banner216

Bu haber kez okundu.

YEDAŞ’tan 1 Milyar Dolarlık Yatırım Hedefi
YEDAŞ Genel Müdürü Rıdvan Aktürk, Samsun, Ordu, Çorum, Amasya, Sinop’a 2020 yılına kadar 1 milyar dolarlık yatırım yapmayı hedeflediklerini açıkladı.
Çalık Enerji Strateji ve Planlama Direktörlüğü görevinden Yeşilırmak Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (YEDAŞ) Genel Müdürlüğü’ne atanan Rıdvan Aktürk, bölge ziyaretleri kapsamında Çorum’a geldi. YEDAŞ İl Müdürü İlyas Akyol ile birlikte Çorum’da görev yapan gazetecilerle bir araya gelen Aktürk, YEDAŞ’ın yatırımları ve hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.
Kırsal alanda bulunan şebeke ve iletim hatlarının 1980’li yıllarda hızlı ve plansız yapıldığını, bu sebeple yatırım ve hizmette bazı zorluklar yaşadıklarını kaydeden Aktürk, “Kurumu devraldığımız 2011 yılından 2015 yılına kadar ilçe merkezlerindeki elektrik yatırımlarına ağırlık verdik. 2011-2015 yılları arasında yaptığımız elektrik yatırımlarının yüzde 70’i kent merkezlerine yüzde 30’u kırsal alana yapıldı. 2016 yılından itibaren kırsal alana yapılacak yatırım miktarı yüzde 53’e çıkardık, kent merkezlerine yapılacak yatırım miktarı yüzde 47 olarak gerçekleşecek. Özellikle kırsal kesimde mevsim şartlarının negatif olduğu kış döneminde oldukça zorlanıyoruz. Bazen ihbar geliyor ancak eski bir şebeke olduğu için arızayı bulamıyoruz. Bu sebeple kırsal kesimdeki bazı hatları yenilemek ve değiştirmek istiyoruz. Bu sebeple kırsal kesime yapılacak yatırım bundan sonra daha da artacak. Bu sayede kayıp kaçak oranlarımız da 5 yıldır sürekli olduğu gibi düşmeye devam edecek. Türkiye genelinde yüzde 15 civarında olan kayıp kaçak oranı özelleştirme ile aldığımızda bölgede yüz de 10.57 iken şu anda yüzde 8’in altındadır. Çorum’da da bu oran yüzde 7.71 düzeyindedir” dedi.
2011-2015 yılları arasında Çorum’a yapılan yatırım miktarının 104 milyon 333 bin 820 TL olduğunu, 2016 yılında ise 43 milyon 194 bin 605 TL olarak planladıklarını dile getiren Aktürk, 4 yıllık süreçte kişi başına düşen yatırımın 197 TL, 2016 planlamasında ise 81 TL olduğunu, abone başına 4 yıllık süreçte 323 TL’lik yatırım yapılırken, 2016 yılı için de 134 TL planladıklarını belirtti.
YEDAŞ Genel Müdürü Aktürk, bölgede 3 milyon kişiye elektrik dağıtım hizmeti verdiklerini, genel olarak abonelere sağlıklı elektrik dağıtım hizmeti vermeyi amaçladıklarını, bunun için 5 ve 10 yıllık master planları hazırladıklarını bildirdi.
Kayıp-kaçak oranlarında da büyük oranda başarı sağladıklarını ve yeni yatırımlarla bu başarının devam edeceğini vurgulayan Aktürk, şunları kaydetti; “Çalık grubu içinde yer alan YEDAŞ problemli bir şirket değil. Sahada güzel çalışmalar yapıyor. Yaptığımız işleri anlatmak ve kamuoyuna duyurmak adına yerel basınımızla da daha çok biraraya gelmeyi istiyoruz. Vatandaşımızın zihninde kayıp-kaçak oranlarının geri iadesi dışında YEDAŞ ile ilgili fazla bir bilgi bulunmuyor. Türkiye’de 21 dağıtım şirketi bulunuyor. Bu şirketlerin varlıkları tamamen kamuya aittir. Biz bu varlıkları kullanarak bölgemizde 5 kente 2036 yılına kadar sağlıklı bir elektrik hizmeti vereceğiz. Bölgedeki illerde 3 milyon vatandaş yaşamaktadır ve bunlarda 1.9 milyon abonemiz bulunmaktadır. Bölgedeki 5 ilden coğrafi büyüklük açısından ilk 2’de yer alan Çorum’a sanayinin elektrik kullanımı meskenlere göre daha fazladır. Kurulu güç açısından bir sorun yaşamadığımız Çorum’da eskiden gelen altyapı nedeniyle bazı sorunlar bulunmaktadır. Bu da yeni yatırımları gerekli kılmaktadır. 441 milyon dolar ile 2010 yılı sonunda aldığımız bölgedeki illerin elektik dağıtımı için bugüne kadar 400 milyon liralık yatırım yapıldı. 2020 yılına kadar 1 milyar dolarlık daha yatırım hedeflenmektedir. Bu yatırımların bugüne kadar yüzde 25’i Çorum’a yapılmıştır. Çorum yeni 5 yıllık dönemde de yatırımlardan yeteri kadar yararlanacaktır.
Çorumlular kuruma yıllık bazda ortalama 850 liralık fatura öderken, bu yıl planlamada 133 liralık yatırım bulunmaktadır. 186 çağrı sistemimiz Türkiye’nin en modern bilgi teknolojilerini kullanmaktadır. Çorum’da geçen yıl abone başına ortalama 14 çağrı almışız. Bu bölge ortalamasının altındadır. Son yıllarda mevsim şartlarından kaynaklanan sorunlar Çorum’da artmıştır. Bizim hedefimiz daha az kesintidir. Çorum’da 68 bin noktada aydınlatma armatörü bulunmaktadır. Şirket bünyesinde arıza oranı bölgede yüzde 18 civarında iken Çorum’da bu oran yüzde 10’lardadır” dedi.
Genel Müdür Rıdvan Aktürk konuşmasında elektrik hatlarının yeraltına alınmasının bazen akılcı bir yatırım olmayacağını ama ilimizin çok sayıda ilçesinde de bu yönde çalışmalarının sürdüğünü belirterek il genelinde 2 bin tane OSOS kutusu yerleştirildiğini, bu sayede hava durumu, sıcaklık, nem gibi konularda Çorum’da ölçüm yapmaya başladıklarını da sözlerine ekledi.
YEDAŞ İl Koordinatörü İlyas Akyol ise özelleştirme öncesinde 3.5 milyon liralık devlet yatırımı alan bir kurum olduklarını hatırlatarak özelleştirmeden sonra yapılan yatırım sayesinde ilimizde elektrik konusunda sıkıntıların en az düzeye indirildiğini kaydetti.
Kayıp kaçak oranı bakımında bölgedeki iller içinde en düşük il olduğumuzu da belirten İlyas Akyol, yeni yatırımlar konusunda da tüm kamu kurum ve kuruluşları başta olmak üzere vatandaşlardan büyük destekler gördüklerini ve bunun için kurumun yatırım gerçekleşme oranının arttığını vurguladı.
Basın toplantısı soru-cevap bölümüyle son buldu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner103

banner161

banner193

banner202