banner216

Bu haber kez okundu.

Güney Kıbrıs Rum Basını: “Anastasiadis İpi Germekte Kararlı”
Güney Kıbrıs Rum basını, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in, İstanbul’da yapılan Dünya İnsani Zirvesinde verilen yemeğe KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın da katılmasının ardından BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ile bu haftaki görüşmesini iptal etmesiyle yaşanan krize değindi.
Basın, Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis’in ipi germekte kararlı olduğunu bildirdi.
Kıbrıs Rum Kesiminde yayınlanan Politis, “Düzeltme Olmadan Dönmüyor. Anastasiadis BM’den Hareket Bekliyor. Anastasiadis ve Akıncı İle Görüşen Biden’den Müdahale” manşetini attı. Gazete, manşet haberinde, Anastasiadis’in, BM düzeltme yapmazsa müzakere masasına geri dönmemekte ve ipi germekte kararlı olduğunu ifade ederek “Böylece seçimlerden sonra hızlanması beklenen müzakere prosedürü esasen dondu, yürütülmekte olan diplomasinin sonuçları bekleniyor” ifadesini kullandı.
Anastasiadis’in dün öğleden sonra ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ı telefonla arayarak İstanbul’da yaşananları uzun uzun anlattığı kaydedilirken “Aynı veya benzer görüntülerin tekrarlanmaması için inisiyatif alınmasını bekliyorum” dediği aktarıldı. Gazete haberini “Müzakereler Ancak BM’nin Düzeltme Hareketleriyle Yeniden Başlar. Anastasiadis Israrlı” başlığıyla iç sayfasında detaylandırdı.
Gazete, Anastasiadis’in, İstanbul’daki yemekte başlayan krizi devam ettirerek hem BM’ye hem de Cumhurbaşkanı Akıncı’ya, BM düzeltme hareketi veya açıklama yapmadan müzakere masasına dönmeyeceği mesajı verdiğine dikkat çekti.
Haberde, Anastasiadis’in, Atina’dan Güney’e döner dönmez ABD Başkan Yardımcısı Biden’la, İstanbul’da olan bitenleri anlattığı uzun bir telefon görüşmesi yaptığına işaret edilerek “Aynı veya benzer şeylerin tekrarlanmaması için Biden’ın faaliyet üstleneceğine inanmak istiyorum” dediği kaydedildi.
“TUZAK MESELESİ OLDUĞUNU ZANNETMİYORUM”
Öte yandan Anastasiadis, BM’nin Güney Kıbrıs’a tuzak mı kurduğu sorusuna, “Tuzak meselesi olduğunu zannetmiyorum. Kötü yönetme meselesidir ancak kabul edilmesi söz konusu değildir. Kıbrıs Cumhuriyetinin herhangi bir şekilde küçümsenmesini asla kabul etmeyiz” yanıtını verdi.
Anastasiadis, BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide’nin meseleye müdahale durumu sorulduğunda ise yorum yapmak istemedi. Nikos Anastasiadis, “Kıbrıs Türk tarafının samimi, özellikle de her bir liderin diğer liderin endişelerine gösterebileceği hassasiyete sahip olmasını dilerim” dedi ve “Ben ne söylüyorsam onu kast ettiğimi gösterdim. Aynısını öteki taraftan da bekliyorum” ifadesini kullandı.
“MESELE YEMEK VEYA BAN’LA GÖRÜŞMESİ DEĞİLDİ”
İstanbul’da olanları anlatırken “Mesele, yemek veya Akıncı-Ban görüşmesi değildi” diyen Anastasiadis, sözlerine şöyle devam etti: “Ancak Kıbrıs Cumhuriyetinin sorgulanması kabul edilemez. İki toplum arasında yürütülen müzakereler başka, Kıbrıs Cumhuriyetinin devlet varlığı ve itibarı başka. Bir toplumun devlet varlığıyla eşitlenmesi istenemez. Kıbrıs devleti ortaktır. Kıbrıslı Türk vatandaşlarımızın buna duyarlılık göstermesi gerekirdi. 1960 her iki toplumla ilgiliydi, sadece biriyle değil. BM de Kıbrıs sorunundaki icraatlarında artık ciddiyet takınmalıdır. Bu nedenle, gelecek günlerde veya gelecek çabalarda herkesin ciddiyet göstereceğini ummak istiyorum.”
