Birçok Bursalının dahi bilmediği “Bursa’nın Fethi” tarihi, Fetih ile ilgili düzenlenen Panelde Prof. Dr. Yusuf Oğuzoğlu tarafından davetlilere aktarıldı…

Sözlerine “Prof. Dr. Prof. Dr. Halil İnalcık’ın öğrencisi olduğunu” hatırlatarak başlayan Oğuzoğlu, İnalcık ile saha araştırmalarına katılma fırsatı bulduğunu anlattı.

Bu vesileyle bende Sizlere Fethi Sayın Oğuzoğlu’nun ağzından aktarmak istedim…

Bursa’nın fethi önceki süreci, Ertuğrul Gazi’nin Anadolu göçünü ve diğer beyliklerle birlikte yerleşmesini anlatan Oğuzoğlu, kaynaklara göre Osman Gazi’nin Söğüt’te 1258’de doğduğunun, Ertuğrul Gazi’nin 1283 civarında vefat ettiğinin anlaşıldığını dile getirdi.

Kışı Söğüt’te, yazı Domaniç’te geçirdiklerini aktaran Oğuzoğlu, Anadolu’daki belirsizlikten dolayı bazı Türkmenlerin de gazalar yapan bir yiğit kişiliği olan Osman Bey’in yanına katıldığını, beyliğin de bu şekilde güçlendiğini söyledi. Aldığı destekle Bilecik, İnegöl ve Yenişehir’in fetheden Osman Gazi’nin, beyliğin merkezini de Yenişehir’e taşıdığını belirten Oğuzoğlu, “Osman Gazi’nin sonraki hedefi İznik’tir. Surlarıyla meşhur olan İznik’i kuşatarak, yollarını kapatarak fethetmek istediler. Ancak Bursa’nın fethinden 5 sene sonra İznik alınabilmiştir. İznik’in kuşatılması İstanbul’da büyük yankı uyandırmıştır. Osman Gazi’yi Yenişehir’den atmak ve İznik kuşatmasını kaldırmak için ordu gönderilmiştir. Osman Gazi, alperenleriyle birlikte Bizans ordusunu yenmiştir. Bu sefer Bizans İmparatoru, Bursa tekfurlarına haber göndererek, Osman Gazi’ye saldırmalarını istemiştir. Tekfurların bir araya gelerek oluşturduğu ordu da Türkmenlere yeniliyor. Osman Gazi ve askerleri önce Kestel tekfurunu, ardından Kite tekfurunu öldürür ve böylece tüm Bursa ovası Türkmenlere açılır” diyen Oğuzoğlu şöyle devam etti…
1326’da Bursa tekfuru kaleyi teslim ettiğini, kaynaklarda vezirine “Neden kaleyi teslim ettiniz?” diye sorulduğunu, cevap olarak “Etrafta Rum köyleri var. Senelerce Türkler onları idare etti. Bize şikâyet gelmedi. Bizde rahata ermek için teslim ettik” dediğinin geçtiğini söyleyen Oğuzoğlu, “Alınan başarılarla Osman Gazi’nin bugünkü tabirle karizması oluşmuştur. Alınan zaferlerle iç Anadolu’dan Türkmenler de buralara gelerek yerleşmiştir. Ahi teşkilatı içerisinde de Osman Gazi’nin karizması oluşmuştur. Konya’nın da desteklediği bir şahsiyettir. 23 sene devam bir kuşatmadır. İnsanlar 23 sene boyunca buralara yerleşmiştir. Fetih, sadece bir yeri alma olarak kalmamış. İnsanlar önceden çevreye yerleşmeye başlamış. Fetihten 13 sene sonra surun içi yetmiyor. Ticaret artıyor, nüfus artıyor. İhtiyaç üzerine surun dışına bedesten kuruluyor” dedi.

Zamanın nasıl geçtiğini anlayamadı gelenler…

Anladık ki Bursa’nın Fethi hiç de kolay olmamış…

***

 

Büyükşehir 2. yılında…

Büyükşehir yatırımlarının geniş bir yelpazede bütünşehire yayılışının 2. yılının değerlendirileceği basın toplantısı, 8 Nisan Cuma günü saat 09.30’da Atatürk Kongre Kültür Merkezi (Merinos AKKM) Yıldırım Bayezid salonunda yapılacak…

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve kurmayları 2 yıllık çalışmalarını aktaracak… Bizlere de Bu çalışmaları kamuoyu ile paylaşmak düşecek…

***

Tebessüm

3 arkadaş balığa gitmek için sözleşmişler. Geç de olsa bir araya gelip balığa çıkmışlar. Yolda eşlerinden nasıl izin aldıklarını konuşuyorlarmış. Başlamışlar anlatmaya:

Birinci adam; “Valla ben eşimden izin alabilmek için bütün evi baştan aşağı boyayacağımı söyledim. Tabi severek izin verdi.”
İkinci adam; “Ben de evdeki koltuk takımlarını değiştireceğimi söyledim, yine de zor ikna oldu ama izin almayı başardım.”
Üçüncü adam; “Ben sizin kadar zorlanmadım ki. Eşime sordum, ‘Bugün Annemlere mi gitmek istersin; yoksa balığa mı gideyim?’ Cevabı kısa ve net oldu: Balıkta üşütme, sıkı giyin.”

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner161