Geçtiğimiz günlerde Uludağ üniversitesi engelliler birimi koordinatörü Sayın Sıdıka Parlakla görüştüğüm zaman. Dostluk kapısının önemini vurgulamış bende bu konuyu bir kaç hafta önce yazmıştım. Engelliler projesi önemli bir projedir kısa zaman önce Dostluk Kapısı projesi bitti. Bu bana bilgi notu ulaşarak rakamlarla anlatılmaya çalışıldı. Bu bilgi notunu bu gün ki yazımda size anlatmaya çalışacağım.

Dostluk kapısı: Aile ve sosyal politikalar il müdürlüğünün evde bakım ücreti alan engelli yakınlarının eğitilmesi amaçlı bir projedir. Bu proje Bursa valiliği, Aile ve sosyal politikalar il müdürlüğü ve BEBKA tarafından gerçekleştirilmiştir.

Projenin genel amacı: Hedef kitle engelliler, yaşlılar ve kronik hastalar yani bakıma muhtaç kişiler. Bakıma muhtaç kişilerin bulundukları ortamları desteklemek bağımsız hareket edebilmesini, sosyal yaşama ayak uydurabilmelerini sağlamaktır. Yaşamlarını mutlu bir biçimde sürdürebilmek ve hayatı gerçekleştirmektir.

Projenin özel amacı: Dostluk kapısı projesi 6 merkez ilçede uygulandı. Bu ilçeler; Osmangazi, İnegöl, Gürsu, Kemalpaşa, Keles, Gemlik olmak üzere 7419 kişiye uygulanmış ve altışar saatlik eğitimler verilmiş ve bu eğitimler sırasında fiziksel psikolojik ekonomik durumları yönetebilecek beceriler kazandırılmıştır. Proje ile aile eğitimine ve danışmanlık hizmeti verilerek bakacak aileye nasıl yaklaşabileceği öğretilmiştir.

Mevcut durum analiz ve hedef kitlenin belirlenmesi: Proje evde bakım hizmeti veren sunucular arasında işbirliği oluşturmayı da hedeflemektedir. Bu amaçla İl Sağlık Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezi, İl Müftülüğü, Üniversiteden 3 sosyal uzman, 3 psikoterapi, 2 doktor, 2 akademisyenden oluşan 10 kişilik bir komite kurulacaktır. Öncelikle dünyadan çeşitli evde bakım hizmetlerine yönelik çalışmalar incelenecek, ülkemizde ve ilimizde mevcut durumla kıyaslanacaktır. Bu yöntemle evde bakım hizmetine gereksinim duyan hasta gruplarının, tedavi, tıbbi ve sosyal rehabilitasyon açısından temel ihtiyaçlarının tanımlanması somut verilere dayandırılacak, alanla ilgili tanımlarda eksiklik, farklılık ve karışıklıkların giderilmesine çalışılacaktır.

Eğitim Modüllerini sıralayacak olursak,

a. Sağlığı yönetme: İlk yardım,İlaç verme,öz bakım,beslenme,hijyen,sağlık ekipmanı kullanma konuları içermektedir.

b. Fiziksel Kosulları Yönetme: Bakım muhtaç engelliler için gerekli güvenli ortamı yaratma, engellinin bağımsızlığını en yüksek şartlara getirecek evin düzenini oluşturma, ev kazalarını önlemeye ve ev ortamında iyileştirme yapmayı sağlayacak bilgileri içermektedir.

c. Duyguları Yönetme: Stres, kaygı vb. duygularla bas edebilme becerisini kazandırmaya yönelik içerik hazırlanacaktır.

d. Sosyal Hayatı Yönetme: Engelli ve yakınlarının hizmet alabilecekleri kurum ve kuruluşlara ulaşabilecek için ilgili adreslerin ve iletişim bilgilerinin derlenmesi, ilgili STK’lar hakkında bilgi, yasal mevzular hakkında bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır.

f. Dini Değerler: Yattığı yerden nasıl namaz kılınır? Gelinin kayınpederine bakması caiz midir, vb. gibi engelli bakımında karşılaşabilecek sorunların cevaplanması yönelik eğitim modülünü içermektedir.

Proje sonucunda İnegöl.1013, Gemlik.83, M.K.Paşa 433,Osmangazi 1134,Gürsu 177 engelli yakınına eğitim verilmiştir. Kaymakam 6,Belediye Başkanı 6,SYDV Müdürü 6,Muhtar 277 toplam 295 kişi ile görüşme yapılarak İlçedeki engellilere yönelik hizmetler geliştirilmeye çalışılmıştır. Kolay anlaşılır dilde Eğitim Kılavuzu hazırlanarak tüm engelli yakınlarına dağıtımına başlamıştır. Kamu kurumları ile işbirliği yapılarak Evde Bakım Hizmetleri İzleme ve Değerlendirme Kurulu oluşmuştur. Engellilik alanında eğitim sunabilecek kamu kurum ve kuruluşlarından eğitici havuzu oluşmuştur. Evde bakım hizmetlerinin değerlendirmesi ve engelli yakınlarının taleplerinin değerlendirmesi amacıyla 1010 engelli yakını ile anket düzenlemiştir. Eğitime katılan tüm katılımcıların talepleri değerlendirilerek geliştirilerek hususlar bir rapor halinde ilgili birimlere ulaşmıştır. Bu günkü yazımda sizlere dostluk kapısı projesini anlatmaya çalıştım inşallah Dostluk kapısı gibi projeler daha da çoğalır diyorum çünkü hasta bakmanın çok önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.

Bu günkü yazımda size Dostluk Kapısı projesini anlatmaya çalıştım. Geçtiğimiz hafta Bursa Büyükşehir Belediyesi eşitlik birimi ile engelliler federasyonu ortaklaşa olarak engelliler sempozyumu yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Recep Altepe Engelliler ile ilgili çok önemli mesajlar verdi. Bu mesajları birkaç yazımdan sonra sizlerle paylaşacağım.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254