ÇİPRAS ANASTASİADİS’E HAK VERDİ
Anastasiadis, dün Atina’da Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile bir araya geldi. Görüşmede, müzakerelerde 4 başlıkta bugüne kadar kaydedilen ilerleme, toprak ve garantiler konusunda ne yapılması gerektiği konusunda karşılıklı bilgilendirme yapıldı. Garantiler konusunun uzun uzun ele alındığı görüşmede Çipras, Yunanistan’ın 1960 statüsüne devam etmek istemediğini, Anastasiadis de “askeri garantiler olamayacağını” söyledi.
İstanbul’daki zirve konusunda ise erken ayrıldığı için Erdoğan’ın verdiği yemeğe katılmadığını söyleyen Çipras, Anastasiadis’in “başka türlü davranamayacak olmasını” haklı buldu. Anastasiadis ve Çipras, Türk vatandaşlarının AB ülkelerine girişlerinde vizelerin kaldırılması konusunu da ele aldı.
Alithia “Başkan’dan BM’ye ve Türkiye’ye Net Mesaj. Küçümsemeye Sıfır Tolerans” başlıklı manşet haberinde Rum tarafının, İstanbul’da cereyan edenlerle ilgili tavrını izah çabası ve ardından Anastasiadis’in Eide ve Akıncı ile görüşmelerinin iptal etmesinin hedefini maddeler halinde sıraladı.
Gazeteye göre, Rum yönetiminin hedefinin, “Rahatsızlığının ve sert tepkisinin nedenlerinin açıkça anlaşılması, her istikamete, buna benzer, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin küçümsenmesi vakasını ve sahte devletin yükseltilmesinde ısrarı kabul etmeyeceği mesajını vermek, Kıbrıs hükümetinin müzakereleri kesmediği ancak iki toplum arasındaki toplumlar arası diyaloğun başka, uluslararasında tanınan Kıbrıs Cumhuriyeti devletinin başka şey olduğuna inandığını açıkça ortaya koymak” olduğu belirtildi.
ABD BAŞKAN YARDIMCISINDAN VE BRÜKSEL’DEN MÜDAHALE İSTEDİ
Gazete, Anastasiadis’in bu nedenle dün ABD Başkan Yardımcısı Biden ile uzun bir telefon görüşmesi yaptığını aktararak “Bu tür olayların tekrarlanmaması için BM ve Türkiye nezdinde müdahale etmesini istedi” ifadesini kullandı.
Brüksel’den soruna müdahale etmesini isteyen Anastasiadis’in Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’i ve Sözcü Nikos Hristodulidis’i önümüzdeki hafta New York’a göndereceği belirtildi.
Anastasiadis’in, Kasulidis ve Hristodulidis’e, BM’ye Rum tarafının tezlerini ve İstanbul’daki davranış şeklinden, Genel Sekreter Ban’ın Cumhurbaşkanı Akıncı’yla görüşmeyi kabul etmesinden ve “resmen dile getirmese bile bütün bu olanlardan büyük sorumluluğu olduğuna inandığı” ifadelerini Espen Barth Eide’den ve perde gerisindeki faaliyetlerinden duyduğu rahatsızlığı ilettiği kaydedildi.
Anastasiadis’in dün Eide ile ilgili bir soruya “daha fazla yorum yapmak istemiyorum” yanıtı vermiş olmasına karşın, Eide ile ilişkilerinin ciddi şekilde bozulduğuna dikkat çeken gazete, tam da bu nedenle Rum tarafının girişimlerinin Genel Sekreterin Ada’daki temsilcileri aracılığıyla değil doğrudan BM Genel Sekreteri’nin ofisinde yapılacağını vurguladı. Gazete, şunları ekledi: “Nikos Hristodulidis’in New York’taki temasları sırasında Lefkoşa’nın, doğrudan veya dolaylı olarak Eide’nin uzaklaştırılması konusunu da gündeme getirmesi ihtimal dışı değil. Hristodulidis New York’a, Kasulidis’in Ban ile New York’taki planlı görüşmesinden üç gün önce gidecek. Bu da Lefkoşa’nın İstanbul’da olup bitenlere ve BM’nin sorumluluklarına verdiği önemin büyüklüğünü gösteriyor.”
