Geçtiğimiz günlerde Genelkurmay eski başkanı İlker Başbuğ yazdığı ''Türkiye Cumhuriyeti'nde 1923-1961 güç odaklarının mücadelesi'' kitabında değerlendirme yaparken. ''Demokrat partinin yaptığı mücadeleyi hiç bir parti yapmadı'' demişti.

Günümüzde bu mücadeleyi anlatacak ve topluma izah edecek kişi sayısı artık çok az. İlker Başbuğ 1946-1950 arasındaki dönemde Demokrat Parti'nin mücadelesine de dikkat çeken Başbuğ, "Bir muhalefet partisi olarak yaptığı mücadele bence bugün de dahil hiçbir partinin yapmadığı bir demokrasi mücadelesidir. Bunu kabul etmek durumundayız. Bu samimi bir mücadele." dedi.

Bu güne gelirsek 6 mayıs 2012 tarihinde bizlerin çetin mücadelesi sonucunda Demokrat parti genel başkanlığını seçilen Gültekin Uysal 8. yılına giriyor. O süreçte Demokrat parti nin adının aksine gençleşme operasyonuna imza atarak ''genç Türkiye nin genç lideri'' sloganlarıyla yeni bir sayfa açmış oluyorduk. Geçen süre zarfında ise beklentilerimizin çok uzağında kaldık. Genç bir nüfusa sahip Türkiye'ye genç bir lider sunup öncelikle gençlerin oyunu almayı umuyorduk. 2009 yılında Süleyman Soylu genel başkanlığında girilen yerel seçimlerde Yalova ile birlikte 150 civarı ilçe belediyesi kazanılmıştı. Gültekin Uysal liderliğinde girilen 2014 yerel seçimlerinde bu oran yüzde on,a düştü 15 belediye kazanıldı, 2019 yerel seçimlerinde belediye sayısı 8, e indi, buna rağmen il genel meclisi oy oranı 512 bine çıktı.

Demokrat parti 1 Aralık ta ''Türkiye demokrasiye geçiyor'' adıyla  Genişletilmiş temsilciler meclisi toplantısı yapacak. Ankara'da Türkiye barolar birliği kongre salonunda pazar günü yapılacak toplantıda yeni yol haritası açıklanacak, bu çalışmalar il ve ilçe teşkilatlarınca takip edilerek uygulamaya konulacak. Ancak bu uygulamayı yapacak ne kadar vizyonlu teşkilat var tartışılır. Takriben bundan üç yıl önce bizzat ben Demokrat parti genel merkezine hitaben il ve ilçe teşkilatları arasında bir proje yarışması başlatmalarını önermiştim, fakat ciddiye alan olmamıştı. 

Demokrat parti genel başkanlığı koltuğunda kimler oturdu, adına ister Adalet partisi ister Doğru Yol partisi deyin, bir bütün olarak ele aldığımızda Celal Bayar, Adnan Menderes, Ragıp Gümüşpala, Süleyman Demirel, Ahmet Nusret Tuna, Yıldırım Avcı, Hüsamettin Cindoruk, Tansu Çiller, Mehmet Ağar, Süleyman Soylu, Namık Kemal Zeybek ve Gültekin Uysal. İsimlere bakarsanız adeta şampiyonlar ligi gibi ve son genel başkan Gültekin Uysal konumu ve oturduğu koltuğun hakkını vermeli. Demokrat parti sevdalıları Son genel seçimde Afyon milletvekili seçilen Uysal dan daha sert ve doyurucu muhalefet bekledi fakat her nedense bir türlü beklenen olmadı.

1 Aralıkta ki toplantı da danışmanlık yapan Atılgan Bayar ismi de ön plana çıkıyor, bir dönem Başbakan Ahmet Davutoğlu nun danışmanlığını yapan Bayar, ayrıca Ekrem İmamoğlu nun asker arkadaşı ve İstanbul BŞB seçimlerinde İmamoğlu na destek açıklaması da yapmıştı. Atılgan Bayar bana göre vizyonlu bir strajedi uzmanıdır. Demokrat parti ve Gültekin Uysal'a faydalı olur kanatindeyim, Uysal bu konuda doğru karar almıştır ve zaman doğru yaptığını gösterecektir.

