Kişilerin sahip oldukları değerler ve her değere verdikleri önem, farklılık göstermektedir. Bir konu hakkındaki kişisel insani değer o kişi için çok önem arz ederken, diğer birey için rahatlıkla aşılabilecek bir sınır olabilmektedir. Rokeach  (1973) sekiz farklı evrensel ve ayırıcı motivasyonel alan faktörleri belirlemiştir, bunlar; eğlence, güvenlik, başarı, bireysel güdüm, uyum sağlama, özgecilik ve kendini adama, sosyal güç ve son olarak olgunlaşma. Eğlence anlayışını, kişinin memnuniyet hissi ve fiziksel ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra bir durumdan doyum sağlama duyumsalı olarak açıklayabiliriz. Öte yandan kişiler hayatta kalabilmek adına bir tehditten kaçarken ve ait olduğu bir grupta kendini tanımlarken güvenliğe ihtiyaç duymaktadır. Kişisel önde olma durumunu başarı alt faktörüyle açıklayabiliriz. Kişinin kendi düşünce ve davranış kapasitesini kullanarak sağladığı veya sağlayacağına inandığı doyuma bireysel güdüm diyebiliriz. Uyum sağlama faktörü ise; kişinin sosyal normlara uyması, herhangi bir zarardan ya da dışlanmaktan kaçınma adına hemfikir olma durumu olarak açıklanabilir. Başkalarının mutluluğunu koruma ve geliştirmede bir diğer faktördür. Sosyal güç ise hepimizin bildiği gibi sosyal statü ve prestij anlamına gelmektedir. Son olarak olgunlaşma faktörü ise; kişinin anlayış, değerlere olan motivasyonu ve yeterlilik kavramıyla ilişkilidir.

Kişisel değerleri açıklarken kullanılan bu evrensel faktörler, bireylere göre değişiklik gösterirken, bu farklılığın karakteristik özellikler, kişilik, kültür, geleneksel değerler, özgün yaşam deneyimleri, yaş ve etnik faktörlerle çok bağlantılı olduğu görülmüştür. Romantik ilişkilerde ve evliliklerde ise kişilerin değer farklılıkları arttıkça uyum azaldığı ve çatışmaların arttığı bulunmuştur. Zıtlaşmalar, bir tarafın kendi değerlerinin kabulu adına ısrarcılığı çatışmaları arttırmaktadır. İdeal eş, kavramının kişiler tarafından önemsenmesinin bir sebebi de bu konuyla alakalıdır. Değer faktörleri uyumunun fazla olması, kişilerin mutlu olacaklarına inanmalarını sağlamaktadır. İdeal eşi ararken de bu değer faktörlerini fazlasıyla göz önünde bulundurmaktayız. Birlikte eğlenebildiğimiz, güvende hissettiğimiz, başarılı bulduğumuz ve birlikte başarı sağlayabildiğimiz, düşünce ve davranışlarımızın yakın olduğu, uyum sağlayabildiğimiz, iyiliği adına çalışabildiğimiz ve sosyal statü olarak kendimize uygun gördüğümüz, olgun bulduğumuz veya birlikte olgunlaşabildiğimiz kişiyi bulmayı istemekte veya bütün bu değerlerin aynı olduğunda mutlu olacağımıza inanabiliriz. Mutlu ve sağlıklı bir ilişkide değerlerin yakın olması önemli olabilirken aynı zamanda değer farklılıklarını olgunlukla karşılama ve bunları kabullenebilme daha da önemli bir yere sahiptir diyebiliriz.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner251

banner193

banner246

banner254