banner252

Her şeyin bir yanlışı mutlaka vardır.

Hukukun, yasaların, ticaretin, insanın, yaşamın kendine göre yanlışları vardır.

Demokrasinin yanlışı da kişilerden kaynaklanarak toplumu oluşturan bireylerin toplu hale gelerek, başkalarının yönlendirmesi ile yanlışa düşmeleridir ki bunu da seçme, seçilme veya demokrasinin vazgeçilmez kuralı olan seçimi kullanarak demokrasiyi yanlışa düşürmeleridir.

Bir bütünün varlığını tehlikeye atacak her adım, her ne kadar “özgürlük” veya “demokrasi” kurallarına ters gibi gelse de bütünün varlığını tehlikeye düşürecek veya tehlikeye atacak her adım yanlıştır.

Tehlikelidir.

Kusurdur.

Kusurludur.

Seçmene verilen “hür iradesini kullanma” yetkisini başkalarının etkisi, aldatması ile yanlışa sürüklenmesi sakınca doğurur.

Bütünün varlığını tehdit eden yanlışlara her ne kadar demokrasi adı altında bireylerin özgür iradelerini kullanma yetkisi vermiş olsa da millet mefhumu veya devlet mefhumu üzerinde olumsuz etki yapacak girişimlere karşı, milleti ve devleti koruma güçleri devreye girer.

Girdiği gibi.

Demokrasinin yanlışı burada ortaya çıkar.

Aslında demokrasinin yanlışı değildir bu.

Bu yanlış, kişilerin demokrasiyi yanlış yorumlamalarından veya yanlış uygulamalarından kaynaklanır.

Demokrasi, bulunduğu ortama göre hareket eder.

Her demokrasinin, bulunduğu ortamın değerlerine göre uygulanışı ortaya çıkar.

Bu, demokrasi yanlışlarının kültürel farklılıklardan, yaşama şekillerinden, geleneklerden kaynaklanan ve dünyaya bakış açılarından kaynaklanan demokrasi anlayışlarıdır.

Ayrıca, demokrasi, kendi üzerinde kendisinden daha güçlü bir güç varsa orada farklılık gösterir.

Hal böyle olunca, demokrasi, bulunduğu ortama ayak uydurmak zorunda kalır.

Yani demokrasi, üzerine giydirilmiş elbiseye göre şekil alır, makyaj yapmış olur.

Demokrasi senin benim için olduğu gibi devlet ve millet içinde vazgeçilmez bir unsur olmasına rağmen zaman zaman demokrasinin varlığıyla birlikte demokrasinin yaşadığı ortam da tehlikeye düşer.

Düşürülür.

“Halkın özgür iradesi” diye tanıtılan demokrasi kullanılmaya çok müsait bir yapıdadır.

Kişilerin art niyetlerine göre demokrasiyi kullanma çabaları ortaya çıkar.

Her ne kadar yasalar demokrasiyi  “özgürlük” diye tanımlasa da her yerde bu böyle olmaz.

Demokrasi kendisinin kullanıldığının farkına varmaz.

Bireylerin veya küçük toplulukların demokrasiyi kullanma akılları, genelin demokrasi anlayışına ters düşerse devlet kendi özgürlüğünün tehlikeye düştüğünü gördüğü anda milletin özgürlük veya demokrasi anlayışı ile devreye girer.

Devlet, kendi varlığını ve milletin varlığını ve geleceğini tehlikeye atacak her girişimi takip eder, izler, tedbirini alır ve demokrasinin özgürlüğü için gerekirse güç kullanır.

Aslında demokrasinin yanlışı olmaz.

Demokrasiyi yanlış anlayanların yanlışı olur.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner246