banner264

Oğuz boylarında Duha Koca oğlu Deli Dumrul denen bir er varmış. Deli Dumrul kuru bir çayın üzerine bir köprü yaptırmış geçenden otuz akçe, geçmeyenden döve döve kırk akçe alırmış. ‘Benden deli, benden güçlü er var mıdır ki çıksın benimle savaşsın, benim kahramanlığım, yiğitliğim Rum’a Şam’a ün salsın’ diye diye gezer dururmuş.

Günlerden birgün Deli Dumrul’un köprüsünün dibine bir oba konar ve o obada bir yiğit Allah’ın emriyle ölür. Kimi oğul diye, kimi kardeş diye ağlar durur, kara feryatlar kopartırlar. Durumu gören Deli Dumrul hemen gider ve; ‘Bre zındıklar, ne ağlıyorsunuz benim köprümün yanında, niye feryat ediyorsunuz’, diye gürler. Onlar da; ‘bir güzel yiğidimiz öldü, ona ağlıyoruz’ der. Deli Dumrul; ‘Bre yiğidinizi kim öldürdü?’, onlar da; ‘Allah Teala’dan buyruk oldu, al kanatlı Azrail yiğidimizin canını aldı’ der. Deli Dumrul; ‘Bre Azrail dediğiniz ne kişidir ki adamın canını alıyor, ya kadir Allah, birliğin varlığın hakkı için Azrail’i benim gözüme göster, savaşayım, çekişeyim, güzel yiğidin canını kurtarayım da bir daha güzel yiğidin canını alamasın’ der, evine döner.

Hak Teala’ya Dumrul’un sözü hoş gelmez. ‘Bak bak bre deli densize, benim birliğimi tanımıyor, şükür kılmıyor da, ulu dergahımda gezip büyüklük ediyor’ deyip Azrail’e emir verir; ‘ya Azrail, var git o deli densizin gözüne görün, benzini sarart, canını hırıldat’ der.

Deli Dumrul kırk yiğit ile yiyip içip otururken Azrail çıkagelir. Deli Dumrul’un görür gözü görmez, tutar elleri tutmaz olur ve; ‘Bre ne heybetli ihtiyarsın, kapıcılar seni görmedi, çavuşlar seni duymadı, görür gözlerim görmez oldu, tutar ellerim tutmaz oldu. Titredi canım debelendi, altın kadehim elimden düştü, ağzımın içi buz, kemiklerim tuz kesti. Bre sakalcığı akça, gözceğizi fersiz ihtiyar, bir kazam belam mı dokundu bugün sana’ der.

Azrail hiddetlenir; ‘Bre deli, gözümün fersiz olduğuna ne bakarsın, gözü güzel kızların gelinlerin canını çok almışım. Sakalımın ağardığına ne bakarsın, kara sakallı yiğitlerin canını çok almışım. Bre deli övünüyordun, al kanatlı Azrail benim elime geçse de öldüreydim, yiğidin canını onun elinden kurtaraydım diyordun. İşte bre geldim, canını alacağım, verir misin yoksa benimle cenk mi edersin’ der.

Deli Dumrul; ‘Bre, al kanatlı Azrail sen misin, yiğitlerin canını sen mi alırsın? Ben seni geniş yerde sanırdım, dar yerde elime geldin. Seni öldüreyim de yiğidin canını kurtarayım’ der.

Kara kılıcını sıyırır eline alır, Azrail’e çalmağa hamle kılar ama Azrail bir güvercin olur, pencereden uçar gider. Deli Dumrul elini eline koyar, kah kah güler ve;  ‘yiğitlerim Azrail’in gözünü öyle korkuttum ki geniş kapıyı bıraktı dar bacadan kaçtı, mademki benim elimden güvercin gibi kuş oldu uçtu, ben onu bırakır mıyım doğanıma aldırmadan’ der ve kalkıp atına biner, doğanını eline alır, Azrail’in ardına düşer. Bir iki güvercin öldürür ve evine gelirken Azrail, atının gözüne görünür. At ürker, Deli Dumrul’u kaldırıp yere vurur. Kara başı kararır, ak göğsünün üzerine Azrail gelir konar ve;  ‘demin mırıldanıyordun, şimdi hırıldanmaya başladın’ der:

Deli Dumrul başlar yakarmaya; ‘Bre Azrail, aman Azrail! Tanrının birliğine yoktur şüphem. Ben seni böyle bilmezdim, hırsız gibi can aldığını duymazdım. Tepesi büyük büyük yerler bizim dağlarımız olur. O dağlarımızda bağlarımız olur. O bağların kara salkımlı üzümü olur. O üzümü sıkarlar al şarabı olur. O şaraptan içen sarhoş olur. Şaraplıydım duymadım, ne söyledim bilmedim. Beylikten usanmadım, yiğitliğe doymadım. Canımı alma ya Azrail, medet!’ der.

Azrail; ‘Bre deli, bana ne yalvarıyorsun, Allah Teala’ya yalvar, ben de bir emir kuluyum’der. Deli Dumrul; ‘Peki ya can veren, can alan Allah Teala mıdır?’ Azrail; ‘Evet, odur’ der. Deli Dumrul Azrail’e döner; ‘peki ya sen neyin belâsısın, sen aradan çık, ben Allah Teala ile haberleşeyim’ der ve başlar Allah Teala’ya yalvarmaya; ‘Yücelerden yücesin, kimse bilmez nicesin. Güzel Tanrı, nice cahiller seni gökte arar yerde ister, Sen bizzat müminlerin gönlündesin. Dâim duran cebbar Tanrı, baki kalan settar Tanrı, benim canımı alacaksan sen al, Azraile bırakma’ der.

Bakalım Allah Teala’dan ne yanıt gelecektir, devamı haftaya!

Kalın sağlıcakla, sevgiyle, bereketle, huzurla…

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner193

banner246

banner254