banner216

Bu haber kez okundu.

Çorum TSO’dan Mesleki Yeterlilik Bilgilendirme Toplantısı
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından 40 farklı meslek dalında Mesleki Yeterlilik Belgesi (MYB) zorunluluğu getirildi.
25 Mayıs 2015 tarihinde yayınlanan tebliğ uyarınca ilgili mesleklerde çalışan kişilere ve işletmelere belge tedarik edebilmeleri için 25 Mayıs 2016 tarihine kadar süre tanındı. Bu tarihten itibaren, söz konusu 48 mesleğe haiz olup Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip olmayan kişiler, işletmelerde istihdam edilemeyecek.
Çorum Ticaret ve Sanayi Odası tarafından, bu konuda üyelerini bilgilendirmek amacıyla bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal ve Oda üyelerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkan Yardımcısı Metin Karaman ve Sınav Belgelendirme Daire Başkanı Mehmet Ordukaya, Mesleki Yeterlilik Belgesi hakkında bilgiler verdiler.
MYK BELGESİ OLMAYAN, İSTİHDAM EDİLEMEYECEK
Toplantının açış konuşmasını yapan TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın, bazı mesleklerde mesleki yeterlilik belgesi sahibi olunması zorunluluğu getirildiğini hatırlatarak, “Başlangıçta 40 meslek dalı için uygulanan mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu, Mart ayında 48’e yükseltildi. İleriki yıllarda bütün teknik meslekleri kapsayacak gibi görünüyor.
Merkezi yönetim; uygulamayı zorunlu hale getirse de, iş dünyası için çeşitli kolaylıklar da sunuyor. Örneğin, ilgili meslek erbabı bir kişi, sınava girerek belgesini alacak. Sınav ücreti, 2018 yılına kadar İŞKUR’un işsizlik fonundan karşılanacak. Öte yandan mesleki yeterlilik belgesi, teknikerlerin; mesleklerini ulusal standartlarda yapmalarına da imkan sağlayacaktır. Bu sayede ülkemizin uluslararası endüstride kalite standardını yükselterek, rekabet gücü artacaktır” dedi.
Söz konusu belgenin alınması noktasında TOBB’un da akredite olduğunu belirten Başaranhıncal, Çorum’da bu belgeyi almak isteyen kişi ve kuruluşların, Çorum Ticaret ve Sanayi Odası’na başvuruda bulunabileceklerini belirterek, “TOBB, 48 mesleğin tamamı için belgelendirme sınavı yapabilecek akreditasyonu aldı. Dolayısıyla Çorum’daki firmalarımız ya da çalışanlarımız, Odamıza başvurarak, Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavına girebilecekler. Sınavlar, ilgili mesleklere göre gruplar halinde gerçekleştirilecek” diye konuştu.
Çorum’da Mesleki Yeterlilik Belgesi sınavlarının şu anda Çorum TSO’nun koordinasyonunda gerçekleştirildiğini ifade eden Başaranhıncal, Hitit Üniversitesi’nin de Mesleki Yeterlilik Belgesi verebilme konusunda akredite olmak için Mesleki Yeterlilik Kurumu’na başvuruda bulunduğunu belirterek “Gerekli sürecin tamamlanmasının ardından Hitit Üniversitemiz de gerek eğitim, gerekse belgelendirme sınavı hizmetlerine başlayacak” şeklinde konuştu.
MYK BELGESİ, 624 MESLEĞİ KAPSAYACAK
Toplantıda bir konuşma yapan Mesleki Yeterlilik Kurumu Başkan Yardımcısı Metin Karaman da, 2015 yılı mayıs ayında yürürlüğe giren uygulama kapsamında şu ana kadar yaklaşık 40 bin civarında kişiye mesleki yeterlilik belgesi verildiğini söyledi.
Belgenin alınmasının zorunlu olduğuna dikkat çeken Metin Karaman, başlangıçta 40 olan kapsamdaki meslek sayısının Mart ayında çıkan yeni yönetmelikle 48’e yükseldiğini, yakın bir tarihte de 116’ya yükseleceğini ifade etti. Karaman, Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun şu anda 624 meslekle ilgili meslek standardı geliştirdiğini belirterek, gelecekte 624 mesleğin tamamının Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması zorunluluğu kapsamına alınacağından emin olduğunu belirterek, “Devlet, belgeyi zorunlu tutmakla birlikte çeşitli kolaylıklar da sağlıyor. 2017 yılının sonuna kadar belge ücretleri, İşsizlik Fonu’ndan karşılanacak. Dolayısıyla bu 624 meslek dalına haiz kişilerin, yasal zorunluluğu beklemeksizin belgelerini İşsizlik Fonu’ndan yararlanarak almalarını tavsiye ediyorum” dedi.
BELGELİ ÇALIŞTIRAN İŞLETMELERE 54 AYA KADAR İŞVEREN PİRİM DESTEĞİ
Mesleki Yeterlilik Kurumu Sınav Belgelendirme Daire Başkanı Mehmet Ordukaya da toplantıda yaptığı sunumunda, 2006 yılında kurulan Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun, Türkiye’de Ulusal Yeterlilik Sistemi’nin uygulayıcısı olduğunu söyledi. Bu kapsamda 48 meslek için Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirildiğini ifade eden Ordukaya, bu belgelerin de Türkiye’de MYK tarafından belirlenen 41 akredite kuruluş tarafından verilebildiğini söyledi.
Ordukaya, belge ücretlerinin İşsizlik Fonu’ndan karşılanmasının yanı sıra, belge sahibi kişileri istihdam eden işletmelere de 48 ila 54 ay arasında İşveren Pirim Desteği sağlandığını, ayrıca 5 Milyon Avro bütçeli AB Projesi kapsamında işletmelerin her bir kişi için 300 Avro’ya kadar belgelendirme ücreti hibesinden yararlanabileceklerini sözlerine ekledi.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161

banner193

banner202