BM’DEN “KIBRIS CUMHURİYETİ BAŞKA TOPLUMLARARASI DİYALOG BAŞKA” AÇIKLAMASI BEKLİYORLAR
Fileleftheros, “Tertiplerin Arkasında Eide. BM’nin Tavrından Atina da Rahatsız. Müzakerecilerin BM temsilcisiyle Görüşmesi De Olmadı” başlıklı haberinde, Rum Yönetiminin, İstanbul’da olanlarla ilgili aleni izahat beklediği BM’nin, “Uluslararasında tanınmış Kıbrıs Cumhuriyeti başka, toplumlararası diyalog ve iki toplum başka olduğunu açıkça ortaya koymasını” istediğini yazdı.
Gazete “İstanbul’da olan bitenlerin arkasında Espen Barth Eide’nin olduğu ve prosedürü tehlikeye soktuğu artık çok nettir” ifadesini öne çıkardı.
HER ŞEYDEN EIDE SORUMLU
Gazete haberinde şu ifadeleri kullandı: “Yetkili bir kaynak gazetemize, ‘Lefkoşa BM’den, Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı’nın (siyasi açıdan) yükseltilmesi maharetleri konusunda İstanbul’da cereyan edenler hakkında aleni izahat bekliyor. Tatmin edici izahat/açıklama yapılmadan müzakere prosedürü ilerlemez, sorumluluğu da BM’nin olur’ dedi. Hükümet, olup bitenlerden, Lefkoşa’nın pozisyonunu biliyor olmasına rağmen Kıbrıslı Türk liderin Genel Sekreter’le görüşmesini ayarlayan Genel Sekreter’in Özel Danışmanı Eide’nin sorumlu olduğunu düşünüyor. BM’nin, Akıncı’ya daveti Türkiye’nin yaptığı, kendisinin karışmadığı argümanı kabul edilse bile başka büyük bir yanlış daha yapıldı. BM, işgal liderinin Ban Ki Moon’la görüşmesi konusunda ikna edici değil. Dünkü müzakereciler görüşmesi, İstanbul’da olanların gölgesinde, Andreas Mavroyannis’in ayrılacak olması vesilesiyle de veda görüşmesi niteliğinde oldu.
Mavroyannis, Haziran başlarında New York’a gidecek ve bilindiği gibi 71’inci BM Genel Kurulu başkanlığına adaydır, seçimler 13 Haziran’da yapılacak. Müzakerelerin dün öğleden sonra Espen Barth Eide’nin de katılımıyla yapması gereken ikinci görüşmeleri ise Kıbrıs Rum tarafınca iptal edildiğinden gerçekleşmedi.”
BIDEN’LE TELEFON GÖRÜŞMESİ ÖNCEDEN PLANLIYDI
Gazete, Anastasiadis’in, ABD Başkan Yardımcısı Biden ile telefon görüşmesinin önceden planlı olduğunu, İstanbul’da cereyan edilenleri de bu vesileyle anlattığını haber verdi.
Simerini “Müzakerelerde Genel Kriz. Başkan Anastasiadis Biden’a Bilgi Verdi, Eide’ye Çok Öfkeli. Atina ve Lefkoşa Türk Tahriklerine Karşı Uygun Adım” manşetini kullandı. Gazete haberinde, Anastasiadis’in İstanbul sonrasında gittiği Atina’da, dün Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Cumhurbaşkanı Pavlopulos ve ana muhalefet başkanı Kiriakos Mitsotakis’le görüştüğünü yazdı. Anastasiadis’in Atina’da, ilk kez Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis’in katılımıyla gerçekleştirilen Ulusal Dış Politika Konseyi toplantısına da iştirak ettiğini yazan gazete, İstanbul’daki yemeğe Akıncı da katıldığı için katılmaması ve planlanandan erken ayrılmasını Atina’nın onayladığını belirtti.