Teşkilatlar ve bölünmüşlük konuları acilen ele alınmalı, ülkemizde Demokrasinin gerçek ve tartışılmasız tek mimarı Demokrat partidir. Demokratlar şu an partilerine kırgınlar dır, bir çoğu parti de görev alamazken, dernek, grup gibi oluşumlar ile partilerine ihanet etmeden beklemekteler, Örneğin sevdiğimiz taktir ettiğimiz Hürriyetçi Demokratlar, Adnan Dağıstanlı, Mustafa Kımıl, Muhsin Alnıaçık, Ebru Namal.

Çoban Ateşi olarak eski bakanımız Rıfat Serdaroğlu önderliğinde bir çok Demokrat, Murat Altun'un kurduğu Mehmet Mahmut Yılmaz ile devam eden Şahlanış harekatı gibi oluşumlar bu gün partileşme çalışmaları yapmakta. Burada yapılması gereken Gültekin Uysal ve genel merkez tarafından acilen bir taban hareketi ile bir araya getirilmeli ve farklı yerlere dağılmış, küsmüş, kırılmış, unutulmuş partililer çağrılmalı, gönülleri alınmalı, görevler verilmeli. Benim isteğim enerjilerimizi Demokrat parti çatısı altında kullanmamız yönündedir. Bölünmüşlük hem Demokrat partiye hem ülkemizin geleceğine büyük zararlar vermektedir. Demokrat parti yalnızca genel başkan dan itibar değildir, delege gerektiğinde gerekeni yapar, bir çok genel başkan geldi gitti, baki olan bizzat Demokrat partidir.

Yaptığımız bu samimi çağrılar mutlaka değerlendirilmeli, samimiyetimizden şüphe eden olursa kendi bilir, bölük pörçük olmanın ve anlamsız savrulmanın devasa çınar Demokrat parti ye misyonuna hiç bir getirisi olmaz. Bu gün bizim partimizde komisyon başkanlığı dahi yapamayacak kişilerin, iktidar partisinde milletvekili ve bakan olduğunu üzülerek görüyoruz. Demokrat partililer insan kalitesinin yansımasıdır, ne yazık ki bizden başka herkes Demokrat partiye ve Demokratlara saygılı iken biz, bizlerin kıymetini bilmiyoruz.

Demokrat'sanız kalitenizi bilin, bilmezseniz bir kısım kalitesizler gelip sizi yönetir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Metin AYDIN 10 ay önce

DÜŞÜNCELER AYNI, GÖRÜŞLER AYNI KALEMİNE VE YÜREĞİNE SAĞLIK SAYIN BAŞKAN. BİZ BİR OLURSAK, BİRLİK OLURSAK KOLTUK PEŞİNDE DEĞİL PARTİYE SAHİP ÇIKABİLİRSEK KİMSE DEMOKRAT PARTİNİN ÖNÜNE GEÇEMEZ. UMARIM

Avatar
Munir Kardaş 10 ay önce

Türkiyenin demokrasiye ve demokratlara ihtiyacı var
6 Mayıs 2012den beri 7.5 senedir genel başkanlık koltuğunu işgal eden fakat bu süre zarfında hiçbir gayret göstermeyen, aksine demokrat ve hürriyetçi misyonun önünü tıkayan, engelleyen ve körelten kişinin ve liyakatsiz ortaklarının acilen yapılacak bir kongre ile gitmeleri/gönderilmeleri lazım. Bilge demokratların ayağa kalkmalarını, bu hususta el ele vermelerini ve omuzlarına yüklenen DPyi Menderes-Demirel çizgisine oturtmak, Kıratı yeniden şahlandırnak vazifesini deruhte etmelerini bekliyoruz, Böylelikle AKP makul biçimde muhalefete düşürülecek ve demokratların iktidarı ile Türkiyenin ve mazlum milletlerin önü açılacaktır.

Avatar
İBRAHİM UYAR 10 ay önce

YILLARDIR SÖYLÜYORUM DP AP ANAP DYP İYİ PARTİ ŞU AN ÇOBAN ATEŞİ HAREKETİ BİRLEŞMRDEN HİÇ BİR CACIK OLMAZ BİRLEŞME KÖKTE YANİ DP DE OLMALIDIR GENÇ DİNAMİK PIRIL PIRIL GENÇ OLAN SAYIN GÜLTEKİN UYSALA DESTEK OLUNMALIDIR DEMOKRATLAR ANCAK BU ŞEKİLDE ÇOK BÜYÜK BAŞARI SAĞLAR BUNUN BAŞKA ALTENETİFİ YOK

banner193

banner246

banner254