ve laboratuvar çalışmaları ile desteklenecektir” şeklinde konuştu.
DAGEM’in disiplinlerarası çalışmalara önem verdiğini; Tıp, Mühendislik ve Eğitim Fakültelerimizle işbirliği içerisinde bulunduğunu ifade eden Yrd. Doç. Dr. Meral Kekeçoğlu, “Arıcılık Programı’nda eğitim görecek öğrencilerimize, bu disiplinler ile çalışma fırsatı verilecektir. Öğrencilerimiz, DAGEM’de staj olanağına sahip olacaklar. Ayrıca en önemli hususlardan biri de yerel yönetimin Arıcılık Programı öğrencilerimizi burs ve konaklama gibi birçok imkanla destekleyecek olmasıdır. Arıcılık Dünya’da olduğu gibi Türkiye’de de hızla yükselen bir trend olmaya devam ediyor. Son iki yıldır DAGEM’e sürekli olarak arıcılık teknikeri talebi geliyor. Dolayısıyla DAGEM sayesinde Arıcılık Programı’nı seçeceklerin şimdiden iş olanağı var diyebiliriz. Ayrıca üniversitemizde Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi olması, Arıcılık Programı’nı tercih edecek öğrenciler için önemli bir şanstır. Çünkü buradan mezun olacak öğrenciler, dikey geçiş ile 4 yıllık fakülte mezunu olabilme fırsatına da sahiptir” dedi.
Gıda teknolojileri ile tarım alanındaki mesleki ve teknik Anadolu Lisesi mezunlarının sınavsız geçiş imkanına sahip olduğu Arıcılık Programını, YGS 6 puanına sahip olanlar da tercih edebilecek. Arıcılık Programı’nda eğitim görecek öğrenciler, başlangıçta uygulamalı eğitim alt yapısına kavuşacak. Ayrıca diğer üniversitelerde verilen spesifik arıcılık eğitimi yerine, teknik arıcılık, arı genetiği ve ıslahı, arılarda genetik ve morfometrik yöntemler ile ırk ve ekotip teşhis, arı ürünleri ve apiterapi gibi konuların yer aldığı geniş kapsamlı bir eğitim verilecek.
Arıcılık Programı, mezunlarına çok çeşitli istihdam olanakları da sağlıyor. Mezunlar, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın muhtelif birimleri ve özel sektördeki arıcılık çiftlikleri başta olmak üzere bal ve diğer arı ürünleri dolum tesisleri, bal fabrikaları, arı hastalıkları teşhis tanı laboratuvarları, arı sütü üretimi ve paketlenmesi gibi daha birçok yerde istihdam edilebilecek. Bunun yanında mezunlar, kendi arıcılık işletmelerini kurarak da faaliyette bulunabiliyor.
Bu program mezunlarının istihdamına yönelik bir önemli gelişme de Sağlık Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlığın kurulum izni verdiği Apiterapi Merkezleri de Arıcılık Programı’ndan mezun olacak öğrenciler için yeni bir iş sahası olarak görülüyor.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202