ANASTASİADİS VE ÇİPRAS GÖRÜŞMELERİNİ YOĞUNLAŞTIRACAK
Gazete, Anastasiadis ile Çipras’ın Kıbrıs sorunu ve bölgesel meseleleri ele aldıklarıni yazdı. Gazete, dünkü görüşmelerinde Anastasiadis, Cumhurbaşkanı Akıncı ile bugün gerçekleşmesi gereken görüşmesini iptal etme gerekçelerini, müzakerelerde 4 başlıkta kaydedilen gelişmeleri anlattığını yazdı. Habere göre, görüşmede Toprak ve Garantiler ile çözümün ilk gününden yürürlüğe girmesi gereken, askerlerin çekilmesi gibi konular masaya yatırıldı. Anastasiadis ve Çipras temaslarını yoğunlaştırmaya, Dışişleri bakanları ile Anastasiadis ve Çipras’ın diplomatik danışmanları düzeyindeki karşılıklı bilgilendirmeye devam etmesine karar verdi. Enerji ve üçlü işbirlikleri de ele alındığı görüşmede, Anastasiadis’in Rum Yönetiminin üçüncü tur arama-sondaj ruhsatı ihalesi, İstanbul’da Lübnan Başbakanı ile yaptığı görüşme, Lübnan ve Mısır’la dörtlü görüşmenin ne zaman yapılacağı (muhtemelen Ağustos sonu veya Eylül başı) İsrail’le ikinci, Ürdün ve Lübnan’la da yeni görüşmeler hakkında bilgi verdiği belirtildi.
“KIBRIS SORUNUNDA TAVRIMIZ ORTAK”
Anastasiadis’in, Çipras’tan önce Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos’la bir araya geldiği de kaydedildi.
Habere göre, görüşmede, Kıbrıs sorununda Güney Kıbrıs ve Yunanistan’ın ortak tavrına vurgu yapan Pavlopulos, “Çözüm ancak BM, Güvenlik Konseyi kararları ve Avrupa müktesebatı temelinde gelebilir. Egemen Kıbrıs işgal sürdürülmeden, tek bir Kıbrıs’tan başka bir şey olamaz” dedi.
Anastasiadis ise “Kıbrıs sorununda Kıbrıs halkı, Kıbrıslı Rumlar ve Kıbrıslı Türkler tarafından kabul edilir tek çözüm, Avrupa müktesebatına, insan haklarının güvence altına alınmasına, Avrupa ilkelerine, uluslararası hukuka dayalı çözümdür. Garantileri ve garantörleri olan çağdaş devlet yoktur” diye konuştu.
“İYİ BİR FIRSATIN DAHA ÖNCE VAR OLDUĞUNU ASLA DÜŞÜNMÜYORUM”
Kıbrıs Kıbrıs Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis, “Ülkeyi, istisnasız tüm vatandaşlarını destekleyen ve kabul eden çağdaş bir Avrupalı devlete dönüştürecek onurlu çözüm için ellerini uzattıklarını” kaydetti.
Sosyal medya hesabından açıklama yapan Anastasiadis, “Hakların ve endişelerin tanınmasıyla, barış içerisinde bir arada yaşamanın mümkün kılınması için temel özgürlüklerin uygulanmasıyla, ilerde devletin işleyişinde herhangi bir aksilik olup olmayacağı veya başarılı olup olunmayacağı konusunda endişe içerisinde yaşamamak için” iyi niyetle işbirliği çağrısında bulundu.
Anastasiadis, böyle iyi bir fırsatın daha önce var olduğunu asla düşünmediğini belirterek "Karşılıklı saygı çerçevesinde hepimizin bunu değerlendirmesi yeter” ifadesini kullandı.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202